Domů
Německo
Aukce onshore VtE v Německu vedou k obdobným cenám jako původní systém výkupních cen
Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas
Zdroj: Vestas

Aukce onshore VtE v Německu vedou k obdobným cenám jako původní systém výkupních cen

Německo
1 komentář
11. březen 2018, 13:53
Tomáš Molek

Ze studie, za kterou stojí lidé z Fraunhoferova institutu v Německu vyplývá, že aukce onshore větrných elektráren nevedou k nižší ceně ve srovnání s podporou formou výkupních cen. Tématu aukcí a jejich příspěvku ke snižování ceny elektřiny z OZE se ve svých článcích věnuje Craig Morris na webu věnovaném německé Energiewende.

Při zkoumání vlivu aukcí na pokles ceny elektřiny produkované OZE je nutné brát v úvahu především termín uvedení těchto zdrojů do provozu. Výsledky německých aukcí pro onshore větrné elektrárny zatím směřují k velmi podobným cenám, jakých by pravděpodobně bylo dosaženo při zachování původního systému podpory pomocí pevně daných výkupních cen. Výkupní ceny  platily pro všechny zdroje uvedené do provozu v daném období, na které byla výkupní cena vypsána.

Zatímco aukce dávají úspěšným uchazečům garanci ceny elektřiny z elektráren, které budou uvedeny do provozu v budoucnosti. U komunitních projektů větrných elektráren je tato budoucnost vzdálená 4 roky a pro ostatní projekty 2 roky. Časová prodleva mezi vysoutěžením garantované ceny a vlastní realizací dává prostor pro zlevňování technologie, na které investoři do OZE spoléhají. Pokles cen technologie ovšem reflektoval také předchozí způsob podpory formou výkupních cen.

Aukce i výkupní ceny pro onshore VtE by dosáhly podobných hodnot

Německý systém výkupních cen, všeobecně známý jako feed-in tariff (FIT), se skládá ze dvou cen. První vyšší cena (v grafu světle modrá barva) je garantována minimálně na prvních pět let provozu projektu. Lokality s nejlepšími podmínkami pro větrné elektrárny přecházejí na nižší výkupní cenu (v grafu zobrazena tmavě modrou barvou) po zmíněných 5 letech. Elektrárny s horšími podmínkami pro výroby elektřiny, přecházejí na nižší tarif později a to tak, aby byla jejich výnosnost srovnatelná s nejlepšími lokalitami pro výrobu elektřiny z větru.

Na obrázku je zachyceno srovnání trendu poklesu pevně daných výkupních ceny s cenami vysoutěženými v aukcích. Zdroj: energytransition.org
Na obrázku je zachyceno srovnání trendu poklesu pevně daných výkupních ceny s cenami vysoutěženými v aukcích. Zdroj: energytransition.org

Za předpokladu pokračujícího trendu snižování výkupních cen (FIT) z roku 2014, by se tyto výkupní ceny (FIT) pohybovaly dle Craiga Morrise na obdobné úrovni jako ceny vysoutěžené v loňské květnové a srpnové aukci. K obdobnému závěru došla také studie německých expertů, podle které jsou dokonce výsledné ceny z prvního kola aukce o 25 % vyšší než by byly výkupní ceny (FIT).

Pro druhé kolo aukcí by již cena z obou systémů podpory byla obdobná. Ve třetím kole aukce vycházejí aukce cenově zhruba o 10 % lépe ve srovnání s původním systémem výkupních cen (FIT). Předpokladem pro srovnání zmíněné studie je, že větrné elektrárny budou uvedeny do provozu až na konci lhůty, která je na jejich výstavbu k dispozici. Pokud by k jejich výstavbě došlo dříve, pak by již systém aukcí vyšel z porovnání se systémem výkupních cen (FIT) výrazně lépe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
12. březen 2018, 08:13

Tady nejde ani tak o to, který postup dává lepší ceny. Aukční model má jiné výhody. Tou hlavní je to, že vláda/regulátor má mnohem vyšší kontrolu nad objemem instalací a je mnohem těžší celé to pokazit. Však to známe i z ČR, stačí chyba ve stanovení výkupních cen a na průser je zaděláno. Taky se to více blíží skutečným tržním podmínkám cena není úředně stanovena, ale je výsledkem konkurenčního boje mezi investory.

To, že to dává obdobné výsledky je jen důkazem toho, že ten proces Němci poslední roky před aukcemi měli opravdu dobře vyladěný, což ovšem je spíše výjimka. Aukce lépe tak nějak všeobecně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se