Těžba uhlí v Číně

Cena černého uhlí vzrostla na 6letá maxima, tlačí je zvýšená poptávka v Asii

Cena černého uhlí z australského Newcastlu vzrostla na nejvyšší hodnoty od roku 2012. Ceny tlačí vzhůru zvýšená poptávka v Asii způsobená extrémním počasím, tradiční vývozci mají navíc problémy s navyšováním exportu.

Vlna veder v severní Asii způsobuje v posledních týdnech zvýšenou spotřebu elektřiny pro chlazení. Mimořádně teplé počasí zažívá od konce května velká část severní Asie, včetně měst, jako je Peking a Tokio. Zásoby uhlí přitom byly značně vyčerpány již v průběhu lednových mrazů. Současně s obnovováním vyčerpaných zásob uhlí před nejžhavějšími letními měsíci v červenci a srpnu významně vzrostla poptávka po černém uhlí.

Spotové ceny černého uhlí z australského Newcastlu vzrostly od poloviny dubna o 24 % na současných 112 USD/t, což je dle dat agentury Bloomberg nejvyšší hodnota od roku 2012.

Ceny australského černého uhlí dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2012. Zdroj: Bloomberg

Ceny australského černého uhlí dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2012. Zdroj: Bloomberg

Čína, největší světový dovozce černého uhlí, importovala za prvních pět měsíců letošního roku podle dat Thomson Reuters 104,5 milionu. To je o 10,2 % neboli 10,7 milionu tun více než za stejné období v roce 2017. Druhý největší dovozce, Indie, dovezla za stejné období 77,4 milionu tun, meziročně o 3,3 % neboli 2,5 milionu tun více.

Třetí Japonsko dovezlo 74,1 milionů tun, o 2,4 milionu tun více, zatímco regionální dovozce číslo čtyři, Jižní Korea, dovezla 51,7 milionů, o 0,5 milionu tun více než v roce 2017. Tyto čtyři země tak dovezly v prvních pěti měsících roku 2018 meziročně o 16,1 milionu tun více černého uhlí.

Současně tradiční velcí vývozci mají problémy s navyšováním exportu uhlí. V Austrálii je to dáno nejspíše kvůli neschopnosti rychle navýšit produkci uhlí, export z Indonésie brzdí požadavek vlády, aby více uhlí mířilo na domácí trh. Dodávky z jižní Afriky brzdí omezení v oblasti infrastruktury, zejména v železničním systému.

Současná cena uhlí je však dostatečně vysoká na to, aby mohly od Asie putovat i americké dodávky, navzdory vyšším nákladům na přepravu.

Štítky: ,


4 odpovědí na Cena černého uhlí vzrostla na 6letá maxima, tlačí je zvýšená poptávka v Asii

 1. Milan Vaněček napsal:

  Čína by měla především podporovat distribuovanou fotovoltaiku na střechách a ne své další projekty největších fotovoltaických elektráren na světě. Dovážet uhlí pro klimatizaci budov v létě není řešení důstojné pro 21. století.

  • Martin Pácalt napsal:

   Přesně tak. Jediné dočasně ospravedlnitelné řešení, než bude uhlí opuštěno definitivně , je výroba elektřiny a tepla současně v zimním , popř. přechodných obdobích. Ostatní žití jsou podivnost, které na rozdíl od doby před 30 lety již má levnou náhradu pro slunnější část roku – FVT, řešící s domácí akumulací i částečnou decentralizaci.
   Mimochodem, to zavření dolů 2. a 3. kategorie způsobilo přesuny milionů tun uhlí přes třetinu planety – paráda. Ty nákladní lodě nejspíš jely na mazut nebo sirnatou naftu, která v Evropě neprošla skrz normy?

 2. Martin Hájek napsal:

  Jan Veselý 9. října 2016: „Četl jsem na téma ceny černého uhlí pár analýz. Důvod růstu ceny spočívá hlavně v tom, že čínská vláda přikázala pozavírat dost hodně dolů druhé a třetí kategorie. Skokově tak stoupl dovoz uhlí do Číny a cena tak vzrostla. Jenže při pokračování současných trendů tu potřebu Čína za 1-2 roky umaže. Do toho bude skoro jistě dále klesat spotřeba uhlí v USA a EU, Indie bude potřebovat stále méně importu a Japonci dílem spustí nějaké jaderné reaktory, postaví více FVE a VtE, o něco sníží spotřebu elektřiny a plyn taky zlevnil. Takže cena se vrátí dolů.“

 3. Martin Hájek napsal:

  Abych byl spravedlivý, tak ještě přidám vyjádření špičkově placených expertů z Deutsche Bank v článku na tomto serveru ze 6.7.2017: „Aktuální vysoké ceny uhlí by neměly vydržet, jelikož trh s uhlím se v roce 2017 stává více vyváženým,“ uvedla Deutsche Bank.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *