Německo: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách

Předběžná jednání o vytvoření koaliční vlády v Německu dosáhla prozatím malého pokroku. Problematickými body jednání stran jsou energetika a klima. Strany se prozatím dohodly na dodržování pařížské klimatické dohody, nejproblematičtějším bodem je budoucnost uhelných elektráren.

Předběžná jednání rýsující se německé koalice stran CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, FDP a Zelených ztroskotávají na otázkách týkajících se boje Německa proti změně klimatu a budoucího vývoje energetiky v zemi.

Strany se prozatím dokázaly dohodnout, že budou dodržovat náležitosti dohody sjednané na klimatické konferenci COP21 v Paříži. Neshody panují zejména v souvislosti s přístupem k odstavování uhelných elektráren.

Zelení jsou pro urychlení odstavování uhelných elektráren. Ve svém předvolebním programu prezentovali jako hlavní bod týkající se energetiky okamžité odstavení 20 nejméně ekologických uhelných elektráren a kompletní odstavení uhelných elektráren do roku 2030.

FDP i CDU/CSU jsou v tomto ohledu zdrženlivější. FDP ve svém předvolebním programu uvedla, že je proti nepotřebným zásahům do trhu. Dle deníku Süddeutsche Zeitung by FDP raději upustila od klimatických cílů. CDU/CSU jsou rovněž proti dodatečnému uzavírání hnědouhelných elektráren v krátkodobém horizontu, ačkoliv Angela Merkel ujišťuje, že Německo dosáhne svých klimatických cílů do roku 2020.

Interní výpočty německého ministerstva životního prostředí z října ovšem uvádí, že bez dodatečných opatření dosáhne Německo do roku 2020 snížení emisí skleníkových plynů v rozmezí 31,7 a 32,5 % oproti roku 1990. Cíl pro rok 2020 má náš západní soused přitom nastaven na 40 % a pokud jej chce splnit, měl by zvýšit své dosavadní úsilí.

Němcům v energetice svazuje ruce odstavování jaderných elektráren

Zdrženlivost k odstavování uhelných elektráren má dva hlavní důvody. Jedním z nich je významná závislost některých regionů na tomto odvětví. CDU/CSU vyžaduje pro dodatečné odstavování uhelných elektráren vypracování strukturálních scénářů a alternativ pracovních míst pro postižené regiony.

Druhým důvodem je zabezpečení spolehlivosti a kvality dodávek elektřiny zejména na průmyslovém jihu Německa, což souvisí s plánem Německa odstavit veškeré jaderné elektrárny do konce roku 2022. Samotné odstavení jaderných elektráren prohloubí současný problém Německa v regionální nerovnováze výroby elektřiny a nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě.

Bývalý německý ministr pro energetiku Sigmar Gabriel prohlásil, že je nemožné současně odstavit jaderné a uhelné elektrárny kvůli průtahům v rozvoji přenosové soustavy způsobeném odporem obyvatel a vysokými investičními náklady.

Uhlíková daň řešením?

Jako možnost překonání patové situace týkající se emisí CO2 v Německu uvádí někteří odborníci stanovení minimální ceny uhlíku. Skupina vládních poradců minulý týden doporučila minimální cenu CO2, která by pokryla všechny zdroje emisí, technologie a odvětví. Německo je nejvíce za svým klimatickými cíli v odvětví dopravy, kde poradci vidí největší potřebu zavedení opatření. Uvádí to dle agentury platts první verze zprávy monitorující transformaci energetického sektoru. Celá zpráva by měla být zveřejněna v prosinci.

Úvodní fotografie: Německá uhelná elektrárna Jänschwalde, zdroj: LEAG12 odpovědí na Německo: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách

 1. Martin Hájek napsal:

  Německo dohání jeho nereálné sliby z dob, kdy se rok 2020 zdál ještě daleko. Země se čtvrtými nejvyššími emisemi CO2 na hlavu v EU zkrátka není příliš věrohodná a stojí před těžkou volbou zda obětovat uhlí a tím i evropskou energetickou bezpečnost a svůj průmysl a nebo obětovat dieselův motor, z něhož žije německý průmysl už více než 100 let. A bude docela zajímavé sledovat, jak to dopadne. Pravděpodobně nakonec nebude obětováno ani jedno a najde se nějaké řešení chytré horákyně, aby Zelení neztratili tvář.

 2. Kolemjdouci napsal:

  Kontrolni otazka: Co se stane, kdyz se cil (de facto v te dobe jiz minule vlady) nesplni?
  Kontext: Data za rok 2020 mohou byt k dizpozici tak v r. 2022 nejdriv.
  Provokativni moznost odpovedi: Nestane se prakticky nic, vyhraje chytra horakyne.

  • Milan Vaněček napsal:

   Němci honí několik zajíců současně a ještě si stanovili dvojnásobný cíl v redukci emisí CO2 ve srovnání s EU. Když k tomu přidáme miliony migrantů tak vidíme že ani chytrá horákyně Merkel to nemůže vše na 100% zvládnout.
   Němci se chtějí zbavit současně špinavého jádra (jaderný odpad plus rizika havarie) a nyní i špinavého uhlí (plného CO2). Zde budou muset najít kompromis.
   V dopravě dieselgate naštěstí umožnila pohnout se směrem k elektromobilitě, ten pohyb v Německu ale nebude tak rychlý jako v Číně.
   Do Vánoc uvidíme jak si němci upraví své plány a zda budou schopni dát vládu dohromady. Budou to mít těžší než my.

  • Martin Hájek napsal:

   Prakticky se samozřejmě nestane vůbec nic. Politicky se stane, že Německo ztratí svou aureolu zeleného lídra a budovatele světlých zítřků a leckdo si uvědomí, že má sice nejúspěšnější, ale také téměř nejšpinavější ekonomiku v EU a zatímco všem přes Evropskou komisi nařizuje drasticky spořit emise za obrovských nákladů, tak samo emise snižuje jen velmi mírně, pokud vůbec (samozřejmě propad z bývalé NDR se nebude opakovat). Ono totiž Německo nesplní nejen svůj národní cíl, ono nesplní i prakticky všechny cíle EU do roku 2020 a díky Německu je nesplní celá EU. To se ovšem, jak správně píšete, dozvíme až v roce 2022.

   • Vinkler napsal:

    Teda : “ zatímco všem přes Evropskou komisi nařizuje drasticky spořit emise za obrovských nákladů, tak samo emise snižuje jen velmi mírně,“ mi připadá jako dobrá marketingová strategie kolonizátora na konkurenci.

    • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

     Ne, to jsou jen marketingové řeči a úmyslné překrucování skutečnosti od člověka, který je placen za lobbování ve prospěch tepláren, tj. podniků, které úspory energie ženou do ekonomických potíží.

 3. Jan Veselý napsal:

  Uvidíme jak daleko je Zelení dotlačí, pořád to vypadá na to, co tam vidím od začátku, tj. nějaká forma uhlíkové daně.

 4. Petr napsal:

  Vypadá to velmi dobře, Německo bude donuceno přesunout část energeticky nejnáročnější drahé výroby do jaderného Česka, a přenechat nám další podíl ze svých zisků.

  • Martin Hájek napsal:

   Tak toho bych se věru nebál. Hrozí ledacos, ale tohle opravdu ne. Němci nejsou padlí na hlavu, za zeleným marketingem je u nich vždy konkrétní průmyslový zájem o ovládnutí daných odvětví. Rozhodně se nehodlají dělit a už vůbec ne s ČR. I Škodovka je tamním odborářům velkým trnem v oku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *