Barbara Hendricks, Ministryně

Německé emise v roce 2014 „výrazně“ poklesly

V Německu po několika letech opět poklesly emise skleníkových plynů. V roce 2014 jejich objem dosáhl 901,9 mil. tun CO2, což je oproti roku 2013 pokles o 4,6 %. Vzrůst emisí zaznamenaly především sektory dopravy a zemědělství, pokles naopak výroba elektřiny. Kompletní data vydal spolkový úřad pro životní prostředí.   

Celková úspora CO2 dosáhla meziročně hodnoty 43,3 mil. tun CO2. Za úspory v oblasti emisí CO2 je Německo dlouhodobě kritizováno, zejména z důvodu stále vysokého podílu výroby elektřiny z uhlí a pomalému rozvoji využívání obnovitelných zdrojů v dopravě.

Od roku 2011 přitom emise CO2 v Německu zvolna rostly, jak ukazuje následující graf. Na statistikách roku 2014 se podepsala ve velké míře teplotně nadprůměrná zima.

Překvapivě nejvíce se na snížení podílel energetický sektor, který snížil emise o 20,9 mil. tun CO2. V tomto objemu jsou rovněž započteny i emise, které vznikly při výrobě exportované elektřiny. Vzhledem k růstu obnovitelných zdrojů v roce 2015 je možné očekávat i další snižování objemu emisí.

V sektoru dopravy vzrostly emise o 1,2 % na hodnotu 161 mil. tun CO2. Celkově byl od roku 2005 zaznamenán v oblasti dopravy pouze velmi malý pokrok.

Prezidentka Spolkového úřadu pro životní prostředí tak volá po silnějších opatřeních zejména v oblasti dopravy. Pomoci by podle ní měla vyšší podpora nejen elektromobilů, ale i ekologických autobusů a cyklistiky.

V roce 2014 vzrostly oproti předchozímu roku také emise v oblasti zemědělství, a to o celých 2,2 % na 66 mil. tun CO2.

Takováto situace je pochopitelně nepřijatelná pro ministryni životního prostředí Německa, která označila sektor dopravy a zemědělství za dlouhodobě zaostávající a chystá se tento trend změnit v Plánu ochrany životního prostředí pro rok 2050.

„Sektor zemědělství a dopravy dlouhodobě zaostává za našimi představami, což musíme změnit. Spolu s ostatními sektory musí přispívat k omezení skleníkových plynů.“

Barbara Hendricks, ministryně životního prostředí Německa

Německo si dalo vlastní cíl snížit emise o 40 % do roku 2020, který pravděpodobně splněn nebude. Shoda panuje na tom, že je nutné se zaměřit nejen na sektor elektroenergetický, ale i na další energeticky náročné sektory.2 odpovědí na Německé emise v roce 2014 „výrazně“ poklesly

  1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Pardon, ale to s těmi emisemi je rok stará „novinka“. Už jsou k dispozici předběžná data (obvykle dost přesná) za rok 2015.

    • Martin Voříšek napsal:

      I proto je hned v nadpisu zdůrazněno, že se jedná o rok 2014, nikoliv 2015. Snažíme se vycházet z oficiálních dat od německých úřadů. Nikoliv pouze předběžných odhadů od některých institutů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *