wind-turbine-construction

Německo letos postavilo o 40 % méně větrných elektráren než loni, příští rok se očekává další zpomalení

Německo během letošních prvních 9 měsíců zprovoznilo onshore větrné elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 GW. Ve srovnání s loňským rekordním rokem se jedná o pokles o 41 %. V příštím roce se přitom očekává podstatné snížení růstu, jelikož se jedná o první rok, pro který byla podpora soutěžena v aukcích.

Po několikaletém stabilním růstu, kdy s výjimkou roku 2016 objem nově instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu od roku 2010 každoročně rostl, přišel v letošním roce znatelný propad. Letošní srpen se stal z pohledu nových instalací s pouhými 58 MW vůbec nejhorším měsícem za poslední 4 roky. Navzdory silnějšímu září, kdy byly zprovozněny zdroje o výkonu 208 MW, jsou výsledky od ledna ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně horší.

Celkově tak Německo nyní disponuje již 53 GW výkonu ve větrných elektrárnách, včetně bezmála 6 GW v offshore větrných parcích. Více než 20 GW z tohoto výkonu bylo postaveno během posledních 4 let, kdy se developeři snažili stihnout zprovoznit své zdroje do konce letošního roku, kdy velké zdroje přijdou o možnost získat zákonem stanové výkupní ceny.

V příštích dvou letech je tak očekáván výrazný propad v růstu instalovaného výkonu, jelikož přibližně 95 % projektů vydražených v loňském roce zřejmě nebude spuštěno před rokem 2021.

Ceny soutěžené v aukcích letos vzrostly o polovinu

V Německu proběhlo na začátku minulého měsíce další, letos již čtvrté kolo aukcí pro výstavbu větrných elektráren. Po prudkém poklesu cen v loňských kolech letos ceny výrazně rostou. Vážený průměr cen vysoutěžených v poslední aukci dosáhl 62,6 EUR/MWh, v poslední loňské aukci se přitom soutěžily v průměru ceny i pod hranicí 40 EUR/MWh. Na vyšší ceně se v případě větrných elektráren podepisuje mimo jiné i nedostatek projektů, které o podporu soutěží.9 odpovědí na Německo letos postavilo o 40 % méně větrných elektráren než loni, příští rok se očekává další zpomalení

 1. Milan Vaněček napsal:

  To je obecná záležitost kapitalizmu, že když se ví že brzy skončí tučné dotace tak se buduje jako o život. Je vidět že není zatím dost firem co umí stavět levně, ale jenom tyto firmy s časem porostou a ovládnou trh.
  Jelikož trh je celosvětový a ukončení dotací není synchronizované, celosvětově výroba větrníků a fv panelů stále roste a jejich cena na jednotku výkonu klesá.

  • Martin Hájek napsal:

   Aukce v Německu ovšem ukazují něco jiného. A mimochodem, před rokem jsem tu prognózoval, že výstavba větrníků v Německu zásadně zpomalí. A někteří mi tu psali, že jsem pesimista a škarohlíd. Ve skutečnosti jsem byl ještě optimista, čekal jsem menší zpomalení. A poslední věc – je definitivně jasné, že Německo nesplní cíl podílu energie z OZE do roku 2020 daný evropskou směrnicí (na rozdíl od ČR, která už ho splnila).

   • Milan Vaněček napsal:

    Za jakou (nesmyslnou) cenu ho ČR o mnoho let předčasně splnila ??? Nyní bychom měli za stejnou cenu ne 2 GW ale minimálně 10 GW nameplate výkonu solárních elektráren a novou JE by chtěl stavět jenom blázen. Akce všehoschopných proti velkým FVE se dokonale podařila a ještě si mastí kapsu.

    • Martin Hájek napsal:

     Přes průšvih s fotovoltaikou splnila ČR ve srovnání s Německem svůj evropský závazek ve skutečnosti relativně levně. Němci platí ročně tuším 25 miliard Euro, zatímco ČR zhruba 45 miliard Kč (součet účtu pro spotřebitele elektřiny a státní rozpočet), tedy relativně k počtu obyvatel méně než Německo. Ve vztahu k HDP bych řekl, že ČR i Německo platí zhruba stejně, ale nemám čas to počítat na přesných číslech.

     • Milan Vaněček napsal:

      Ale Němci za to získali 35% elektřiny z OZE a my jen cca 13%, to je velký rozdíl a Siemens je jeden z lídrů ve větrných elektrárnách a Wacker je lídr ve výrobě polysilikonu pro fotovoltaiku. Automatizované linky na výrobu fotovoltaiky v Číně jsou převážně z Německa.
      Takže ekonomicky na tom Němci vydělávají, jejich ekonomika šlape, jsou lídři zatímco my (až na čestné výjimky) přecházime z montoven k velkoskladům.

 2. Petr napsal:

  Tučné dotace jako znak evropského kapitalismu, a drsné omezování slova jako znak liberální demokracie 🙂
  Když už do něčeho dávám dotace, tak to má smysl jen jako vyrovnávání trhu, a ne že tím předvídatelně způsobím ještě větší rozkolísání a plýtvání kapacitami, fakt vymletí zelení úředníci i v Německu kde jsou ještě jedni z nejlepších byrokratů světa.

 3. loudil napsal:

  V Číně bylo letos za prvních 9 měsíců instalováno 34 530 MW nového výkonu v soláru. Je to o 20 % méně jak loni /43 GW/. Čína se totiž zcela správně snaží dosáhnout stejné ceny výstavby soláru s uhlím. Až se to srovná, tak bude vyhráno. Věřím , že je to možné.

  https://www.reuters.com/article/us-china-solar/china-new-solar-power-capacity-down-20-percent-over-january-september-regulator-idUSKCN1N40P9

  • Martin Hájek napsal:

   Pochopitelně, čínští soudruzi se nikdy nemýlí. Ale občas jim prostě dojdou peníze, jako v případě podpory FVE, která už byla k nezaplacení. Dělat z toho nějakou ctnost je zbytečné, tento server čte málo lidí, co skočí na tak hloupou propagandu.

 4. petrik napsal:

  Podekujme SOLARNIM BARONUM za vcasne splneni ,normalni lide by s tim meli problem……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *