Domů
Jaderné elektrárny
Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku by se měl stát Štuller
Jaderná elektrárna Dukovany

Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku by se měl stát Štuller

Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v Česku, by se měl od poloviny června stát Ján Štuller. Návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) ve středu projedná vláda. Štuller v 90. letech působil jako předseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Štuller zvítězil ve výběrovém řízení do kterého se přihlásilo pět lidí. Jmenován by měl být na čtyři roky. Po rozdělení České a Slovenské Federativní republiky byl jmenován prvním předsedou nově vzniklého Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, funkci vykonával do roku 1999.

Už v březnu se na svém prvním zasedání sešel nový stálý výbor pro jadernou energetiku, který má na výstavbu také dohlížet. V čele výboru je ministr Mládek.

Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl nově vzniklý výbor mimo jiné pomoci.

Vizualizace nových bloků JE Temelín. Zdroj: ČEZ
Vizualizace nových bloků JE Temelín. Zdroj: ČEZ

V Česku pochází z jaderných zdrojů asi třetina vyrobené elektřiny. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

Energetická společnosti ČEZ zrušila v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Úvodní fotografie: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik
11. červen 2016, 11:18

A co to bude daňové poplatníky stát tato nesmyslná a zbytečná funkce? Doufal jsem že by to mohla být už konečně po 60 letech různých podpor, dotací a deformací trhu čistě komerční akce. A jak je možné že jiné energetické zdroje vládní zmocněnce nemají?

energetik
11. červen 2016, 11:29

Stálý výbor pro jadernou energetiku v čele s ministrem? A co to stojí a co žerou? A když budou stálé výbory pro (uhelnou, vodní, plynovou, větrnou, solární, geotermální, bioplynovou, biomasovou ..........), energetiku v čele ministry? Zastoupena mimo prosazovanou jadernou energetiku jsou pouze biopaliva v osobě ministra financí Babiše.

Milan Vaněček
11. červen 2016, 11:52

Staré struktury potřebují nové funkce. Ale ty miliony co to bude stát mi nevadí, nejhorší je to, že se budou snažit rozhodnout o stovkách (našich) miliard a opět vzniknou škody velkého rozsahu pro ČR. Že žijeme v tržní ekonomice je nezajímá.

Ondra
11. červen 2016, 16:25

Sice nevím, kde žijete Vy, ale v pravý tržní ekonomice už dávno nikdo nežije a to kor v oblasti energetiky. Nebýt dotací, tak by žádný solární ani větrný elektrárny ve Vámi milovaným a uctívaným Německu nebyly (ani u nás, ani jinde).

Milan Vaněček
11. červen 2016, 16:58

Ani jinde? V Americe dotace neznají, jen daňové úlevy, které má uhlí a nafta již přes 100let, jaderné elektrárny jen přes 40 let a nyní OZE přes 10 let. Teď (2015-6) se v USA staví jen větrné a sluneční elektrárny i když dotace do uhlí, nafty, frakování pokračují....

Ale ani USA nemusí být pro Vás dost tržní....

Ondra
11. červen 2016, 18:56

A není snad jedno, jestli jednomu dám a ostatním ne nebo jednomu nevezmu a ostatním jo (případně v různejch poměrech, když už beru/dávám všem)? Ve výsledku je to šul nul a vždycky má jeden více. Pokud ale chcete slovíčkařit, tak můžem slovo dotace nahradit spojením "statní podpora". Kdyby tady byla tržní ekonomika, tak stavíme jen uhelný elektrárny, stačí kouknout na náklady na MWh.

Milan Vaněček
11. červen 2016, 19:52

Není to jedno, je to velký rozdíl. Daňová úleva=bohatý investor místo placení daně investuje své peníze do toho co potřebuje stát. Dotace=peníze z daní vybrané od nás všech dám do kapsy někomu (bohatému), kdo umí nejlíp lobovat.

Ondra
12. červen 2016, 22:14

Nemůžu si pomoct, ale já tam velkej rozdíl nevidím. Myslím si, že je zbytečný, abych tady opakoval to, co už jsem psal dřív. Ale ve zkratce - jestli někomu dám dotaci, nebo mu odpustím daň, bude oproti ostatním zvýhodněnej a nedá se tak mluvit o tržní ekonomice (ani v USA). Stejně tak je jedno, jestli někomu dáte peníze daňovejch poplatníků nebo mu placení daně odpustíte, v každým případě je vůči ostatním platícím v jistý míře nefér.

A je úplně jedno, kterej z těch dvou způsobů zvolím - pokud bude investor poctivej, tak může investovat jak dotaci, tak peníze ušetřený z odpuštěný daně. Jestli je to šmejd, tak si v obou případech prachy ulije do kapsy a utratí je někde na druhý straně světa za společnice.

A mimochodem, myslíte si, že za daňový úlevy se na rozdíl od dotací nemusí lobovat? Já se tedy osobně nedomnívám, že by se rozdávaly na počkání a každýmu.

Milan Vaněček
12. červen 2016, 22:33

Ondro, nechte si to vysvětlit od ekonomů. Já Vám dám jen jeden příklad: fotovoltaický tunel 500 miliard Kč v ČR se mohl uskutečnit jen v systému zaručené dotace (ošetřeném parlamentem ČR), nemohl se uskutečnit v USA systému daňových úlev.

Ondra
12. červen 2016, 22:48

Na tohle stačí člověku selskej rozum, nepotřebuje diplom. Pokud peníze z rozpočtu vezmu, nebo je tam nedám, chybět tam budou úplně stejně.

A k vašemu příkladu - ten pouze ukazuje, že dotační systém, kterej umožnil solární tunel, byl nastavenej úplně špatně. Pokud stejně (ne)výhodně nastavíte daňový úlevy, tak provozovatelé elektráren si kapsu namastí úplně stejně. Navíc dotace (případně jiný formy státních podpor a garancí deformujících trh) nefungujou jen u nás, ale i v řadě (nebál bych se ani říct ve všech) dalších zemí v Evropě a zbytku světa. Pokud bychom se bavili o Vámi milovaným a uctívaným Německu, tak bych se vsadil, že s jakejmakoliv dotacema nebudete mít absolutně žádnej problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se