Větrné elektrárny ČEZ

ČEZ se zaměřuje na Německo, spolupracuje s Aquila Capital

Společnost ČEZ rozšiřuje své aktivity v Německu. Nyní navazuje spolupráci se skupinou Aquila Capital, která má pro českou energetickou společnost vyhledávat akvizice ve větrných elektrárnách. Již nyní probíhá podle tiskové zprávy analýza projektu o výkonu 30 MW. 

Společnost Aquila Capital patří mezi přední správce aktiv v obnovitelných zdrojích v Německu. Pro společnost ČEZ má vyhledávat zejména příležitosti ve větrných parcích, do kterých chce ČEZ v dalších pěti letech investovat několik set milionů EUR. Podle tiskové zprávy společnosti se bude jednat jak o elektrárny, které jsou již nyní v provozu, tak o projekty se schválenou podporou.

„Celková kapacita by mohla být kolem 120 MW, záleží na kvalitě projektů, které nám Aquila Capital bude schopna vyhledat. V tuto chvíli již máme první nabídku na cca 30MW projekt, který budeme analyzovat,“
vysvětlil Tomáš Pleskač, šéf týmu Rozvoj a ředitel divize zahraničí.

Dle slov Tomáše Pleskače jsou investice do obnovitelných zdrojů jedním z pilířů strategie společnosti ČEZ. Prioritou je nyní zaměřit se na státy, které jsou společnosti ČEZ blízké. Navíc v Německu vidí společnost velký potenciál.

Offshore větrné turbíny

offshore turbíny

Kromě investic do obnovitelných zdrojů a souvisejících technologií se ČEZ zaměřuje i na další aktiva. Projevil zájem o aktiva švédské společnosti Vattenfall, která zahrnují moderní uhelné bloky, uhelné doly a několik vodních elektráren. Podle nedávno zveřejněné studie se však investice nevyplatí a je příliš riziková.

Aquila Capital již v tomto roce investovala například do malých vodních elektráren ve Skandinávii, převzala aktiva společnosti Småkraft AS a solární elektrárnu ve Velké Británii. Po převzetí majoritního podílu v norské větrné farmě Midtfjellet disponuje společnost celkem 500 MW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.

Zaměření na Německo a obnovitelné zdroje je zřejmé z předešlých akvizic, kdy ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti INVEN CAPITAL vstoupil nejdříve do Sonnenbatterie (nově pouze sonnen), následně do společnosti Sunfire. O významu německého trhu pro ČEZ hovoří i skutečnost, že nedávno v Hamburku otevřel nové kanceláře.

Větrná energetika v Německu je obecně na vzestupu. Podle předběžných údajů z loňského roku vyrobily větrné elektrárny o 28,7 TWh elektřiny více, než loni (podle StromReport dokonce o 34 TWh).

V prosinci 2015 byl mimo jiné překonán měsíční rekord ve výrobě elektřiny z větrných elektráren – celkově se vyrobilo 11,98 TWh elektřiny.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *