Těžba uhlí RWE

RWE považuje skloňovaný termín pro německý odklon od uhlí v roce 2035 za příliš brzký

Německá energetická společnost RWE společně se svou radou zaměstnanců a odbory nesouhlasí s možným ukončením výroby elektřiny v uhelných elektrárnách v Německu kolem roku 2035. Stanovisko RWE naznačuje, že dosažení shody mezi vládní „uhelnou komisí“ a organizacemi bojujícími za ochranu klimatu nebude jednoduché.

RWE uvedla, že skloňovaný rok 2035 je neakceptovatený a že by bylo třeba více investic do rozvoje přenosových sítí a výstavby elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie. Podle RWE by boj za ochranu životního prostředí neměl omezovat zájmy zákazníků a zaměstnanců.

Německý deník Spiegel přinesl nedávno informaci, že Ronald Pofalla, jeden ze čtyř hlavních představitelů tzv. uhelné komise, navrhnul odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny mezi lety 2035 a 2038.

Německo cílí na zvýšení podílu větrných a solárních elektráren na výrobě elektřiny z dnešních zhruba 30 % na 65 % do roku 2030. Černouhelné a hnědouhelné elektrárny, o jejichž osudu bude uhelná komise rozhodovat, nyní stojí za zhruba 40 % výroby elektřiny v Německu.

Bezpečnost dodávek elektřiny v Německu nezvýší ani plánované odstavení všech jaderných elektráren do konce roku 2022. Jejich podíl na výrobě elektřiny v letošním roce se prozatím pohybuje kolem 13 %.

Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v letošním roce. Více na: Energostat

Tzv. uhelná komise (oficiálně „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“) má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. Závěrečné zasedání, při kterém má tato komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince letošního roku.

Autor:5 odpovědí na RWE považuje skloňovaný termín pro německý odklon od uhlí v roce 2035 za příliš brzký

 1. Martin Hájek napsal:

  Výstup Německa z uhlí v roce 2035 je naprosté sci-fi a rok 2038 není o moc lepší. V těchto termínech může Německo uhlí výrazně omezit (respektive bude i kvůli evropské legislativě muset), ale ještě ho zdaleka nebude moci úplně zavřít. A v případě moderních superkritických bloků je to i ekologický nesmysl, protože plynové elektrárny nejsou o moc lepší, když se započtou celé emise od těžby přes dopravu plynu do Německa.

  • Petr napsal:

   No tak, že bude určen rok 2039 je třeba mně úplně jasné, ale pokud v Německu pak nakonec zbude větší množství levně dostupného uhlí, tak to můžou později prodloužit už v jiné době a společnosti i přez 2050.
   Žádné velké problémy by to dělat nemělo, i pro výstavbu nejmodernějších kogeneračních tepláren na odpad, biomasu a uhlí je 15-20 let zaručeného provozu dostatečných, když by to na další půlku životnosti v generálce měnili z přidávání uhlí na vstřikování plynu.

   • Martin Hájek napsal:

    To je omyl. Jakmile si uhlí zakáže Německo, tak si ho zakáže celá Evropa. Německé datum bude víceméně konečné i pro ostatní. Jako to? Inu proto, že bez Německa nejde udělat v EU blokační minoritu (východní Evropa na to nestačí). Německo, pokud si skutečně dá např. finální rok 2038, tak nebude moci nijak zpochybňovat evropskou legislativu, která například dá tak přísné emisní limity, že fakticky zakáže uhlí od roku 2040. Jenomže ta evropská legislativa pak bude samozřejmě platit i pro Německo. Tak se Němci mohou snadno chytit do sítě svých slibů. Ostatně už se do ní chytili v úsporách energie, OZE, i skleníkových plynů do roku 2020. Z toho samozřejmě vykličkují, i když s ostudou. Ale z prohibitivních emisních limitů vykličkovat nepůjde.

 2. Vinkler napsal:

  Ale emise metanu a Co2 jsou zejména v Rusku a ty můžeme započítat k Putinovu hříchu.

  • Petr napsal:

   Tak největší úniky nespáleného metanu do ovzduší v posledním desetiletí měli zcela jasně USA, a ve skutečnosti nejpíš to zapříčinilo dnešní reálné oteplování, kdežto hlavní „vědecké“ výzkumy hokejky v minulosti byli prokazatelně falešné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *