Palivová kazeta. Jaderné palivo. Nuclear Fuel. Zdroj TVEL

Vrátí se americké palivo do českých jaderných elektráren?

ČEZ obdržel povolení otestovat ve svých reaktorech americké palivo. Palivo od společnosti Westinghouse bylo dodáváno pro jadernou elektrárnu Temelín již dříve, palivové soubory však trpěly častým ohýbáním, kroucením a netěsnostmi. V roce 2006 tak byl vybrán nový dodavatel, ruská společnost TVEL.

Již před více než dvěma lety proběhla médii informace, že skupina ČEZ uvažuje o opětovném používání palivových souborů amerického výrobce Westinghouse. Americké palivo se již několik let v Temelíně používalo, nicméně způsobovalo problémy, a proto bylo nahrazeno spolehlivějším palivem firmy TVEL. Nyní se ovšem v rámci diverzifikace dodávek opět uvažuje o zásobování od obou výrobců.

Na začátku roku 2016 byly dodány první palivové soubory společnosti Westinghouse. Ovšem až nyní, po dvou letech, dostalo prvních 6 z nich certifikaci od úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Nejde o změnu dodavatele. Důvodem certifikace a použití amerického paliva je zájem firmy ČEZ mít certifikované dva dodavatele paliva. To je dobré pro nezávislost a energetickou bezpečnost.“ Marek Sviták, mluvčí Temelínské elektrárny.

Zároveň firma ČEZ začne používat palivo TVSA-t mod2 ruského dodavatele ve druhém bloku temelínské elektrárny. ČEZ je jednou ze čtyř společností zapojených od roku 2012 do programu s cílem zajistit nulové selhání jaderného paliva. Do této organizace je zapojen ještě TVEL, bulharská jaderná elektrárna Kozloduy a ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom. Cílem uskupení je posuzování návrhu, výrobního procesu a provozování jaderného palivo a identifikace možných důvodů jeho selhání v blocích VVER-1000.

Autor:4 odpovědí na Vrátí se americké palivo do českých jaderných elektráren?

  1. Toufek napsal:

    Nechci kverulovat, ale to povolení SÚJB bych chtěl docela vidět 🙂
    překlad se celkově moc nepovedl…
    BTW TVSAT-t není TVSAT-t mod.2

  2. loudil napsal:

    Cena a kvalita by měla rozhodovat, nikoli politika. Pokud bude v naší ulici prodávat rohlíky můj dobrý kamarád z dětství po 4 Kč/kus a vedle něj nedávno přistěhovalý neznámý Vietnamec po 2 Kč/kus ,tak budu nakupovat u Vietnamce. Tak velí zdravý rozum, tady není místo pro nějaký sentiment , je to tvrdý obchod. Pokud Westinghouse bude dodávat své „rohlíky“ po 4 Kč a ještě se při provozu reaktoru budou kroutit jako zahradní hadice na slunci, pak od toho dávám ruce pryč !! To smrdí krchovem ! Westinghouse jak známo nedávno vyhlásil bankrot. A na nás Češích by si chtěl nyní vylepšit svou parádně pošramocenou reputaci“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *