Altmaier: Po odstavení jaderných elektráren budeme potřebovat pauzu „na zamyšlenou“

Německý spolkový ministr energetiky Peter Altmaier již dříve prohlásil, že Německo stojí před dvojí výzvou – snížením výroby uhelných elektráren do roku 2030 na polovinu a zároveň odstavením zbylých jaderných elektráren na konci roku 2022. Nyní dodává, že odstavení jaderných elektráren může vyžadovat pauzu „na zamyšlenou“. Kriticky se postavil i k výzvám některých členských států EU na navýšení cíle podílu OZE výrazně nad 30 %.

Altmaier tak vyjádřil své obavy o zajištění bezpečnosti dodávek po odstavení 10 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren v letech 2019-2022. Instalovaný výkon uhelných elektráren má být kvůli klimatickým cílům navíc do roku 2030 snížen na 25 GW, potvrdil Altmaier na kongresu v Berlíně.

„Ale možná budeme muset po odstavení posledních jaderných elektráren v odstavování uhelných elektráren zavést pauzu na zamyšlenou,“ uvedl Altmaier. Pravděpodobně bude nutné zhruba půl roku sledovat vliv na soustavu, dodává ministr.

Odstavování jaderných elektráren - Německo

Nejzazší termíny odstavování jednotlivých jaderných bloků v Německu. Zdroj: energy transition

Stanovit způsob odstavování uhelných elektráren má uhelná komise, která byla jmenována v minulém týdnu. Plán má komise představit do konce letošního roku, mimo to má zároveň navrhnout nové ekonomické perspektivy pro německé uhelné regiony.

Altmaier kritizuje příliš vysoké cíle EU v podílu OZE

Altmaier zkritizoval přílišné ambice Evropy ve zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle něj by EU měla přistoupit na „kompromis, který nám zabraní ve stanovení nedosažitelného cíle“ na evropské úrovni. Odmítl tak výzvy skupiny dalších zemí EU, aby do roku 2030 byl podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě navýšen na 33-35%. Výsledný sjednaný cíl 32 % se tak zdá jako maximální možný, Německo totiž deklarovalo, že vyšší cíl nepodpoří.

Altmaier dodal, že Německo investovalo do OZE pravděpodobně více než kterákoliv země EU a zatěžuje tak své daňové poplatníky 25 miliardami euro ročně . Přitom má podíl 15 % OZE na hrubé konečné spotřebě energie. Cíle nad 30 % podílu OZE tak znamenají více než zdvojnásobení této hodnoty za 10 let.

„Občané v celé Evropě ztrácejí víru v politiku. Když vidí, že stanovujeme velmi ambiciózní cíle, a o pár let později je odkládáme,“ uvedl Altmaier.

Ministr dodal, že nevidí příliš prostoru pro dosažení tohoto cíle jak z hlediska technického, tak z hlediska možností, kde podíl OZE výrazně navyšovat. Uvedl, že Německo si stanovilo cíl jednoho milionu elektromobilů na svých silnicích do roku 2020, který nesplní. Navíc by i při dosažení tohoto cíle země neměla dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů pro jejich provoz.8 odpovědí na Altmaier: Po odstavení jaderných elektráren budeme potřebovat pauzu „na zamyšlenou“

 1. Martin Hájek napsal:

  Jak kdysi řekl přesvědčený republikán Pierre Vergniaud, když ho „lidový soud“ za Francouzské revoluce v roce 1793 poslal pod gilotinu: „Revoluce, jako bůh času Saturn, začíná požírat své děti.“ A je to stále stejné i o více než 200 let později. I zelená revoluce je revoluce a požírá své děti. První obětí byli výrobci fotovoltaických panelů v EU a teď je obětí Německo, které je dnes při obhajování podílu OZE „pouhých“ 30 % považováno v EU za reakční sílu, zatímco se zemím jako Francie nebo Nizozemí, které vůbec neplní své závazky podílu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020, podařilo prosadit bláznivý cíl do roku 2030, který už ani Německo se svými penězi a průmyslovým potenciálem vůbec neví, jak by ho mohlo splnit. Až zelená revoluce pozře i průmysl větrných elektráren v Německu a následně jeho automobilový průmysl, bude dokonáno.
  Ano, Německo bude muset hluboce zapřemýšlet o své energetické politice, zatímco uhelné elektrárny pojedou na plný výkon :-).

  • František Heczko napsal:

   skvělé !!! 🙂

  • Milan Vaněček napsal:

   Jestli jste to nepochopil, Německo je pokud se týká vědy a průmyslové výroby velmi realistické. O tom svědčí výsledky, Německo je ekonomický motor Evropy. Co se ale týče ideologie, tak to v minulém ani tomto století neplatí, tam Německo tápe.
   Ale nakonec zvítězí ekonomika a racionalismus, OZE pro Němce smysl mají po vědecké i průmyslové stránce, JE Němci odstaví, uhlí do 2030 redukují na půlku (proto jsem se ozval proti nesmyslnému modelování presentovaném zde) ale německá věda a průmysl jsou realisté na rozdíl od místních zelených a socdem a nakonec zkorigují politické cile na cíle realistické. Máte snad něco proti realistickým cílům a čistšímu životnímu prostředí?
   Tož tak.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Holanďani už celkem rozjeli výstavbu VtE na zemi i na moři a mají aktuálně v parlamentu vládní návrh zákona zakazující uhelné elektrárny od 2024 ty staré, od 2030 ty 3 nové.

   • Martin Hájek napsal:

    VtE na moři Nizozemí splnění cíle nezajistí, navíc je ani do roku 2020 nestihnou postavit. Zákaz uhelných elektráren pouze uvrhne tuto část Evropy do vážných potíží v zimních špičkách, ale k nárůstu využití OZE nijak nepovede. Takže zatím nula, co tam máte dál?

   • Petr napsal:

    Tak samozřejmě, když se dováží tak je lepší plyn než uhlí, ale to není případ Česka, které se historisky soustředí na rozdíl od koloniálního Západu raději na co největší domácí výrobu a dodávky, díky čemuž jsme dokázali jako jeden z mála tak malých států světa se svým průmyslem obstát minimálně zadluženě vůči konečně už do budoucna oslabující globalizaci.

  • manasek napsal:

   A proč by Frantíci rvali něco do tzv. „OZE“, když už teď mají nejčistější energetiku v EU, a jednu z nejčistších energetik na světě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *