Olkiluoto 3

Výpadek JE Olkiluoto připravil horké chvilky finské přenosové soustavě

Kvůli středečnímu požáru transformátoru v rozvodně u finské jaderné elektrárně Olkiluoto hrozilo riziko omezení dodávek elektřiny ve Finsku. Podle finského provozovatele přenosové soustavy Fingrid mohla nastat situace, že finské elektrárny nebudou schopné ani při maximálním využití importu vyrobit dostatek elektřiny na pokrytí domácí spotřeby.

Kvůli středečnímu požáru v rozvodně musely být od finské přenosové soustavy odpojeny oba bloky jaderné elektrárny Olkiluoto, jejichž celkový výkon je 1660 MW. Standardně dodávají všechny bloky finských jaderných elektráren do sítě výkon přesahující 2700 MW, během včerejška to však bylo pouhých 840 MW.

Výroba finských elektráren během středečního výpadku JE Olkiluoto Více na: Energostat

Během červencových pracovních dní se maximální zatížení finské soustavy pohybuje mezi 8500 až 9000 MW.

Na zvládnutí krizové situace ve finské soustavě se podle dat transparency platformy nejvíce podílely vodní elektrárny a import elektřiny ze sousedních států. Import elektřiny dosáhl nejvyšší hodnoty přes 3360 MW včera mezi 11:00 až 12:00. Úspěšnému zvládnutí mimořádné události pomohli i spotřebitelé.

„Rovnováha ve finské soustavě byla během včerejšího dne na dobré úrovni. Jak výrobci elektřiny, tak spotřebitelé se aktivně podíleli na zvládnutí této situace. Více elektřiny bylo importováno ze sousedních zemí. Fingrid nemusel využít k řešení situace svých rezervních elektráren. Opravy na elektrárně Olkiluoto stále pokračují,“ uvádí ve včerejší tiskové zprávě provozovatel finské přenosové soustavy Fingrid.

Snímek importu elektřiny do Finska z odpoledne 19.7. Zdroj: www.fingrid.fi/

Snímek importu elektřiny do Finska z odpoledne 19.7. Zdroj: www.fingrid.fi/

Fingrid výpadek zvládl vysoké teplotám navzdory

Situaci ve finské přenosové soustavě komplikovaly kromě nedostupného výkonu elektrárny Olkiluoto i vysoké teploty. Například včera v Oulu překročila během dne teplota 30 °C. Jediným dopadem této události na spotřebitele by však podle serveru yle.fi měl nakonec být středeční hodinový výpadek proudu v nemocnici v Helsinkách.

Včera v pozdních nočních hodinách se však již podařilo připojit k síti první blok elektrárny Olkiluoto. Druhý blok elektrárny pak byl připojen do sítě dnes po půl osmé.17 odpovědí na Výpadek JE Olkiluoto připravil horké chvilky finské přenosové soustavě

 1. Martin Pácalt napsal:

  Tohle jádru nikdo neodpáře, dokud se budou stavět velké bloky a nastane problém, je to velký problém. Čest Finům, že to zvládli.

  • Martin Hájek napsal:

   Jako obvykle jste úplně mimo. Problém byl v uzlu přenosové soustavy. Za dané situace by bylo samozřejmě úplně jedno, jestli jsou do daného uzlu vyvedeny 2 jaderné bloky nebo třeba 400 pětimagavatových off-shore větrných elektráren.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Ano, problémy sítě mohou za více než 99% výpadků. Proto je třeba mít co nejvíce zdrojů v místě spotřeby.

    • Václav Kopal napsal:

     Uhelnou elektrárnu do každé domácnosti.

     • Milan Vaněček napsal:

      Fotovoltaickou na každou střechu😀

     • Carlos napsal:

      Já bych byl raději pro naquahdahový generátor. ;D

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Proč troškařit s nějakým naquadahem. Stejně by se musel na zemi dovážet. Navrhuje rovnou vyrábět ZPM.

     • Carlos napsal:

      Chci jenom trochu elektřiny a tepla, ne si odpálit barák. 😀

      Když tu jsme u naqadahu, nedávno jsem četl velmi zajímavý článek o tzv. ostrově stability. jenom si nemohu vzpomenout kde a v jakém jazyce, ale bylo tam zajímavě popsáno jak by měly prvky vypadat a prč by měly být stabilní. Ovšem skrze množství vodíkových atomů a tedy potenciálních zdrojů protonů je přežití ve vesmíru asi velmi krátké.

      Nicméně je zajímavé, zkusím to dohledat a dát třeba sem, že některé hypotetické modely a pomůcky, které si vymysleli ve 20.-30., by mohly existovat. Např. Szilard, když vymýšlel svou verzi štěpné reakce, si vysnil dineutron, v 2012 jej prý našli. Nedávno, nevím na kolik to bylo pravda a hledá se to špatně, vyšel někde článek o skupině atomu chovajících se jako atomy těžší. Bůh ví co tam kde ještě je.

     • Jan Veselý napsal:

      Co? žádné silové pole kolem baráku? A co kdyby zaútočili Go’auldi nebo Oriové nebo Aštar Šeran?

     • Carlos napsal:

      Není třeba, na modré policejní budky si netroufnou 😉 S Ba’alem jsme byl onehdy na pivu a Aštar se už nezmůže na nic, akorát pobláznit pár hipíků, chudák dopadl jako Zelený Raoul, Krteček mu rozmontoval loď.

      Co může být ale problém jsou Wraithové…

    • Vladimír Wagner napsal:

     Proto se Bavorsko bude opírat o větrníky na severu Německa a někteří to požadují i po české energetické koncepci.

     • Jan Veselý napsal:

      V ní už to přece je. Nebo snad jsou Týn nad Vltavou a Třebíč centra spotřeby? A na co potřebují v SZ Čechách tolik GW uhelných elektráren?

    • Pavel napsal:

     … a proto němci likvidují na území státu rovnoměrně rozloženou jadernou energetiku a lijí biliony do oze kanálu, který je koncentrován na severu Německa.

   • Martin Pácalt napsal:

    Mimo jste vy. Jsou to spojené nádoby. Jakmile je potíž buďto u velkého zdroje samotného a nebo na cestě mezi ním a spotřebitelem, pak se musí tento velký zdroj odpojovat. Můžu si myslet o FVT cokoliv, ale toto se vám s nimi a domácí baterií nestane, pokud je domácí elektrárna navržena dobře.
    Ale vy si rád kopnete a protože jste naštvaný za to, že jsem upozorňoval, že vy rozhodně právo někoho školit z pravopisu nemáte (nešlo o mě , ale o jiného diskutujícího) a přitom malá a velká písmena jsou pro vás španělská vesnice .
    Začínáte konkurovat „Péťovi“ a „Pavlíkovi“.

    • Martin Hájek napsal:

     Reagoval jsem na to, že jste zcela mylně tvrdil, že za problém ve Finsku mohly velké bloky, což nebyla pravda. Jinak pokud propagujete fotovoltaiku jako řešení problémů v síti, tak je dobré k tomu také říci, že to má dvě zásadní ale. Především půl roku to nic moc nevyrábí a tudíž to celé vůbec nefunguje – pokud budete mít kliku, tak v okamžiku blackoutu budete mít částečně nabitou baterku, ovšem zajištěné to nijak není. Za druhé fakt, že máte fotovoltaiku a baterku ještě vůbec neznamená, že ten systém umí fungovat nezávisle na elektrické síti. Pokud neumí, nebo pokud máte zátěž, kterou neutáhne, tak jste zase v pytli. A to nemluvím o tom, že pokud bude té fotovoltaiky např. v létě v provozu v ČR pár GW, tak samy o sobě umí tu síť položit. Zejména pokud budou tyto distribuované systémy podřízené nějakému velení, což dříve či později bude zcela nezbytné, tak vznikne u decentrálních zdrojů úplně stejný problém jako s centrálními zdroji, ale na straně komunikace, která bude nutně vždy zranitelná a také zneužitelná. Zatímco jaderku nebo uhelný blok jde v nejhorším řídit i přes telefon nebo vysílačku, tak o statisíců fotovoltaických elektráren to při nejlepší vůli možné není.

   • Martin Pácalt napsal:

    A mimochodem, ano, u větrných elektráren (velkých souborů) se to může stát také, ale tento článek je o konkrétní jaderné elektrárně a popsaná potíž přece může nastat kdekoliv na světě, kde provozují jaderné bloky.

    • Martin Hájek napsal:

     Tak ještě alespoň třikrát si ten článek přečtěte a třeba pochopíte, že není o jaderné elektrárně. Ano, jistě, problém v přenosové soustavě, kam jsou vyvedené jaderné bloky může nastat kdekoliv na světě. Stejně jako v místě, kam jsou vyvedené větrné elektrárny nebo v místě, které je úzkým hrdlem pro přepravu elektřiny z větru. Co z toho vyplývá?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *