Německo je větrným králem EU. Jeho instalovaný výkon je GW, za minulý rok vzrostl o GW. Zdroj:

Německo po roce 2021 omezí výstavbu offshore větrných elektráren

Německo plánuje v první polovině příštího desetiletí omezit výstavbu offshore větrných elektráren, aby zajistilo, že rozvoj přenosové soustavy udrží krok s nárůstem výkonu větrných farem. Stojí to podle agentury Reuters v revizi nového německého energetického zákona. Zákon nyní musí být posouzen a schválen Evropskou unií.

Mezi roky 2021 a 2025 omezí německá vláda instalaci offshore větrných elektráren na 3,1 GW instalovaného výkonu. Důvodem je nedostatečná kapacita vedení mezi severní částí Německa, která disponuje největším počtem větrných zdrojů, a průmyslovým jihem. Rozšiřování kapacit přenosové soustavy je navíc daleko za očekáváními, Německo v prvním čtvrtletí letošního roku postavilo nejméně vedení od třetího čtvrtletí roku 2013.

Cílem změny je také omezení nákladů na elektřinu v Německu, které díky prudkému rozvoji obnovitelných zdrojů a rozhodnutí o uzavření veškerých německých jaderných elektráren do roku 2022 rapidně vzrostly.

15 GW v o roku 2015

V roce 2021 by měly být nové offshore větrné elektrárny stavěny výhradně v Baltském moři, kde jsou na základě dohody německého Ministerstva ekonomiky a vládních stran vedení na pevnině již k dispozici.

Od roku 2026 bude následně nový instalovaný výkon stanoven na 840 MW ročně, aby bylo dosaženo cíle 15 GW instalovaného výkonu v roce 2030.

Vývoj výstavby nových větrných elektráren Zdroj: strom-report.de

Vývoj výstavby nových větrných elektráren Zdroj: strom-report.de

Revize nového zákona také stanoví velikost tendrů pro nové offshore projekty. V roce 2017 bude předmětem aukcí 1,7 GW výkonu, v roce 2018 bude tato hodnota snížena na 1,4 GW.

Nově také společnosti s energeticky náročným provozem, které byly do roku 2014 osvobozeny od platby přirážky za elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, budou v budoucnu platit 20 % z této přirážky.

Nový zákon, který musí být ještě posouzen a schválen Evropskou unií, má vstoupit v platnost na začátku roku 2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *