Domů
Německo
Německo míří na konferenci COP24 bez plánu na ukončení výroby elektřiny z uhlí
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Německo míří na konferenci COP24 bez plánu na ukončení výroby elektřiny z uhlí

Německo
21 komentářů
29. listopad 2018, 12:15
Jan Votruba

Klimatická konference COP24 je za dveřmi a německá komise pro odklon od uhlí nepřinesla žádný uspokojivý plán. Její původní plán byl na stížnost spolkových zemí zrušen a nový plán bude pravděpodobně představen až v příštím roce.

Uhlí a energetická budoucnost Německa byla velkým tématem při posledních volbách a je doteď žhavým tématem v současné koalici. V rámci koaliční dohody byla ustanovena komise na postupné ukončení výroby elektřiny z uhlí.

Prvotní neúspěšný plán

Komise měla přijít s uspokojivým plánem ohledně přispění energetického sektoru k redukci skleníkových plynů a dosažení vlastních klimatických cílů pro rok 2020 před nadcházející konferencí COP24. COP24 se bude konat v první polovině prosince v Polsku.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o problémech s prvním plánem. Plán komise napadly hned tři jižní spolkové státy Německa, komise plán zrušila a vyjádřila se, že svoji práci dokončí do 1. února příštího roku. Německo dle slov generálního tajemníka výzkumného institutu Mercator pro globální otázky a změnu klimatu tedy nemá v ruce nic, co by přineslo na COP24.

Komise po neúspěchu pozvala státního ministra pro ekonomiku, státního ministra pro finance a několik dalších ministrů energetiky ze spolkových zemí na rozsáhlou diskuzi.

Financování odklonu od uhlí

Hlavním problémem pro dotčené spolkové země byl neuspokojivý plán na financování revitalizace krajů. Členové komise se vyjádřili, že než se dojde k jakémukoliv řešení, musí se nejdřív vyřešit otázka financování těžařských regionů a kompenzace za předčasné uzavření uhelných elektráren. Komise bude pro budoucí plán více komunikovat s kraji nejvíce zasaženými odklonem od uhlí.

„To je dobré a správné řešení. Tlak ze strany východních německých spolkových zemí – které jsou nejvíce postiženy – byl nezbytný a očividně úspěšný,“ prohlásil k prodloužení práce komise Dietmar Woidke, premiér spolkové země Braniborsko.

Komise již vydala první doporučení, jak posílit ekonomickou strukturu zasažených regionů. Nicméně předsedové vlád východních spolkových zemí napsali dopis kancléřce Angele Merkelové, ve kterém požadují detailní a pevný plán finančních závazků vůči zasaženým regionům.

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
frank
29. listopad 2018, 13:19

Zajímavé, pokud se nepletu v datech, tak "obnovitelné Německo" jede na tuto konferenci se zhruba dvojnásobnou porcí z uhlí vyrobené elektřiny za rok 2017 než má hostující "uhelné Polsko", zajímavá situace ( Německo cca 242 TWh vs Polsko cca 133 TWh), sice se někdo pokusí říci, že Němců je cca 2 a kousíček krát víc než Poláků, ale :D

Jan Veselý
29. listopad 2018, 13:47

A polovičním podílem na celkové produkci a jasnou perspektivou co s tím, protože proces postupného útlumu uhelné energetiky už běží, fakticky se teď jedná o rychlosti útlumu, ne o útlumu jako takovém.

Ale mám-li se držet vaší logiky, tak to aby tam USA, Čína a Indie vůbec nejezdily. Sice se někdo pokusíte říci, že Němců je mnohem méně než Američanů, Číňanů a Indů, ale ?

Petr
29. listopad 2018, 13:57

Čína opět spustila výstavbu nových uhelných elektráren, a USA plánují na spalování uhlí nové ocelárny.

Jan Veselý
29. listopad 2018, 14:26

Čí vlhké sny jsou ty ocelárny? Uměl byste jmenovat 2 reálné plány na výstavbu oceláren na uhlí v USA?

A jen pro info, spotřeba primární oceli je v USA okolo 60 milionů tun za rok, což odpovídá 20-24 milionům tun spáleného uhlí, z čeho byste vyrobil cca 30 TWh elektřiny, v roce 2017 bylo jen v USA vyrobeno 1205 TWh uhelné elektřiny. Jinými slovy, ocelárny jsou proti energetice ve spotřebě uhlí úplná sranda.

frank
1. prosinec 2018, 18:41

Proto to uhlí USA čím dál tím víc vyváží do Evropy , Indie a Číny :)

frank
29. listopad 2018, 15:09

No nevím, primární spotřeba oceli v USA roce 2017 byla víc než 100 milionů tun a pod 95 milionů klesla za posledních 5 let jednou :)

Jan Veselý
29. listopad 2018, 21:37

Primární ocel - ocel vyrobená z rudy pomocí redukce, typicky koksem.

Přibližně 40% oceli spotřeby oceli v USA tvoří ocel recyklovaná, kde koks není potřeba nebo jen naprosté minimum, na to jsou elektroocelárny.

frank
30. listopad 2018, 12:39

Proč potom pane Veselý píšete cituji vás : spotřeba primární oceli je v USA okolo 60 milionů tun za rok.... to jste mohl napsat rovnou, že se vám jedná o výrobu, reagoval jsem na vaše zmatenosti :)

Antonín Mikeš
30. listopad 2018, 14:33

Fotovoltaické elektoroocelárny? :-D nebo bychom měli započítat i část uhlí na výrobu elektřiny :-)

Jan Veselý
30. listopad 2018, 14:38

Tak to můžeme být rádi, že se uhelné elektrárny v USA zavírají rekordním tempem. Je to asi tím jako Trump kope uhlí.

frank
30. listopad 2018, 15:58

US coal exports jump to five-year high in September 2018 :)

Coal exports were at 4.9 million mt, up 23.2% from August and 56% higher year on year. It was the highest monthly export volume since 5.5 million mt was shipped out in March 2013.....

Jan Veselý
30. listopad 2018, 17:27

Letos už se v USA uzavřelo 12 GW uhelných elektráren. Do konce roku to má být okolo 15 GW. To je větší ztráta odbytu než je celý export z USA.

frank
29. listopad 2018, 14:22

Moje logika je jasná a je veselé, že se divíte komentáři zavěšenému pod článek o Německu, německé uhelné politice a o tom s čím pojedou do Polska :)

Emil
29. listopad 2018, 14:24

Čtenář z řad laické veřejnosti by po přečtení tohoto článku mohl snadno nabýt dojmu, že ta perspektiva zas až tak jasná není.

Petr
29. listopad 2018, 13:55

A taky mají ještě mnohem víc jak 2x tolik výkonnou ekonomiku a dokonce i samotný průmysl.

Německo může zachránit jen návrat k jádru.

Jinak mu zůstane minimálně na dalších 20 let jen volit mezi cizím nepředvídatelně drahým plynem a domácím uhlím s dvojnásobnou spekulační cenou za povolenky.

Soláry mu budou pro náročnou i noční robotickou výrobu 2/3 roku na nic, a větrníky nakonec zastavili pokles svých nákladů příliš brzy a naopak ceny na vynucenou stabilizaci sítě vyskočili ještě rychleji příliš moc.

Milan Vaněček
29. listopad 2018, 15:09

Jak jsem zde již psal o termínu konce uhlí v Německu mohou rozhodnout buď aktivisté (konec co nejdříve) nebo snaha zachovat sociální smír (konec uhlí ano, ale okolo 2035-40, s jasným plánem restrukturalizace).

A teď mám pocit, že naši jaderní aktivisté jsou zklamáni že Němci nezvolili to co chtějí němečtí protijaderní aktivisté ale že dají přednost smíru.

Myslím že by se naši aktivisté měli poučit.

Petr
30. listopad 2018, 12:38

Já teda celou dobu říkám u uhlí pro Německo rok 2039 :)

petr
29. listopad 2018, 18:38

Dobrý večer všem, je to přesně tak, jak jsem kdysi řekl jednomu velkému odběrateli. V energetice se dělají velké nebo moc velké chyby, ale na rozdíl od jiného podnikání nikdy to nejde do bankrotu, protože lidé potřebují elektřinu i teplo...

Němci za velice moc peněz postavili něco co jim dnes dělá extrémní starosti s přenosovou soustavou a zároveň aby to fungovalo, tak musí pálit daleko více uhlí než před tím. Prostě politika zelených (rozumějme dříve rudých) mozků vede hospodářství k bankrotu či k závislosti na ruském plynu... a to je po událostech na Ukrajině rozhodně špatná zpráva.

Jan Veselý
29. listopad 2018, 19:04

Zase prázdné řeči? Můj zdroj říká něco jiného, spotřeba uhlí v Německu celkem významně poslední roky klesá.

Kdy bylo prosím to "předtím", kdy Němci pálili méně uhlí než dnes? Před kterou válkou?

Jan Veselý
29. listopad 2018, 22:09

Ještě jsem vám našel jedenzajímavý obrázek.

Třeba to povede k lepšímu pochopení situace.

Jan Veselý
30. listopad 2018, 14:44
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se