Přenos elektřiny

EK chce Německu rozdělit trh s elektřinou, může za to přenosová soustava

Podle informací deníku Welt uvažuje Evropská komise nad rozdělením trhu s elektřinou v Německu na severní a jižní část, čímž by došlo k růstu cen elektřiny v jižní části Německa. Důvodem pro úvahy o rozdělení německého trhu je hlavně nedostatečně rychlá výstavba liniového vedení.

Podle názoru Evropské komise Německo nedostatečně rychle rozvíjí přenosovou soustavu, která je zároveň „příčinou pro politické konflikty a komplikuje možnost propojení trhů s elektřinou ve východní a západní Evropě.

Mezi státy, které na nedostatečný rozvoj soustavy v Německu doplácí nejvíce, patří zejména Polsko a Česká republika. Naopak výhody čerpá Rakousko, které díky levné elektřině z Německa ušetří v součtu na elektřině až 300 mil. EUR ročně.

Ke konci roku by měla Evropská komise představit plán nového designu německého trhu s elektřinou, jehož součástí by mělo být zmiňované rozdělení na dvě cenové zóny pro elektřinu.

vedení2

Jako předběžné opatření již údajně Evropská komise vznesla návrh na zavedení poplatku za dodávání elektřiny do sítě, který je diferencován podle regionu. Cílem by bylo vytvořit pobídky pro stavbu elektráren v regionech s nedostatkem instalovaného výkonu.

Hlavní problém přitom nenastává nyní, ale nastane v roce 2021 a 2022, kdy mají být podle plánu odstaveny poslední německé jaderné bloky (celkem cca 8,5 GW během dvou let).

Větší část ze zbývajících elektráren se přitom nachází v jižní části Německa (Isar, Gundremmingen B a C, Neckarwestheim a Philippsburg 2), kde se očekává nedostatek výkonu.

Odstavení jadenrých elektráren v Německu

Odstavení jaderných elektráren v Německu zdroj: energytransition.de

BNetzA: Potřebné vedení nebude před rokem 2025

Plánem německého ministerstva hospodářství a energetiky je vystavět vedení ze severu na jih. Tempo výstavby vedení je však nevyhovující a před datem odstavení posledních elektráren je vysoce nepravděpodobné (v loňském roce se podle zákona EnLAG postavilo pouze 151 km vedení).

Vzhledem k nově zavedené prioritě pro stavbu vedení ve formě podzemního kabelu se navíc proces výstavby vrací prakticky na začátek. Předchozí plány rozvoje přenosové soustavy musí totiž být vypracovány znovu s tím, že se zohlední výstavba ve formě kabelu, což ovlivní trasy vedení.

I německý regulační úřad podle deníku Welt očekává, že vedení bude vystavěno nejdříve v roce 2025.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *