Domů
Německo
Marže německých plynových elektráren nejvyšší od 2011, stále ovšem nedosahuje kladných hodnot
paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens

Marže německých plynových elektráren nejvyšší od 2011, stále ovšem nedosahuje kladných hodnot

Marže plynových elektráren pro dodávku elektřiny v Německu na rok 2018 dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2011. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny a příznivé ceny plynu. Vyplývá to z analýzy agentury Platts.

Clean spark spread (CSS) na následující kalendářní rok pro plynové elektrárny s 50% účinností vzrostl v pátek na hodnotu -0,87 EUR/MWh. Jeho hodnota na začátku roku přitom dosahovala -8 EUR/MWh, v roce 2013 se pohybovala okolo -20 EUR/MWh. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny s dodávkou v roce 2018 a klesající ceny plynu, které jsou ovlivněny globálním přebytkem vlivem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

Současně clean dark spread (CDS) na následující kalendářní rok pro černouhelné elektrárny s účinností 45 % dnes poprvé v tomto roce vzrostl na hodnoty přesahující 7 EUR/MWh. Stále se ovšem jedná o hodnoty výrazně nižší než v loňském roce.

CSS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující zemní plyn, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. CDS představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující zemní plyn.

Rozdíl mezi maržemi nejstarších uhelných a moderních plynových elektráren se přiblížil nulové hodnotě, před třemi lety dosahoval hodnot okolo 20 EUR/MWh. Změna nastala vlivem zásadních změn v celosvětové rovnováze mezi nabídkou a poptávkou černého uhlí a plynu.

Rostoucí ceny elektřiny, příznivé ceny plynu

Cena elektřiny pro dodávku na kalendářní rok 2018 v Německu vzrostla od května o více než 20 % a v posledních dnech dosahovala rekordních hodnot, a to především v důsledku rostoucích cen uhlí a emisních povolenek, ale také kvůli obavám ze snížení dostupnosti výroby z francouzských jaderných elektráren a odstavením německého reaktoru Gundremmingen B do konce roku 2017.

Cena elektřiny base-load na kalendářní rok 2018 v Německu na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Cena černého uhlí s dodávkou do Evropy pro příští kalendářní je momentálně na nejvyšší úrovni za více než tři roky, zatímco cena plynu pro rok 2018 zůstává téměř o třetinu pod úrovní před třemi lety, a to i přes pondělní nárůst nad hodnotou 17 EUR/MWh, nejvyšší hodnotu od února.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE
Vývoj ceny (EUR/MWh) futures kontraktů na zemní plyn pro TTF (NIzozemsko) s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE

RWE přehodnocuje zakonzervování elektráren, Uniper rozhodnutí o Irsching nemění

Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova
Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova

Čistě na základě nákladů na palivo jsou německé elektrárny spalující zemní plyn poprvé po mnoha letech na hranici ziskovosti poté, co hluboce záporné marže od roku 2012 způsobily, že mnoho provozovatelů podalo žádost o dočasné uzavření dokonce i moderních plynových elektráren. Jedná se například o 845MW paroplynové bloky Irsching 4 a 5 v Bavorsku, které společnost Uniper uvedla do provozu v roce 2010 a 2011.

Největší německý výrobce elektřiny, společnost RWE již reagovala na rostoucí marži plynových elektráren se svým rozhodnutím zprovoznit zakonzervovanou 410MW plynovou turbínu Gersteinwerk-G pro nadcházející zimu a odložit plánované zakonzervování 430MW paroplynového bloku Moerdijk-2 v Nizozemsku na rok 2019.

Naproti tomu společnost Uniper se drží svého rozhodnutí a zažádala o možnost zakonzervování paroplynových bloků Irsching 4 a 5 v Bavorsku. Podle ní kapitálové náklady investice navíc nad náklady na palivo neumožňují ziskový provoz elektrárny na trhu. Na žádost provozovatele přenosové soustavy, společnosti Tennet, ovšem oba bloky přejdou do režimu rezervního mechanismu a budou ponechány v provozu pro poskytování redispečinku z důvodu jejich nezbytnosti pro stabilitu sítě v jižním Německu.

Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se