Emise německého energetického sektoru poklesly, celkové emise vzrostly

Emise CO2 Německa v elektroenergetickém sektoru v loňském roce klesly o 1,6 %, zatímco celkové emise vzrostly o 0,8 %. Do růstu emisí se podepsalo zvýšení emisí v sektorech průmyslu, teplárenství a dopravy. 

Předběžné výsledky o emisích Německa vypadají z pohledu životního prostředí nepříznivě. Přes snahy v oblasti podpory OZE a jejich rozvoje došlo k mírnému nárůstu emisí z 908 mil. tun na 916 mil. tun CO2.

Na vině ale není elektroenergetický sektor, ten v loňském roce díky vyššímu využití ve srovnání s uhlím emisně méně náročného zemního plynu emise snížil o 1,6 %. Podle aktuálních dat se v elektroenergetice mírně zvýšil i podíl OZE na 32,3 % z loňských 31,5 %.

Dalo by se sice očekávat ještě vyšší zvýšení podílu, především díky pokračující instalaci větrných elektráren (cca 5 GW podle Agora Energiewende, cca 4,3 GW podle ISE) a solárních elektráren (cca 1 GW), ale v tomto roce byly podmínky pro výrobu mírně horší a výroba obou zdrojů mírně poklesla.

Paroplynová elektrárna Irsching

Vina na zvýšení emisí se přikládá zejména průmyslovému sektoru, teplárenství a dopravě. Zejména v dopravě nedochází k plánovanému přechodu na alternativní paliva. Ty v loňském roce tvořily pouze 2 % nových automobilů (celkem 48 000 automobilů s hybridním pohonem a 11 500 čistě elektrických vozů).

S ohledem na aktuální data se zdá být dosažení cílů v oblasti emisí pro Německo stále méně reálné. Do roku 2020 má dojít ke snížení emisí o 40 % oproti hodnotám z roku 1990, podle údajů z roku 2015 bylo prozatím dosaženo snížení emisí pouze o 27,2 %. Vzdaluje se i cíl mít na německých silnicích 1 000 000 elektromobilů.

Cíle Německa v energetice a jejich naplňování

Cíle Německa v energetice a jejich naplňování, zdroj: Cleanenergywire.org

Navíc další plánované odstavení jaderných bloků (do roku 2020 má být odstaveno cca 3 GW instalovaného výkonu) bude další překážkou, se kterou se budou Němci muset na své cestě k 40% cíli vyrovnat.

V plánu je kromě odstavení jaderných elektráren i snížení výkonu elektráren uhelných, které budou uvedeny do režimu rezervy. Do roku 2019 bude odstaveno 2,7 GW výkonu uhelných elektráren. První uhelná elektrárna Buschhaus, která patří společnosti Mibrag (EPH), byla odstavena k prvnímu říjnu loňského roku.2 odpovědí na Emise německého energetického sektoru poklesly, celkové emise vzrostly

  1. Martin Hájek napsal:

    Brzy bude zřejmé, že Německo nesplní ani jeden ze svých závazků v rámci EU a to dokonce ani v případě obnovitelných zdrojů. Bude zajímavé sledovat jak se s tímto faktem vyrovná Německý politický marketing.

  2. Josef napsal:

    No jak se s tím vyrovnají, jak se vyrovná náboženský fanatik s tím ,že jeho náboženství nefunguje – ještě větším fanatismem, komunista ještě větším komunismem a regulátor ještě většími regulacemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *