Domů
Německo
Německo v neděli ovládaly OZE, elektřina se "prodávala" za -155 EUR/MWh
Zdroj: Flicker - Gerry Machen https://www.flickr.com/photos/gellscom/23893840672
Zdroj: Flicker - Gerry Machen https://www.flickr.com/photos/gellscom/23893840672

Německo v neděli ovládaly OZE, elektřina se "prodávala" za -155 EUR/MWh

V Německu kolem nedělního poledne dosáhl podle předběžných dat výkon dodávaný obnovitelnými zdroji na hodnotu 51,78 GW. Mohly za to současně vhodné podmínky pro větrné i solární elektrárny. Na tuto situaci reagovaly i ceny na vnitrodenním trhu, které klesly ve dvě hodiny odpoledne až k hodnotě -155 EUR/MWh.

Neděle byla v Německu jedním z výrazně slunečných dní a bylo to znát i na výrobě elektřiny ze solárních panelů, které ve špičce dodávaly do sítě elektrický výkon téměř 26 GW. Větrné elektrárny dodaly dalších necelých 19 GW.

Celková výkon z obnovitelných zdrojů tedy dosáhl v neděli 8. května v jedenáct hodin na 51,78 GW, čemuž pomohly i středně dobré povětrnostní podmínky. Výkon obnovitelných zdrojů doplňovaly vodní elektrárny (3 GW) a biomasa, která poskytovala výkon kolem 5 GW. (pozn. pro srovnání velikosti výkonu OZE: zatížení v ČR se pohybuje mezi 8 GW mimo špičku a 11 GW ve špičce)

Výroba obnovitelných zdrojů - Německo 8. 5. 2016
Výroba obnovitelných zdrojů – Německo 8. 5. 2016

Podle předběžných údajů Agorameteru byla celková spotřeba elektřiny v Německu v této hodině na úrovni 68 GW, což dává podíl elektřiny z OZE na spotřebě kolem 78 % (pozn. je důležité zmínit, že i přes vysokou výrobu elektřiny z OZE nebyla pravděpodobně zcela využita, a to zejména kvůli omezením přenosových a distribučních soustav).

Zajímavou skutečností je vývoj cen na vnitrodennímu trhu, který reflektoval vysokou produkci obnovitelných zdrojů s přednostním právem na dodávky do sítě dle německé legislativy.

Vnitrodenní cena elektřiny v Německu
Cena elektřiny dosáhla hodnoty -150 EUR/MWh

Vzhledem k nižší víkendové spotřebě elektřiny nezbývalo pro zdroje bez přednostního práva mnoho volného prostoru. Díky tomu se elektřina na vnitrodenním trhu v 14:00 obchodovala výrazně v negativním pásmu, konkrétně – 155 EUR/MWh.

Na vysoký výkon obnovitelných zdrojů nejlépe reagovaly plynové a černouhelné elektrárny, které místo obvyklých 18 GW dodávaly do sítě pouhé 2 GW. O něco méně se přizpůsobovaly elektrárny hnědouhelné, které místo běžných 15 GW dodávaly do sítě 6 GW. Jaderné elektrárny, které od cca 11. dubna dodávají do sítě pouze 6,5 GW místo běžných 10,5 GW, snížily výkon z cca 6,3 GW na 5 GW.

Bilance německé soustavy, která při vysokých exportech elektřiny zatěžuje i českou přenosovou soustavu, přesahovala v nejvíce problematické době 8 GW. Tentokrát však přetoky nezpůsobily žádné vážnější problémy a podle společnosti ČEPS v tento den žádná zvláštní situace nenastala.

Autor úvodního obrázku: Flickr – Gerry Machen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jan Veselý
10. květen 2016, 13:40

Jak jsem viděl to víkendové počasí, tak mi bylo jasné, že to nastane.

Asi je čas na opatření typu: "Haló spotřebitelé, ééééléééékřina zadááááámóóóó. Berte máme na skladě 10 gigawatt."

Martin Hájek
10. květen 2016, 16:17

Pane Veselý, myslím, že Německý spotřebitel elektřiny, který tuto "elektřinu zadarmo" ve skutečnosti tvrdě platí, by Vás za podobné hlášky asi nabral na vidle. Navíc když si připočtete přirážku za OZE a náklady distribuční sítě, tak ta elektřina samozřejmě pro odběratele na úrovní nízkého napětí zadarmo nebyla ani náhodou, takže by to byla i klamavá reklama.

Jan Veselý
10. květen 2016, 21:13

Nic nepochopil, nic se nenaučil. Já jen ukazoval idiotismus současného systému prodeje elektřiny, kdy zákazníci, malí i velcí platí jakýsi průměr a tím fakticky dostávají falešný cenový signál. Takže místo toho, aby se díky přebytkům elektřiny v síti ve velkém (celkový výkon) nahřívala voda, nachlazovaly mrazáky, pumpovala voda do kopce, ..., si spousta neflexibilní výroby připsala další velkou sekyru.

Vaši kolegové v Dánsku při takových situacích si nahřejou zadarmo spooooustu vody pro CZT. Topná spirála, bojler a řídící počítač, to nejsou drahé investice.

Martin Hájek
11. květen 2016, 15:41

Tak to se jednou výjimečně shodneme. Jenom s tím Dánskem bohužel pravdu nemáte. Dánové mají obrovskou daň na elektřinu, která je navíc tím vyšší, čím je elektřina levnější. To je samozřejmě naprostá idiocie, ale je velmi obtížné nesmyslně nastavený daňový systém změnit. Navíc to blokuje další výrobu z OZE, protože některé Dánské ostrovy nemají dostatečné připojení na pevninu. Třeba na ostrově Aero by bylo možné postavit další větrníky, kdyby místní teplárny mohly občas spotřebovat přebytek výkonu. Teplárny by to rády udělali, ale kvůli nesmyslnému zdanění elektřiny to, bohužel, nedává ekonomicky smysl.

Frank
12. květen 2016, 08:48

Tak ono už to s tou daní nebude tak horké, neb Evropská komise ji zakázala :)

http://www.thelocal.dk/20160510/denmark-to-scrap-green-energy-levy

Martin Hájek
12. květen 2016, 11:16

To jsou dvě různé věci. Já jsem neměl na mysli přirážku na OZE, ale spotřební daň. Přirážku na OZE tuším platí jenom domácnosti, zatímco daň všichni.

Frank
10. květen 2016, 13:42

trošku lepší zdroj i pěkným vysvětlením jak se na tom dá vydělat :

http://www.icis.com/resources/news/2016/05/09/9996090/deeply-negative-prices-return-to-rock-german-power-market/

Martin Hájek
10. květen 2016, 16:21

Problém pro ČR to nebyl, protože velká část fotovoltaických elektráren je v Bavorsku, takže přes přebytek elektřiny nedošlo k masivnímu přetoku sever-jih (ale možná ve skutečnosti spíš v opačném směru), který ČR pravidelně odnáší. Tohle by bylo dobré v tom článku uvést, aby to nevypadalo, že Německé větrníky nejsou problém. V listopadu samozřejmě slunce většinou tolik nesvítí, aby nás Bavorsko "odstínilo" od problému.

Milan Vaněček
10. květen 2016, 17:13

Zde bylo krásně v praxi demonstrováno že slunce a vítr jsou predátory nepružné jaderné energetiky. A po roce 2020 až bude kapacita větrných a fotovoltaických elektráren dvojnásobná tak takové dny budou hodně časté v období květen- září (5 měsíců v roce). Kdo bude mít kapacity k uskladnění přebytků bude vítězem.

Peppa
10. květen 2016, 21:35

BE (bateriová elektrárna) Temelín

Tomáš N.
11. květen 2016, 07:22

Můžu být vítězem už dnes, jsem připravený.

Ale jaksi mi čez nechce tuto levnou elektřinu nabídnou i když jsem ho o to žádal.

Takových jako já je dnes už stovky a pokud by to fungovalo, tak by se jich připojily tisíce.

To je ale to, co se v ČEZkocokově nechce dovolit a už vůbec ani naznačit!

Frank
11. květen 2016, 09:54

Problém je v tom, že reálný objem zobchodované energie za tyto ceny je v podstatě nulový.

Ideálním podnikatelským záměrem by se jevilo postavit " spotový požerák energie" přímo vedle nějaké lokality, která nemá možnost odstavit výkon nebo ho odvést někam slabou německou sítí :)

Předpokládám ale, že stavba takového požeráku by byla velmi rychle napadena zelenými, kteří nepotřebují takové moc názorné příklady....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se