Lithium

Ceny lithia na trhu výrazně rostou, může za to i Tesla

Ceny uhličitanu lithného na čínském trhu vzrostly v posledním roce o 253 %. Důvodem růstu je zejména vyšší poptávka po bateriích v akumulátorech v automobilovém průmyslu. Svůj podíl na tom má i společnost Tesla, která již eviduje přes 400 000 objednávek na nový Model 3. 

Uhličitan lithný je hlavním prvkem pro výrobu lithiových baterií v elektromobilech, jejichž význam v poslední době roste. Na zvyšující poptávku po uhličitanu lithném reagují i ceny lithia, které se v posledních týdnech v Číně vyšplhaly až k $23 000 za tunu. Prudký nárůst v poslední době je způsoben mimo jiné i výrazně převyšující poptávkou Číny nad vlastní produkcí.

Mimo to je počet producentů této suroviny omezen pouze na pět států (Austrálie, Čína, Argentina, Bolívie a Čile) a je omezen i co do počtu společností, které se produkcí lithia zabývají. Pouhé tři společnosti ovládají 90 % těžby lithia mimo Čínu. Podle údajů z roku 2014 dosáhla těžba lithia v pěti největších státech pouze 35 000 tun.

Ceny lithia v Číně

Ceny lithia v Číně Zdroj: investorintel.com, Core Consultants

Ceny lithia nejsou jediným určujícím faktorem

Do konce loňského roku ceny lithiových baterií výrazně klesaly, otázkou v dalším období bude, jak se cena hlavní suroviny na bateriích projeví. Ceny lithia totiž zaznamenaly výrazný růst až na přelomu roku 2015/2016.

Výslednou cenu baterií ovlivňuje řada dalších faktorů. Například efektivita recyklace baterií se v posledních letech zvýšila, díky čemuž je možné z baterií znovu použít většinu součástí z niklu, kobaltu nebo železa.

Ceny lithiových baterií

Pokrok zaznamenalo i efektivní využívání materiálů, což snižuje množství lithia, které je potřebné k výrobě baterie a pohonu elektromobilu.

Příkladem může být elektromobil Chevy Spark EV, který využívá baterie od LG Chemicals. Baterie o stejné kapacitě potřebovala v roce 2014 celkem 226 lithiových článků, zatímco v roce 2015 to bylo jen 192 článků. To přestavuje úsporu během jednoho roku přibližně 15 %.

Těžba lithia je možná i v České republice

V České republice se zásoby lithia nacházejí pod českým Cínovcem, kde by se mohlo nacházet až 6 % světových zásob této suroviny. O těžbu se již zajímá australská společnost European Metals. Podle Jaromíra Starého z České geologické služby je ložisko impozantní co do množství kovů, ale ruda je poměrně chudá.

Zatímco v případě cínovce je obsah lithia cca 0,2 %, celosvětový průměr se pohybuje mezi 0,4 – 0,8 %. I tak je podle Starého ekonomická návratnost ložiska nezpochybnitelná.

Zdroj úvodní fotografie: Dnn874 odpovědí na Ceny lithia na trhu výrazně rostou, může za to i Tesla

 1. Ivan Mikoláš napsal:

  Pane Voříšku, když už píšete odborný článek, měl byste se aspoň seznámit se základy předmětu, o němž píšete. Tvrzení, cituji: „Samotné lithium ztrácí s počtem vykonaných cyklů svou původní kapacitu, a proto není vhodné k opětovnému použití v elektromobilech, ale je možné jej znovu zužitkovat v jiných odvětvích.“
  je pod úrovní znalostí žáka základní školy.

  • M. Voříšek napsal:

   Děkuji za upozornění pane Mikoláši. Jsem rád, že jste mě na chybu upozornil. Chybné tvrzení je již pryč.

   • Ivan Mikoláš napsal:

    děkuji a omlouvám se za kapku drsné upozornění – kdyby byl někde po ruce dostupný váš e-mail, nepsal bych to veřejně; bohužel komentáře nejdou ani editovat po té, co člověk trochu vychladne

    • Mikeš napsal:

     Mě to taky ťuklo do očí ale doufal jsem, že tam je něco, co nevím. Jako čistota lithia (jeho sloučenin), která může při recyklaci klesat a odstranění příměsí je drahé.. Nebo jaká byla původní myšlenka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *