Domů
Německo
Německo plánuje opustit uhelný sektor mnohem dříve než v roce 2050

Německo plánuje opustit uhelný sektor mnohem dříve než v roce 2050

Je připraven nový návrh pro německý klimatický akční plán. Uhelné elektrárny by měly ukončit činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Dokument mluví o snižování emisí, podpoře technologií pro skladování elektřiny či podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Návrh dokumentu zatím ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí.

Uhelné elektrárny by měly v Německu ukončit veškeré činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Tuto informaci získala agentura Reuters v úterý poté, co dostala k nahlédnutí návrh ministryně pro životní prostředí. Již delší dobu je kladen tlak na německou vládu, aby stanovila závazné časové cíle pro opuštění uhelného sektoru. Tento závazek vychází z pařížské dohody odsouhlasené mnoha státy a světovými vůdci na konci minulého roku.

Národní akční plán

Do poloviny letošního roku se musí německá vláda dohodnout na národním akčním plánu pro životní prostředí pro rok 2050. Tento dokument bude tvořit cestu od fosilních paliv ke snížení emisí CO2 až o 95 % vzhledem k hodnotám z roku 1990, čehož má být dosáhnuto právě do roku 2050. Jako časově bližší cíl si dokument ukládá snížit emise CO2 do roku 2030 o polovinu ve srovnání s rokem 2014. Návrh dokumentu ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí Barbarou Hendricks.

V návrhu se předkládá založení speciální komise, která bude mít za povinnost tvořit doporučení a hledat cesty, jak vyřadit uhlí a zároveň se vyhnout ekonomické krizi u regionů, které jsou na uhelném sektoru závislé. Uhelný sektor je stále zodpovědný za zhruba 40 % vyrobené elektřiny v Německu a je viděn jako podpěrný sloup pro stabilní výrobu elektřiny bez jaderných elektráren. V návrhu se dále mluví o rychlejším růstu obnovitelných zdrojů, než je v současné době plánováno a o větší podpoře pro solární elektrárny.

Obnovitelné zdroje v Německu

V roce 2014 vyprodukovalo Německo zhruba čtvrtinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, dle dokumentu je plán pro rok 2030 vyrobit 75 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Spolu s větším množstvím vyráběné elektřiny z obnovitelných zdrojů vidí dokument potřebu možnosti elektřinu skladovat a navrhuje zdvojnásobit podporu technologií zabývající se skladováním energie v příštích deseti letech.

Vláda bude také usilovat o zpřísnění obchodování s povolenkami a bude zvažovat, zda dodatečné zvýšení daně na ropu, topný olej a zemní plyn by zvýšilo poptávku po „zelených“ technologiích.

Zdroj úvodní fotografie: econews.com.au

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Martin Hájek
6. květen 2016, 13:21

Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Kdysi jsme se divili, jak se kulturní vzdělaný národ mohl nechat strhnout nacizmem. Dodnes se divíme, jak se slušně technicky vzdělaný národ mohl nechat strhnout Energiewende. Tohle už je ale opravdu zoufalství, takový energetický plán Barbarosa.

Milan Vaněček
6. květen 2016, 15:00

Pane Hájek, nedivte se. Politika Německa to je neštěstí pro Evropu již více než 100 let, nejen Hitler, Německo vedlo agresivní války i před ním.

Ale co se týče vědy a techniky, není na světě tak pokročilý národ, ať již soudíte z počtu Nobelových cen, z fyzikálních a chemických objevů, z pokročilé techniky která stála u zrodu nových průmyslových odvětví.

To že by současná ČR měla poučovat Německo v technické oblasti je směšné.

Martin Hájek
6. květen 2016, 16:46

Ono nemá žádný smysl Němce poučovat, musí se vždycky poučit sami a tohle snad nebude poučení za cenu milionů mrtvých, tak to nebude taková hrůza. Nicméně faktem je, že Energiewende se změnila v čistě politický projekt, kde už se jen pochoduje a salutuje, ale nemyslí a nepočítá. Kdo by měl náhodou pochybnosti o reálnosti smělých plánů, je okamžitě exkomunikován. V takové atmosféře nemůže žádný projekt dopadnout dobře.

Jan Veselý
6. květen 2016, 15:25

Zase nějaký demagog vytáhl z klobouku Hitlera?

A víte co? Ono to šílenství je nakažlivé, Energiewende metastázovala do všech hlavních světových ekonomik, daří se jí dobře i v Africe, Jižní Americe a dokonce i v ropných emirátech.

A vy se stále více dostáváte do pozice trouby, co volá do světa: "Všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo."

Martin Hájek
6. květen 2016, 16:51

Máte naprostou pravdu. Většina šílenství je nakažlivá. To nic nemění na tom, že obvykle končí katastrofou. Načež pak všichni prohlédnou a diví se, jak mohli dělat takové hlouposti a těm, které dříve umučili, pak staví pomníky. Teď je to, zaplaťpánbu, jen energetika. Ale pokud to opravdu skončí katastrofou a Němci zchudnou, tak pak bude opravdu ouvej protože není větší hrozba pro mír v Evropě než zchudlý a frustrovaný Němec.

Milan Vaněček
6. květen 2016, 22:55

Pane Hájek, Energiewende je technický program, mající silnou politicko podporu podloženou 90% voličů. To je něco jiného než politický program.

A v technice jsou Němci špička ať si Vy myslíte cokoliv. A jsou následováni vyspělými ekonomikami USA, Japonska, ...

Dostáváte se do pozice povozníka před více než 100 lety který se vysmíval Henri Fordovi.

nikdo
7. květen 2016, 03:28

Naopak Energiewende je politicky program, zrejme je to jedna z mala veci na ktere se nemci sjednocuji, ukazuje to na vyprazdnenost jejich i nasi kultury misto aby jsme si stanovili nejaky spolecensky a kulturni ideal tak si vezmeme nejakou technickou vec a tu si temer zbostime.

Martin Hájek
8. květen 2016, 21:43

Pane Vanečku, není pochyb o tom, že Energiewende má v Německu podporu a je dnes oficiální státní ideologií. Také není pochyb o tom, že Německo je vyspělou průmyslovou zemí. Na druhé straně například výstavba sítí, bez které je úspěšné pokračování Energiewende nemyslitelné podporu obyvatelstva nemá a bude se dramaticky zpožďovat. I z řady jiných dobrých důvodů lze mít vážné pochybnosti o tom, že Německo bude schopné dosáhnout svých politických cílů, které jsou stále více stanovovány bez jakéhokoliv "kontaktu s realitou". A tím nemyslím jen nějaké vzdálené cíle roku 2030 nebo 2040. Německo ve skutečnosti nebude schopné splnit ani své závazky v EU do roku 2020. Nechápejte mě špatně, já nejsem vůbec zastáncem konzervace fosilní energetiky, jenom se domnívám, že je potřeba napřed důkladně analyzovat a počítat a pak stanovovat politické cíle a nikoli naopak. Chápu, že se nabízí každého, kdo kritizuje Energiewende okamžitě označit za zpátečníka a fosilního dinosaura, ale to jen vypovídá o tom, kdo tak činí.

Jan Veselý
6. květen 2016, 15:17

Je patrné, že se snaží řešit problémy. Jejich aktuálně největším problémem je, že nemají mechanismus likvidace uhelných elektráren. Tak ho budou teď dělat.

Jiří Rákos
8. květen 2016, 08:29

Energiewende s uhlím počítá i v roce 2050. Jak s dovozem černého, tak domácí těžbou hnědého. Kolik vesnic ještě padne nebylo dopočítáno. Zelení velmi často nemají základní znalosti o energetice a podle toho občas vyvolávají nesmyslná hesla. Jediná možnost jak opustit v Německu uhlí je postavit 7 Temelínů v plynu. Chápu, že fanouškům Moskvy to vůbec nevadí.......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se