Větrné elektrárny v Německu dohnaly svou výrobou hnědouhelné

V listopadu vyrobily větrné elektrárny v Německu rekordní množství elektřiny. Poprvé v historii se tak vyrovnalo množství vyrobené elektřiny ve větrných a hnědouhelných elektrárnách.

Podle předběžných odhadů Fraunhoferova institutu vyrobily německé větrné elektrárny během listopadu 11,42 TWh elektřiny. Dosáhly tak na stejnou úroveň jako elektrárny hnědouhelné, které za stejné období vyrobily 11,46 TWh. Větrné elektrárny se tak podílely z 23 % na výrobě elektřiny v zemi a pokryly 25 % domácí poptávky.

Podíl jednotlivých typů zdrojů na vyrobené elektřině v Německu za měsíc listopad

Podíl jednotlivých typů zdrojů na vyrobené elektřině v Německu za měsíc listopad

Právě díky dobrým podmínkám pro větrné elektrárny ceny elektřiny na spotovém trhu nepřekročily za celý měsíc cenu 0,4 €/kWh. Německo se tak po většinu času stalo exportérem elektřiny.

Díky neustále trvající masivní výstavbě se větrné elektrárny stávají stále důležitější součástí energetického mixu Německa. Již na konci září vyrobily tolik elektřiny, jako za celý loňský rok. Za zmínku také stojí, že do začátku letošního roku nepřekonala měsíční výroba z tohoto zdroje nikdy hranici 10 TWh. Letos se jí to podařilo již dvakrát.

Německá energetika se také stále více stává exportérem elektřiny. Za prvních devět měsíců překonal export celý loňský rekordní rok.

zdroj úvodní fotografie: Neuwieser3 odpovědí na Větrné elektrárny v Německu dohnaly svou výrobou hnědouhelné

 1. Petr Závodský napsal:

  Seriózní web … bulvární titulek???? Aneb je černé uhlí také uhlí??? Já do dneška myslel že ano.

  Větrné elektrárny v Německu dohnaly svou výrobou uhelné vs Poprvé v historii se tak vyrovnalo množství vyrobené elektřiny ve větrných a HNĚDOUHELNÝCH elektrárnách.

  • Martin Voříšek napsal:

   Zdravíme, pane Závodský,

   Tohle nám vypadlo a mrzí nás, že jsme chybu museli opravovat až následně. Bohužel v titulku nám neúmyslně vypadlo určení, o který typ uhlí se jedná. Kdo článek rozkliknul, mohl se dočíst, že jde jen o uhlí hnědé. Bulvární nebo jiný obdobný úmysl v tom opravdu nebyl a již je vše narovnáno. 🙂 Pěkné a klidné svátky!

 2. Varel Frystensky napsal:

  Vidite a ja jsem z vetsiny ceskych novinovych clanku zil dodnes v presvedceni, ze tak nestatabilni zdroje jako vetrniky a solary proste z principu nemohou hrat podstatnou roli v energetice. To proste neni technicky mozne. Kde asi udelali nasi zapadonemecti soudruzi chybu :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *