Domů
Německo
Německo chce snížit spotřebu energií, investuje 459 mld. Kč
úsporná žárovka, autor: david pacey
úsporná žárovka, autor: david pacey

Německo chce snížit spotřebu energií, investuje 459 mld. Kč

Německo se do roku 2020 rozhodlo investovat přes 459 mld. Kč do snižování energetické náročnosti své ekonomiky. Oznámil to v tiskové zprávě německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který program chápe jako další důležitý krok k dosažení německých vysokých klimatických cílů.

Celý program směřuje ke snížení konečné spotřeby energie do roku 2050 na poloviční hodnotu a první dílčí části programu začínají již tento měsíc, další v červnu. Dílčí programy se věnují úsporám ve využívání tepelné energie, vysokoúčinných zařízení ale i pilotních programů pro využívání smart meteringu.

„Nejčistší a nejlevnější energie je pochopitelně ta, kterou vůbec nespotřebujeme. Tento princip ale musíme nejen pevně zakotvit v naší energetické politice, ale potřebujeme zajistit i celkovou změnu v přemýšlení společnosti nad energetickými úsporami.“
Sigmar Gabriel, německý ministr hospodářství a energetiky 

Německo přitom musí s obdobnými opatřeními výrazně pospíšit. Zatímco mezi klimatické cíle Německa patří snížit emise CO2 o 40 % do roku 2020 v porovnání s rokem 1990, nyní jsou pouze na hodnotě snížení o 27 %.

Obdobně jako jiné programy, i tento se bude skládat z přímé podpory nákupu úsporných technologií, poradenství a obecné informační kampaně k rozšíření povědomí o energetických úsporách.

Energiewende se bez úspor energie neobejde

Ministerstvo dále uvádí, že úspory energie jsou předpokladem pro úspěch Energiewende. Cílem totiž je v co největší možné míře snížit spotřebu energie a zbylou spotřebu energie krýt obnovitelnými zdroji energie. Již nyní dokázalo Německo snížit spotřebu energie od roku 2008 do roku 2014 o cca 9 %.

Poslední trendy v Německu ukazují na fakt, že se podpora obnovitelných zdrojů a zvyšování podílu OZE na spotřebě energie ubírá jiným směrem.

Čím dál více se diskutuje o omezování podpory obnovitelných zdrojů elektřiny, naopak podpory se dočkává elektromobilita (investice 1 mld. EUR) a výše zmíněné úspory energie (investice 17 mld. EUR).

Autor úvodní fotografie: Flickr david pacey
//

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Hájek
17. květen 2016, 17:30

Je zjevné, že Německo nesplní nejen svůj národní závazek snížení emisí o 40 % do roku 2020, ale ani své evropské závazky snížení emisí ke stejnému roku.

Německo má podobně jako Česká republika v rámci plnění závazku úspor energie tzv. alternativní schéma. Pokud je v ČR potřeba řádově 80+ mld. Kč dotačních zdrojů na splnění národního závazku úspor energie, tak v Německu 459 mld. Kč těžko může stačit.

Německo má na evropské úrovni závazek snížit do roku 2020 emise ze sektoru mimo emisní obchodování o 14 % ve srovnání s rokem 2005. Je evidentní, že tento cíl splněn také nebude.

A s poměrně vysokou pravděpodobností Německo nesplní ani svůj závazek podílu energie z OZE v roce 2020.

A se stane? Nic, pojede se dál. Jenom už Německo nebude moci tolik dělat ramena na "špinavé východní státy" jako Česká republika, které na rozdíl od něj své závazky v EU plní.

Milan Vaněček
17. květen 2016, 18:23

Německo si dalo závazek na snížení emisí dvojnásobný než EU (ta má 20% v roce 2020), takže i když dosáhne jen 35% stejně může dělat ramena.

Těch německých 459 miliard Kč za 4 roky na snižování energetické náročnosti není moc, pro nás to odpovídá 1/8 dle počtu obyvatel=60 miliard a na jeden rok tedy 15 miliard. To my nacpeme mnohem více do FV na polích, která nám dává jen 2,5% el. energie (protože jsme vypsali nejvyšší dotace ve světě, teď by jsme za stejné peníze pořídili FV co by dávala 10% a kdyby jsme nastoupili cestu FV na střechách, bez dotací, jen s net metering, tak by nás to stálo ještě mnohem méně). Nacpeme víc do dalších "podpor" OZE jako biopaliva, spalování biomasy ve velkých uhelných elektrárnách, .... My jsme jiní kabrňáci, plníme své mnohem nižší závazky za více peněz (do cizích kapes).

Martin Hájek
17. květen 2016, 20:59

Pane Vaněčku, zkuste potrénovat porozumění psanému textu. Já jsem psal, že Německo má vůči EU závazek snížení emisí v sektoru mimo EU ETS o 14 % oproti roku 2005 a tento závazek se mu nejspíš nepodaří splnit. Nepleťte to, prosím, dohromady s Německým národním cílem, ten skutečně Německo splnit nemusí. Ten cíl, o kterém píšu já, je zcela závazný v rámci evropské legislativy - pokud si ji chcete najít a přečíst, tak je tady: http://ec.europa.eu/clima/policies/effort/index_en.htm

Jinak net metering v té formě, že netujete i poplatky za distribuční sítě, není bez dotací ani náhodou. Jenom ta dotace není na první pohled vidět, ale zaplatí ji opět všichni, kdo zůstanou připojení k síti a nebude vůbec malá. Vzhledem k tomu, jak tu občas řešíte, kolik platíte za elektřinu, Vám velmi doporučuji, abyste si pečlivě nastudoval, jak ten net metering opravdu funguje a nedělal tu některým zbytečně užitečného ... . Je to v podstatě takové energetické letadlo, neboli pyramidová hra, jestli tušíte, o čem mluvím.

Milan Vaněček
17. květen 2016, 22:26

Pane Hájek v prvém odstavci Vám dávám za pravdu. Ale stačilo dát ten Váš vysvětlující odkaz hned a ne až do Vašich následných zbytečných invektiv.

Co se týče net metering, bohužel možná nevíte, co bylo příčinou silného růstu fotovoltaiky (FV) ve světě od roku 2000 a co vyvolalo neustálé snižování ceny FV ve světě. Vy to můžete nazývat letadlo, ve skutečnosti to funguje takto: musíte generovat stále rostoucí poptávku po určitém výrobku, jehož cena pak s rostoucím vyrobeným množstvím zákonitě klesá (learning curve, experience curve, vygooglujte si to). Toto pochopil německý poslanec a velký fanda sluneční energetiky, už zesnulý Hermann Scheer. Prosadil v Německu program 1000 slunečních střech (první Němci co si nainstalovali FV na své střechy dostali nejvyšší dotaci. Program pak přecházel na 10 000 až na milion slunečních střech se stále snižující dotací. Ale i ta byla atraktivní neboť díky hromadné výrobě cena FV panelů klesala. Během následujících 5-10 let tato dotace zcela vymizí. Jiné státy zavedly jiné pobídky (daňové úlevy, net metering, aukce). Ale princip je stejný - výše pobídky se musí neustále snižovat, net metering je omezený jen na určitou dobu a do určitého limitu kWh.

Zkrátka musíte vše dělat jinak než to bylo v ČR v letech 2009-10. Jinak je to horší než letadlo, je to největší tunel v historii ČR.

Michal Šnobr
17. květen 2016, 22:51

souhlas 2009-2010 tunel století! A proč? Protože si pár "idiotů" chtělo rychle urvat zlatý vejce a pár ještě větších politickejch idiotů jim to za "mrzký peníz" zařídilo ... jenže pak se ucho utrhlo ... a začala davová zlatá horečka

A kde hledat VIP smetánku? Stačilo se podívat, kdo se "posral" a když začalo téct do bot tak rychle prodal své FVE za rychlý prachy do ČEZ: Ti sice už věděli, že přijde solární daň ale VIP klientům platili stejně "VIP" cenu.

Martin Hájek
19. květen 2016, 13:22

Pane Vaněčku,

právě proto, že cena fotovoltiaky zásadně klesla, není důvod ji dotovat a už vůbec ne net meteringem. Ten má totiž stejně neblahou vlastnost jako příčina solárního tunelu. Tu dotaci nejde nijak jednoduše snížit. Respektive lze ji snížit ještě mnohem obtížněji, než tomu bylo v případě solárního tunelu, kde změna zákona trvala příliš dlouho.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se