Domů
Elektřina
Průzkum: Německá Energiewende může světu sloužit jako inspirace, ne jako návod
Uhelná elektrárna x větrné turbíny
Uhelná elektrárna x větrné turbíny. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/johnthescone/

Průzkum: Německá Energiewende může světu sloužit jako inspirace, ne jako návod

Podle posledního průzkumu Weltenergierat Deutschland, zástupce Německa u Světové energetické rady, se většina z oslovených odborníků domnívá, že Energiewende nemůže sloužit jako detailní plán pro transformaci energetických sektorů v jiných zemích. Podle respondentů z více než 40 zemí světa se nicméně ostatní státy mohou německou strategií alespoň inspirovat.

Téměř polovina účastníků průzkumu se domnívá, že německé plány budou se zpožděním alespoň částečně realizovány. V kompletní implementaci Energiewende bez zpoždění věří pouze desetina respondentů.

Na otázku, zda současná německá energetická politika může sloužit jako plán pro ostatní země, odpovědělo ne 60 % odborníků. Mezi hlavními důvody poté zmínili například vysoké náklady německé energetické strategie nebo rozdíly v energetických zdrojích a technologiích pro výrobu elektrické energie v jednotlivých zemích.

Různá motivace pro změnu

Zatímco téměř polovina evropských respondentů (45 %) uvedla jako hlavní motivaci pro změny v energetice ochranu klimatu, z 18 mimoevropských zemí se stejně vyjádřilo pouze 5 % z oslovených odborníků. Hlavními důvody pro transformaci energetiky poté jmenovali ekonomický růst (36 %) a zajištění přístupu k energii (27 %).

„Mimo Evropu je hlad po bezpečné energii a ekonomickém růstů mnohem silnějším motivem pro změnu energetického systému než ochrana klimatu. Abychom byli opravdu schopni vyvážet svůj energetický přechod a nové technologie, musíme podpořit země mnohem více v řešení jejich vlastních problémů,“ říká Dr. Carsten Rolle, výkonný ředitel Weltenergierat – Deutschland

Přes 90 % respondentů uvedlo, že jako nejefektivnější nástroj pro ochranu klimatu vnímají opatření pro zvyšování energetické účinnosti, následované mechanismy pro oceňování emisí.

Autor úvodní fotografie: johnthescone

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Milan Vaněček
1. únor 2017, 19:25

Ano, průzkum ukázal spoustu pověr a předsudků o Energiewende, u nás i jinde. Pro ty, co si nepamatují situaci okolo roku 2000, bych chtěl zopakovat:

1. Energiewende vznikla především se snahou ukončit v Německu jadernou energetiku. Německo nemůže mít jaderné zbraně. Takže, pod tlakem různých organizací vymysleli transformaci nejprve vědy a pak i průmyslu na bezjadernou budoucnost. Již před rokem 2000 ukončili jaderné výzkumné programy ve svých obrovských jaderných centrech (Juelich, ten znám velmi detailně, a Karlsruhe). A přeorientovali je na cílený výzkum, v oborech: fotovoltaika, OZE, informační technologie, biotechnologie, materiálový výzkum, .... Současně se rozvíjí aplikační výzkum okolo OZE ve Fraunhoferových ústavech.

Siemens opouští jadernou energetiku, Německý průmysl se přeorientovává na fotovoltaiku, větrné elektrárny, energetické úspory v budovách, ....

2.Technologie OZE existují ale jsou drahé, je potřeba snížit cenu a rozhýbat busines. Hermann Scheer (přečtěte si jeho knihu Sluneční strategie-politika bez alternativy z roku 1995) vymyslel program 1000 solárních střech a podporu: Feed in Tariff.

3. To, že Němci rozhýbali busines s větrnými elektrárnami a fotovoltaikou a energetické úspory umožnilo seriovou výrobu a stabilní pokles ceny u FVE a VtE. To je jejich celosvětová zásluha, už to nikdo další nemusí dělat, ostatní (kteří chtějí) je už jen následují, s mnohem nižšími náklady.

4. Důsledkem je to, že i státy orientované pouze na komerční výhody (USA) silně investují do OZE.

5. A pokračující silný pokles cen přivádí fotovoltaiku i do chudých zemí které ji nejvíce potřebují. Příklad-Indie s více než miliardou obyvatel, silně investuje do fotovoltaiky (i do výrobních závodů, je prvá na světě v připravovaných investicích do výrobních zařízení).

Taková situace byla a je.

Řeči o "nízkoemisní energetice" jsou jen politické proklamace měnící se s nástupem nové vlády-viz třeba nyní USA a mající jiný význam pro obyvatele Francie na jedné straně a Japonska či Německa na straně druhé.

Ale co zůstává všude, je snaha o čistý vzduch a čistou vodu. To je motorem investic v bohaté Kalifornii i rozvíjející se Číně. Smog je veřejný nepřítel pro každého, Zabíjí a ohrožuje bezprostředně, globální oteplování či ochlazování je něco, co tu vždy bylo (ale pravda, nikdy nás na zemi nežilo 7 miliard) a Kyotská a novější Pařížská konference presentovaly jen politické deklarace.

Závěrem: Energiewende není inspirací ani návodem, je to jen positivní příspěvek Německé vědy a průmyslu pro celý svět, kterému se daří tento svět nasměrovat k udržitelnému růstu a dostatku energie i pro chudé země.

Vladimír Wagner
1. únor 2017, 21:01

Fajn pane Vaněčku, že jste to tak na tvrdo napsal. Ano, pokud nemá hrozba antropogenních emisí a klimatických změn jejich vlivem žádný reálný podklad, tak opravdu nemusí být další intenzivní využívání fosilních paliv problém. Jediným zádrhelem na Vašich úvahách pak je, pokud se od jádra přejde k uhlí místo k plynu. Uhlí totiž emituje nejen oxid uhličitý.

Jen si nejsem jistý, jestli pan Veselý také souhlasí s Vašim názorem, že snaha o snižování emisí CO2 je nesmysl a jen politická proklamace a Energiewende takový cíl vlastně ani nemá, takže nevadí, že ho nemůže splnit.

Jen bych ještě upozornil, že motorem snižování reálných emisí v Číně není fotovoltaika, ale voda, jádro a vítr.

Milan Vaněček
1. únor 2017, 21:47

To chcete říci, že smog není problém který zabíjel a zabíjí, to chcete říci že čistý vzduch a čistá voda nemají význam a důležité jsou pouze emise CO2 a že občasné emise z JE (Černobyl, Fukušima) jsou bezvýznamné??

To si myslíte, že bohatnoucí Číně smog nevadí, že je jedničkou ve FVE a VtE kvůli snížení emisí CO2?

To nevidíte obrovský rozdíl mezi tím, když Vaši sousedé mají plynový kotel nebo když spalují uhlí?

To nevidíte jak dieslový trend v automobilech zničil ovzduší v Praze? Průmysl ho zde neníčí, ten přestal existovat a elektrárny jsou daleko od Prahy.

Měl by jste řešit reálné současné problémy (a postupně, do 40 let, pouze s pomocí OZE jako dominantního zdroje energie, vyřešíte i vliv člověka na klima na Zemi a problém udržitelného rozvoje. Pouze za předpokladu, že nenastane jaderná válka).

Vladimír Wagner
1. únor 2017, 22:06

Pane Vaněčku, máte velké problémy s logickým myšlením. Jestliže řeknu, že i emise CO2 by mohly být problém, vůbec netvrdím , že smog či emise škodlivin nejsou ještě větší problém. Právě naopak. A několikrát jsem ve svých článcích psal, a každý si to může ověřit, že pro Čínu má dominantně význam snížení smogu a emisí škodlivin. A proto intenzivně staví i jaderné elektrárny.

Když říkám, aby se využily všechny možnosti pro snížení emisí, tak jsem asi více pro jejich odstranění než ten, kdo bojuje za nevyužití některých.

A právě na Vámi obdivované Energiewende je vidět výsledek. Zatímco zdroje z nízkými emisemi se zavírají, produkce uhelné elektřiny zůstává. A projevuje se to právě během loňského podzimu a letošního ledna a inverzích situací, které byly.

Zatímco Francie a Ontário uhelnou produkci téměř nemá nebo už vůbec nemá, tak u Německa dominuje. Tak mi prosím řekněte, která energetická koncepce má vliv na snížení nejen CO2, ale hlavně skutečných emisí škodlivin.

Ale myslím, že nemá cenu se hádat, uvidíme, jak to bude v nejbližších letech s emisemi těch skutečných emisí ve státech s různou energetickou koncepcí.

Ondra
2. únor 2017, 08:50

S panem Vaněčkem nemá absolutně žádnej smysl se snažit rozumně bavit. Stačí jeden příklad za všechny (kterejch je tady v diskuzích požehnaně) - Jakmile ČEZ naplánuje odstávku JE na leden, tak je hned všechno špatně, protože místo JE bloku musí jet uhlí a všichni se tu budem dusit ve smogu, ale když Německo trvale odstavuje jaderný bloky, který zatím taky nahrazuje z většiny uhlí a to hlavně teď v zimě, když pořádně nefouká a nesvítí, tak je to najednou super a Energiewende jede!

Takovýhle uvažování mi připomíná scénu z filmu Pelíšky, kdy se pan Donutil ptá pánů Polívky a Kodeta, jakou krabičku sirek by vybrali ze dvou úplně stejnech krabiček, kdyby jedna byla z USA. V případě pana Vaněčka si můžem USA nahradit Německem a jsme doma, protože cokoliv z Německa je prostě lepší.

Milan Vaněček
2. únor 2017, 10:13

Ondro, já bych taky klidně nechal Německé JE dožít, stejně jako Dukovany a Temelín. Ale rozhodně bych nestavěl nové.

Musíte si uvědomit, že to co přinesla Energiewende světu a co dobře popsal i pan Veselý bylo pouze následkem Německého protijaderného hnutí, vyvolaného Černobylem a potvrzeného Fukušimou.

Jinak sirky bych bral Americké, Německé i ze Sušice ale musím kupovat hrozné Čínské...

Jan Veselý
2. únor 2017, 05:23

Mezi úspěchy Energiewende osobně počítám - reálné otestování potenciálu nových zdrojů energie (+ vítr, FV, - MVE, biomasa, DESERTEC), rozjezd masové výroby úspěšných technologií (předplatili levnou energii pro celý svět a napořád), otestování skutečných limitů a postupů integrace zdrojů závislých na počasí do systému (ještě pořád nejsou vlastně známy).

Neúspěšná byla zatím Energiewende v likvidaci starých a nežádoucích zdrojů (hnědé uhlí), rozvoj OZE odhalil chyby v designu (nejen) německých rozvodných sítí a hlavně v konstrukci obchodního modelu, kdy se výstavba zdrojů podporovaná feed-in-tariffy jen velmi obtížně řídí a často to vede k finančním průšvihům (viz ČR nebo Španělsko). Proto taky celý svět, včetně Německa, přechází na systém aukcí, který dává mnohem lepší výsledky.

Martin Hájek
2. únor 2017, 17:57

Nechci se mýlit, ale řekl bych, že až se v Německu změní politická reprezentace, což vůbec není vyloučené, a nejednou bude i tam možné říci, že král je nahý, tak najednou celý svět, který dnes z úcty k Německu spíše mlčí, bude dávat Energiewende jako příklad fatálního nezvládnutí transformace energetiky, který přinesl jen obrovské náklady a nic vlastně nevyřešil.

Němce, stejně jako ČR bude moci hřát vědomí, že jsme "předplatili levnou energii pro celý svět", ale to asi není úplně to, co by voliči v těchto zemích opravdu ocenili, protože tu levnou energie pro celý svět budeme ještě zatraceně dlouho krvavě splácet.

Vladimír Wagner
2. únor 2017, 19:33

Mám obavy, že většina německých občanů nepovažuje za hlavní cíl Energiewende odchod od jádra a zlevnění fotovoltaiky a větrných turbín pro celý svět. Většina Němců byla ochotna si za energii i připlatit proto, aby se snížily emise a pro pocit, že jsou tvůrci ekologizace energetiky v Německu, která bude právě pro rychlé snižování emisí vzorem pro Evropu i svět. Nejsem si jistý, jak přijmou fakt, že emise v podstatě stagnují a náklady Energiewende jsou mnohonásobně vyšší, než předpokládali. Možná se mýlím, a jak předpokládá pan Vaněček, i tato situace Němce uspokojí. A budou mít dobrý pocit z toho, že si nyní mohou koupit levnější fotovoltaiku i v Indii a Africe (což i já považuji za jednu z mála pozitiv Energiewende, i když si myslím, že to bylo realizovatelné s menšími náklady) a přispěli k dalšímu ekonomickému rozvoji Číny. Já mám ale obavu, že spíše z toho bude pořádná kocovina, možná i větší než byla ta fotovoltaická u nás. Prostě uvidíme.

Možná bude největší přínos německé Energiewende, že ukáže jednu ze slepých uliček.

Milan Vaněček
2. únor 2017, 20:07

Pane Hájek a pane Wagner, opravdu se mýlíte a Vaše obavy jsou jen Vaše obavy. Já jsem s Němci pracoval cca 20 let na fotovoltaice a vím jak (rozdílně než Vy) uvažují.

To co jsem popsal výše to jsou mé osobní zkušenosti. Fotovoltaika je nyní nejlepší a nejvýhodnější zdroj elektrické energie pro miliardy lidí na celěm světě.

Vladimír Wagner
2. únor 2017, 20:55

Pane Vaněčku, já také už čtvrt století spolupracuji a stýkám se s Němci a hodně právě i s proponenty obnovitelných zdrojů a tvůrci Energiewende. A právě i z těchto kontaktů jsem získal dojem, že jejich hlavní ideou je, jak nás oslní ekologií a snížením emisí. Myslím, že dostatečně brzo se ukáže, zda je správný můj dojem, nebo Váš, že jim o emise a ekologii moc nejde a cílem je pouze co největší množství instalované fotovoltaiky ve světě.

Martin Hájek
2. únor 2017, 22:27

Pane Vaněčku, základem Německé povahy je disciplína. Němci se umí obětovat pro myšlenku (to my moc neznáme) a jsou-li dostatečně zmanipulováni, tak jim dost dlouho trvá, než zjistí, že se fatálně zmýlili. Někdo to říká i tak, že Němec nikdy neudělá malou chybu, protože na tu má manuál. Udělá-li Němec chybu, pak naprosto fatální, protože o té v manuálu obvykle nic není. Ale běda, zjistí-li Němec, že byl podveden či oklamán, jeho hněv pak bude o to větší a dopadne nemilosrdně na hlavy těch, kteří ho obelhali. A ten den se blíží, a možná rychleji, než tušíte.

C
3. únor 2017, 01:34

My možná neznáme obětování se pro myšlenku, zato jsme až příliš dobře obeznámeni s tím co to, ten Geist, umí.

Problém je v tom že Němci nemají v hlavě pojistku, proto taky udělají občas fatální chybu.

Pokud se kvůli něčemu Němci rozzlobí, pak to myslím určitě nebude Energiewende, ta v té řadě podvodů je až někde na konci. Ještě pořád by měla být ve stavu že by se měla dát ukočírovat, možná i splnit co se ekologie týče, ale není to tak jednoduché, jak si na začátku asi představovali. Ujela jim stavba VtE, teď by je měli stavět zejména ve vnitrozemí, jak je také plánováno (několik desítek GW), ne na Baltu. Pak musí najít co udělat s těmi špičkami produkce, ideálně tak aby s tou elektřinou nemrhali a nemuseli elektrárny odstavovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se