Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ vybuduje na Chomutovsku dvě velké solární elektrárny za celkem 4,2 mld. Kč
solární elektrárna

ČEZ vybuduje na Chomutovsku dvě velké solární elektrárny za celkem 4,2 mld. Kč

Energetická společnost ČEZ postaví na Chomutovsku dvě velké fotovoltaické elektrárny. Každá z nich by měla mít výkon přes 100 megawattů (MW), což je více než trojnásobek výkonu dosud největších solárních elektráren v Česku. Na investice, které dohromady vyjdou na 4,2 miliardy korun, dostane firma z Modernizačního fondu dotace přes miliardu korun. Upozornil na to dnes Ekonomický deník, podle kterého to vyplývá ze smluv, které na konci března podepsal Státní fond životního prostředí (SFŽP) se společností ČEZ. Mluvčí ČEZ Barbora Peterová na dotaz ČTK sdělila, že začít stavět by se mělo na přelomu let 2025 a 2026.

Chystané solární elektrárny mají vzniknout na rekultivovaném území po těžbě hnědého uhlí na severu Čech. Větší projekt ČEZ připravuje v Tušimicích, kde by zařízení mělo mít výkon 126,7 MW. Druhý projekt s názvem Vysočany – Plató má mít instalovaný výkon 115,7 MW.

„V současné chvíli probíhají běžné povolovací procesy nezbytné k zahájení stavby, zejména aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje a změny územně plánovací dokumentace obcí,“ řekla k projektům Peterová.

Společnost podle ní předpokládá zahájení výstavby na přelomu let 2025 a 2026.

Po dokončení by tak mělo jít o největší fotovoltaické elektrárny v Česku. Dosud největší jsou FVE Ralsko skupiny ČEZ s celkovým výkonem 38,3 MW a FWE Czech Novum u Vepřeku na Mělnicku s výkonem 35,1 MW, kterou postavila skupina Decci. Obě vznikly v éře prvního solárního boomu v ČR v roce 2010. V současnosti jsou v přípravě i další projekty velkých fotovoltaik, jde například o další záměr ČEZ u Kadaně, kde by měla vzniknout elektrárna s výkonem 87,65 MW, píše dále Ekonomický deník.

Peterová upozornila, že mezi největší další plánované solární investice patří lokalita v Prunéřově, kde firma zvažuje výstavbu projektů s výkonem až 243 MW. „Obecně lze říci, že v lokalitě Tušimice-Prunéřov rozvíjíme projekty fotovoltaických elektráren s kapacitou cca 400 MW,“ dodala mluvčí.

ČEZ podle deníku připravuje i další projekty s výkonem v desítkách megawattů. Podle deníku loni podepsal se SFŽP balík 20 smluv o financování fotovoltaických parků s celkovým výkonem kolem 235 MW. Tyto smlouvy počítají s vybudováním solárních elektráren například v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, a to většinou na plochách po bývalé těžbě nebo průmyslové výrobě. Společnost už dříve avizovala cíl postavit do roku 2030 fotovoltaické a větrné elektrárny o výkonu až 6000 MW. V současné době má ČEZ ve výstavbě sedm fotovoltaik o výkonu celkem 38,4 MW.

Velké solární parky připravují i další společnosti. Skupina Sev.en podnikatele Pavla Tykače podle deníku nedávno podepsala se Státním fondem životního prostředí smlouvy na dotace na pět velkých solárních elektráren na Mostecku o celkovém výkonu 121,8 MW. Tři fotovoltaiky o celkovém výkonu 45 MW pak připravuje v Karlovarském kraji skupina SUAS Group.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(77)
Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 13:45

Aneb jak nejsou pohádky o levných OZE pravdivé :-).

richie
5. duben 2024, 15:18

vy viete o nejakych realne lacnych OZE?

richie
5. duben 2024, 15:27

ale ako sarkazmus moze byt .. mat moznosti ako vlastnik CEZ, tiez by som to asi tak riesil ..

„Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.“

Josef Trögl
7. duben 2024, 15:31

Potíž je v tom, že k "levným" uhelným zdrojům nepočítáme externality, které jsou odhadované až na vyšší jednotky Kč/kWh. Emisní povolenky to kompenzují j n částečně.

richie
8. duben 2024, 14:12

skuste to prosim viac rozpisat - ake su to externality, ked ani tak vysoke emisne povolenky to nedokazu kompenzovat?

Ivan Novák
5. duben 2024, 14:11

ČEZ je de facto povinen s péčí řádného hospodáře využít příležitosti, které mu veřejná správa nabízí. Že jsou ty nabídky dlouhodobě neudržitelné a pro českou ekonomiku zoufale nevýhodné, je holt věc jiná.

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 14:30

S tím samozřejmě nelze nesouhlasit.

Pavel
5. duben 2024, 14:20

Takže to máme 240 MW za 4 miliardy. Když to zaokrouhlím na 1000 MW tak 20 miliard bude stačit a ještě zbyde.

Teď jeden blok jaderné elektrárny 1000 MW kolík? 10 krát tolik? 20 krát tolik?

Kolík potřebujete betonu, zaměstnanců, odstávek, údržby, řešit úložiště jaderného odpadu a ve finále těžce platit za demontáž jaderné elektrárny! U solární elektrárny demontujete panely, odstraníte ze země kotvící systém a máte čisté pole nebo v tomto případě výsypku.

Jak jednoduché. Jo, neřeším zimu, oblačno a další blabla..

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 14:28

Srovnávat instalovaný výkon FVE a JE je váš amatérismus Pavle :-).

Pavel
5. duben 2024, 14:37

O peníze jde až v první řadě. A tady se bude hrát o bilióny, které se budou platit dalších minimálně 50 let! Když už budou úplně jiné možnosti výroby elektrické energie. Solární energii nemůže budoucí jaderná elektrárna nákladově konkurovat. To je můj názor. Uvidíme za pár měsíců na kolik nás vyjde ten čtvrtý blok co bude "zadarmo" Tady se budou lidem protáčet panenky až uvidí rozpočet, který se v průběhu výstavby ještě X změní a zdraží.

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 14:56

V jednom se shodneme. O peníze jde až v první řadě a tady jde o velké dotační peníze.

Níže máte potvrzení od dalších diskutujících, že vaše porovnání není správné.

Jan Veselý
5. duben 2024, 17:17

Ta miliarda, co tenhle projekt dostane, je úplné nic s náklady, které náš stát má a bude mít jen s přípravou výstavby nových JE. A není jisté, jestli z toho vůbec něco bude.

Emil
5. duben 2024, 18:52

Jaké náklady "náš stát má a bude mít jen s přípravou výstavby nových JE"? Žádám doložit. To jste si zase zapřeháněl...

Jan Veselý
5. duben 2024, 19:54

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až z 32 miliardami Kč utracenými ze státního na přípravné práce spojené s výstavbou JE.

Emil
5. duben 2024, 20:06

Ptám se na zdroj vašeho tvrzení, ne na nějaké vaše ničím nepodložené dojmy. Nemyslíte doufám Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky z roku 2015, že ne?

intfor
5. duben 2024, 14:35

Srovnávat náklady na instalovaný výkon při výrazně jiném koeficientu využití je nesmysl.

Kdybych neřešil zimu, tak si nikdy nepořídím kotel, nebo kamna. Jenže tu zimu řešit musíme.

Jiná věc je, že při dnešním nastavení energetiky se stavba jaderky investorovi nevyplatí.

Emil
5. duben 2024, 14:39

Stan pro celou rodinu koupím za čtyři tisíce, pronájem garsonky je za osm tisíc měsíčně. Kolik potřebuju navíc zaplatit na elektřině, vodě, teple, popelnicích? 10 krát tolik? 20 krát tolik?

U stanu, když se budete chtít přestěhovat jinam, demontujete zastřešení, odstraníte ze země kotvící systém a máte čisté pole.

Jak jednoduché. Jo, neřeším zimu, záchod, koupelnu a další blabla..

Martin P
5. duben 2024, 15:18

:-DDDDDDD

Jiří Švarc
5. duben 2024, 17:37

Dokonalé :-D

Bob
5. duben 2024, 15:00

Něco Vám psal už pan studnička. Také vezměte v úvahu životnost. U FVE vše násobte 3*.

Stavět budou: "na plochách po bývalé těžbě nebo průmyslové výrobě. "

To (hlavně po průmyslové výrobě) moc nevidím na ukotvení zemními vruty. Spíše bagr se sbíječkou a pak poctivé betonové patky. Samý kámen, starý základ a beton, sem tam staré potrubí a produktové kanály.

Pro FVE obecně se na vyrobenou TWh elektřiny počítá více betonu a cementu, než na JE. V případě oceli na FVE mnohonásobně více. Pro VtE je toho betonu potřeba oproti JE potřeba cca 8* více (odečítám z grafu, takže odhad).

Vy možná zimu, oblačno neřešíte, ale energetici musí. A i Vám se to pak objeví na účtu za elektřinu.

Chtěli bychom rozvinutou společnost s vysokou přidanou hodnotou. Tak budeme podporovat zaměstnávání umývače panelů a sekače trávy pod nimi, místo jaderných inženýrů pro obsluhu JE. A také občasné montéry dovezených komponent místo odborníků na výrobu komponent pro jaderný průmysl, včetně elektroniky a řídících systémů, což umíme.

RosMar
5. duben 2024, 21:42

Až tu bude nulová šance nehody, je vaše porovnání pravdivé.

Bob
5. duben 2024, 22:02

Podívejte se třeba na oběti po protržených přehradách (OZE).

I s těmi haváriemi JE je to stále nejbezpečnější zdroj (s nejméně mrtvými) v přepočtu na vyrobenou elektřinu. Včetně OZE jako jsou FVE a VtE. Respektive v té skupině FVE, JE a VtE je tak málo mrtvých a tak malé rozdíly, že je to v mezích statistické chyby.

Daleko největší havárie a nejvíce mrtvých bylo v chemičce v Bhópálu.

Takže i kdyby nám chtěl někdo hodně uškodit (v rámci hybridní války), určitě by si nevybral JE. Spíše by tu raketu poslal na nějakou velkou chemičku, daleko méně bráněnou, více zranitelnou, s podobně nebezpečným zamořením a ještě by se nemusel obávat jaderného protiúderu.

richie
5. duben 2024, 15:25

ad Pavel 5. duben 2024, 14:20

Takže to máme 240 MW za 4 miliardy. Když to zaokrouhlím na 1000 MW tak 20 miliard bude stačit a ještě zbyde.

Teď jeden blok jaderné elektrárny 1000 MW kolík? 10 krát tolik? 20 krát tolik?

to si delate kozy .. porovnavat 1000MW(p) FVE s 1000MW JE ?!? .. ak ide o vyrobene mnozstvo EE, tak tie FVE musite oproti JE nasobit 10x (a to teraz vobec neriesim, ze v case vyroby to nebudete mat ako preniest a spotrebovat, pretoze by ste potrebovali 10x viac nadimenzovanu siet a aj masivnu akumulaciu, nehovoriac o tom ze takemr 90%casu by miesto FVE isli nejake zalohy)

Pavel
5. duben 2024, 14:49

Ozvu se zase až bude podepsána smlouva o výstavbě nových bloků. Osobně si myslím, že se nic stavět nebude, protože nejsou peníze na důchody, zdravotnictví nemluvě o armádě. Teď je to takové nadšení, pak se páni experti podívají kolík má stát peněz a nastoupí realita všedního dne. Ve finále budeme rádi za solární panely, protože na nic jiného nemáme peníze.

intfor
5. duben 2024, 14:58

A v zimě budeme bez elektřiny? Nejsem si jist, že se nějaká jaderka stavět bude, ale realita je, že kdyby měla v zimě elektřina chybět, tak ekonomické a sociální dopady budou řádově nákladnější než stavba i drahé jaderky. Bez vyřešení zimy se není o čem bavit.

Bob
5. duben 2024, 15:09

Ono je potřeba se na to financování potřeba podívat komplexněji.

Když investujete do něčeho, co se bude stavět a z velké části i vyrábět tady, hned Vám z toho i do státní pokladny poplynou také zisky. DPH, apod. "Nakopne" to celou ekonomiku. Navíc s výhledem, že můžeme dodávat to co umíme i do okolních států, kde se taky bude stavět.

Na rozdíl od FVE, kde jdou peníze převážně do Číny.

Jiří Švarc
5. duben 2024, 17:44

To bych neřekl, z těch 4,2 mld. to bude za panely a elektroniku tak 1 mld., zbytek je cena projektu, zpracování, práce...

Bob
5. duben 2024, 21:44

Chystal jsem objednávku na jednu větší FVE, takže vím, co kolik stojí. Studie a projekt z toho byly minimum. Nejvíc stál materiál (zdravím Čínu a Izrael), něco práce.

jiri sekerac
5. duben 2024, 22:51

No jo Bobe, to rika vladni kabinet. Ale realita rika, ze stavba vysaje stavejici, zbyle kapacity ze stavebnictvi, ktere je uz tak v produktivite zoufale. Vse ostatni se prodrazi. Izraelci si nechali vybudovat od Cinanu tunely tim stylem, ze Cinani si delniky dovezli. Vse rychle a levne

Bob
5. duben 2024, 23:39

Podle Vás raději nestavět vůbec nic, co kdyby to bylo moc náročné pro naše stavební firmy? Podle úsloví: kdo nic nestaví, nic nepokazí?

Mimochodem my zase stavíme tunely ve Švédsku.

jiri sekerac
6. duben 2024, 00:31

Pohadky o dobrem jmenu firmy a spokojenem zakaznikovi patri do dejin. Dnes se podnika stylem trhej kde muzes. Mimochodem treba nejde jen o trh, ale zpusob tendru zakazky. Rath kdyz prebiral nejakych dvanact milionu od Metrostavu, neslo jen o tuto castku, ale dalsi naklady k ni pripocitane k zakryti uplatku, ktere my nevidime

Bob
6. duben 2024, 11:58

Tak hlavně, že u staveb OZE se žádné úplatky nedávaly a nedávají....

Mám Vám připomínat třeba ty FVE na oko připojené k síti do 31.12., kde ještě nebyly instalovány ani všechny panely, aby jsme pak dodnes platili 13 Kč/kWh (cca 520€/MWh) za z nich vyrobené elektřiny ? To je několikrát více, než nejpesimičtější cena elektřiny z nových JE.

Martin P
5. duben 2024, 15:23

Možnosti získat peníze na jaderné bloky jsou min. 3. Vedle státního rozpočtu , který to sám o sobě nedá, tady leží devizové rezervy ČNB (několik set mld. Kč) a penzijní společnosti s produkty jako DPI mohou nalákat úspory domácností (několik set mld. Kč), pokud jim dají dlouhodobě dobré 3%. Dokonce se to dá diverzifikovat nejenom na energetiku, ale i infrastrukturu nebo aplikovaný výzkum.

Jan Veselý
5. duben 2024, 17:25

Pokud je přesvědčíte, že váš byznys plán není jen snůška zbožných přání. Penzijní fondy už do OZE nasypaly po světě stovky miliard dolarů, možná už biliony. Jenže ony kupují už hotové projekty, které mají nasmlouvané dlouhodobé PPA.

Ne sliby, že něco jednou bude.

Bob
5. duben 2024, 23:09

No i do některých OZE projektů se nasypalo spousta milionů až miliard a pak se nakonec nic nepostavilo. Viz třeba několik projektů velkých mořských větrných parků.

Vždycky jsou to nejdříve ve fázi financování nějaké sliby.

U JE je ten byznysplán prostě dlouhodobější.

I ty plánované nové bloky budou mít nějakou formu zaručené ceny. Neznámou je pouze dodržení termínu a nákladů, respektive ne fatální navýšení.

Na druhé straně dlouhodobě roste celková cena elektřiny více, než inflace.

Dobře to udělali s financováním JE ve Finsku

Nefi
5. duben 2024, 16:25

Na serveru, který se jmenuje oenergetice zuří boj proti obnovitelným zdrojům.

Emil
5. duben 2024, 16:37

Spíš boj proti lidské hlouposti a krátkozrakosti.

Jan Veselý
5. duben 2024, 17:21

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak, ještě, že tady máme Emila Nováka. Ten má patent na rozum, vidí i za roh a ví přesně, kdo a co jak myslel.
.

Emil
5. duben 2024, 18:03

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ještě že tu máme Jana Veselého, který "má patent na rozum, vidí i za roh a ví přesně, kdo a co jak myslel."
.

intfor
5. duben 2024, 16:52

Nikdo tu nebojuje proti rozumnému budování obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje nejsou ani žádná novinka. Vltavská kaskáda stojí již několik desetiletí. Solární nabíjení kalkulaček máme také desetiletí a normálně to využíváme. Nyní došlo k slušnému technickému pokroku u FVE i VtE a v určité míře má smysl tyto zdroje budovat. Ale asi každý normální řekne, že vybudovat přehradní hráz o velikosti té lipenské někde na Rakovnickém potoku nedává smysl. A podobnou úvahu si musíme udělat i při budování jiných zdrojů. Zavřít všechny ostatní zdroje a postavit energetiku v našich zeměpisných šířkách a geografii jen na vodních zdrojích nejde. Stejně tak to nejde udělat jen na FVE. Tato úvaha však některým chybí a tlačí určitý zdroj v neomezeném množství a bez řešení jeho nedostatků.

Jan Veselý
5. duben 2024, 17:21

A kdo tu rozumnost určí? Vy snad?

intfor
5. duben 2024, 17:42

Kdo tu rozumnost určí u toho, zda budovat obrovskou přehradu někde na Botiči? Při tržních podmínkách by to zkoušel určit trh. Ten jsme ale z energetiky vytlačili dotacemi a regulacemi. V tom případě by se o to měl pokusit úředník, který dotace a regulace stanovuje. Rozhodně lepší zkusit k tomu udělat úvahu a kalkulace, než bezhlavě rozhazovat peníze a bezhlavě vydávat vyhlášky.

Jan Veselý
5. duben 2024, 20:29

Volný trh ve výrobě elektřiny už není více než 100 let. Dnešní situace je podstatně lepší než bývala před 20 lety nebo dokonce 40 lety, v Evropě i v Č(SS)R. K dokonalosti to má sice ještě daleko, ale progres tu je. Teď by třeba bylo fajn, aby (polo)státní podnik nestavěl na příkaz státu a se státní zárukou zisku, velkou, drahou elektrárnu s velmi nejistou cenou a termínem dokončení.

richie
6. duben 2024, 12:53

ad Jan Veselý 5. duben 2024, 20:29

Teď by třeba bylo fajn, aby (polo)státní podnik nestavěl na příkaz státu a se státní zárukou zisku, velkou, drahou elektrárnu s velmi nejistou cenou a termínem dokončení.

ale ze stat rozhadzuje peniaze na drahe nahodne zdroje (produkujuce v konecnom dosledku drahu elektrinu pre vsetkych) a s garanciou zisku (pre stavitela) to vam nevadi ? ..

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 18:40

Vy v žádném případě pane Veselý :-)

Jan Veselý
5. duben 2024, 20:01

Já to taky netvrdím. O rozumnosti nechť si rozhodnou ti, kteří do toho mají cpát svůj čas a peníze. Ne anonymní intfor z internetu, ne nějaká vládní plánovací komise, ani vy, pane Studnička.

intfor
5. duben 2024, 20:46

Kdybych do toho nemusel cpát své peníze přes daně a dotace, tak by platilo, že si to má rozhodovat sám investor. Jenže tomu tak bohužel není a pokud jsem nucen to dotovat, tak není nic divného, že chci, aby ten úředník pořádně zvážil, že ta dotace má alespoň trochu smysl. Pokud by na stole byla varianta bez dotací, tak bych ji upřednostnil.

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 21:11

Kde to žijete p. Veselý?

Bez "vládní plánovací komise" počínaje Bruselem, se tu nic nepostaví.

Vaše tvrzení si zapamatujeme "O rozumnosti nechť si rozhodnou ti, kteří do toho mají cpát svůj čas a peníze." až tu budete prezentovat svoje předpovědi.

Michael
6. duben 2024, 12:08

Taky v naší geografii nelze stavět na domácích zdrojich zásobování banány a ananasy. A stejně obojí v obchodě máme. V situaci kdy všichni výrobci EE v Evropě prodávají na burze je tenhle energetický nacionalismus úplný nesmysl. Pokud si myslíte opak, zkuste nějak logicky zdůvodnit, že Česko jako výrazně přebytkový vyrobce EE zažil stejnou paniku a cenový šok v roce 2022 jako vsechny ostatní okolní státy...

richie
6. duben 2024, 12:57

tak toto je uz demagogia najhrubsieho zrna - klamliva analogia - banany a anansy nemaju nic spolocne s potravinovou bezpecnostou - na rozdiel od elektriny, ktora je kriticka komodita v ramci energetickej bezpecnosti statu

Jaroslav Studnička
5. duben 2024, 18:43

Emil to popsal správně.

Boj proti hlouposti je například vyvrácení srovnání instalovaného výkonu FVE a JE a z toho vyplývajících investičních nákladů.

Jan Veselý
5. duben 2024, 19:59

I tak už jsou investiční náklady na jednu vyrobenou kWh/rok nižší u FVE i oproti optimistickým odhadům ceny nové JE. FVE navíc mají nižší provozní náklady, méně se jim nakumulují úroky během výstavby, ta cena a doba výstavby je prakticky jistá, ...

Emil
5. duben 2024, 20:11

Nějak jste "zapomněl" zmínit hlavně rozdílnou hodnotu elektřiny z občasného zdroje, který vyrábí ve stejnou dobu jako téměř všechny ostatní občasné zdroje v ČR, takže v době kdy je to nejméně potřeba, oproti hodnotě elektřiny z disponibilního zdroje, který vyrábí předvídatelně, a to především když je to nejvíc potřeba. Už z toho důvodu je srovnávání ceny elektřiny z obou zdrojů nesmyslné.

Miloslav Černý
5. duben 2024, 20:54

Měl by jste se více zajímat o vývoj v akumulaci Nejsou to jenom akumulátory, přečerpávačky nebo vodík. Připravují se další a bude se tak dlouho pokračovat dokud ten problém bude existovat. Ta motivace je zřejmá a to celosvětově.

Emil
5. duben 2024, 21:12

Zajímat byste se měl spíš vy, o konkrétní fakta a čísla a ne o vzdušné zámky.

Bob
5. duben 2024, 22:18

To Miloslav Černý 5. duben 2024, 20:54

Co se týká akumulace elektřiny, tak to jsou a minimálně dlouho budou pouze akumulátory, přečerpávačky nebo vodík.

Nepočítám akumulaci tepla, zvláště nízkopotenciálního, z kterého nejde vyrobit účinně elektřina.

A ty věže a doly se závažím to taky nevytrhnou z několika důvodů.

A nebo myslíte tu "ptákovinu" s vyvážením a svážením vody v elektro automobilových cisternách po silnici do kopce a z kopce?

Miloslav Černý
6. duben 2024, 19:42

Pro Boba

Měl by jste si rozšířit znalosti, ty nejnovější jste koukám nestačil zachytil, takže jsem se nemylil.

Bob
7. duben 2024, 19:21

pro Miloslav Černý 6. duben 2024, 19:42

Tak vyprávějte o těch levných a technicky zvládnutých nových možnostech akumulace elektřiny.

Jsem jedno ucho.

Milan Vaněček
7. duben 2024, 21:57

ad Bob: třeba tady vidíte, co už je v průmyslové výrobě, a ve vývoji je toho mnohem, mnohem více (a za 5-10 let se to objeví ve výrobě. Bude to obdobný vývoj podle podobných "learning curve" jako u FV panelů či polovodičových čipů.

ekonomickydenik.cz/levnejsi-baterie-na-obzoru-cenova-valka-mezi-vyrobci-pomuze-elektromobilite-a-zelene-energetice/

Bob
7. duben 2024, 22:33

Pane Vaněčku, o akumulátorech jsme psali.

Pan Černý: "Nejsou to jenom akumulátory, přečerpávačky nebo vodík."

Čekám na ty další.

Navíc solární elektrárny potřebují hlavně akumulaci dlouhodobou, takže jste "vedle, jak ta jedle".

Pravoslav Motyčka
6. duben 2024, 01:29

Proč stavět FVE na střechách domů , když si to může postavit ČEZ na zemi.... :)

Pavel
6. duben 2024, 07:46

Malá ochutnávka:

It said that the cost of completing Hinkley will be between £31bn and £34bn, although if completion is delayed to 2031 costs would rise to £35bn. In December it emerged EDF's partner in the project, China General Nuclear, had halted funding for Hinkley.23. 1. 2024

https://www.theguardian.com › jan

Emil
6. duben 2024, 08:45

Ještě že se ČEZ nechystá stavět Hinkley Point a nechystá se ho stavět s Číňany...

Milan Vaněček
6. duben 2024, 08:58

Je úsměvné číst si diskusi pod článkem. Přitom je zcela evidentní, že pro ČEZ i pro ČR je tato výstavba velmi zisková, jako i ve všech okolních zemích (Polsko, Německo, Nizozemí, Francie, Švýcarsko, Rakousko). Jen ty na východ se chovají trochu jinak.

Za pouhé 4 miliardy získáte rekultivaci, čistou elektřinu, dáte místním lidem lepší práci, vylepšíte ovzduší. Zkrátka win-win řešení, teď ještě multiplikovat a doplnit přečerpávačkami a větrnými elektrárnami. Ta 1 miliarda dotace, to je jen zbytečná prémie k dobré investici.

Milan Vaněček
6. duben 2024, 09:17

A ještě si všimněte ceny, je podobná jako byly stavby velkých FVE v Německu před kovidem. A uvědomte si jak poskočily všechny ceny v EU a zvláště v ČR kvůli vysoké inflaci.

U jaderných elektráren taky.

Jen fotovoltaika absorbovala ten, u nás cca 30% růst cen; ceny fotovoltaiky klesají i navzdory inflaci.

Jaroslav Studnička
6. duben 2024, 10:45

Je úsměvné číst údernické příspěvky p. Vaněčka, který ovšem za celou dobu nevyhodnotil jako přínosné si pořídit alespoň balkónový FVE set natož střešní FVE :-).

richie
6. duben 2024, 21:23

Milan Vaněček 6. duben 2024, 08:58

Je úsměvné číst si diskusi pod článkem. Přitom je zcela evidentní, že pro ČEZ i pro ČR je tato výstavba velmi zisková, jako i ve všech okolních zemích (Polsko, Německo, Nizozemí, Francie, Švýcarsko, Rakousko).

pan Vanecek, je vam toto potreba .. takto klamat ..

pre CEZ je to samozrejme ziskova .. pretoze dotacie, gartantovany vykup.. a v okolittych krajinbach je to ako ziskove ? .. len vo malom pocte pripadov a aj to len vdaka velkym dotaciam a zarucenemu prednostnemu vykupu za garantovane ceny ..

ale toto vsetko vy dobre viete, napriek tomu to tu takto prekrutene prezentujete ..

richie
6. duben 2024, 21:27

zabudol som doplnit .. pre CEZ je to samozrejme ziskove, ale pre CR velmi nie ..

Pavel
6. duben 2024, 10:31

Teď se začíná rozjíždět tato technologie:

Písková baterie je nová technologie, která slibuje levné a udržitelné řešení pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, jako je slunce nebo vítr. Písková baterie využívá písek nebo jiné křemičité materiály, které se zahřívají elektřinou a uchovávají energii jako teplo.Dec 29, 2023

Někde v Norsku se s tím chystají napájet celé město.

Jak říkám, vývoj jde neuvěřitelně dopředu.

Atomové elektrárny si mohou dovolit stavět velké státy, které jsou kapitálově silné a mají hlavně lidí a materiál.

Už se objevují články že ty naše nové elektrárny budou muset stavět stejně cizinci, protože už asi 50 let u nás platí že nejsou lidi a ještě jak na potvoru dochází štěrk.

Emil
6. duben 2024, 10:59

Mezitím právě v Norsku: "Norsk Kjernekraft has decided to initiate work on the impact assessment of a plot of land in Øygarden municipality, west of Bergen, to assess the possibility of establishing a nuclear power plant comprising up to five small modular reactors."

world-nuclear-news. org/Articles/Further-Norwegian-site-identified-for-SMRs

Pavel
6. duben 2024, 11:18

Norsko nemá problém s vodou na chlazení a vedry v létě přes 40 stupňů.

Když jste takový expert na energetiku, tak víte co se děje ve Francii v létě s jaderkama, když udeří pořádný hic - přes 40 stupňů a více. Kam směřuje klima na celém světě nemá smysl diskutovat, zrovna dnes o tom bude hodně lidí přemýšlet.

A Norsko má peněz jak šlupek v tom jejich fondu, že by mohli sekat elektrárny jak cvičky.

Emil
6. duben 2024, 11:30

Ano, vím co se děje ve Francii, nic co by stálo za řeč. Omezení výroby kvůli vysoké teplotě chladicí vody jsou v desetinách procenta roční výroby, a to jen proto, že používají průtočné chlazení.

Bob
6. duben 2024, 11:11

Je to jedna z možností, jak uchovat tepelnou energii, ale ne elektřinu.

Taky tam nic nepíší o nákladech na stavbu a provoz. Aby to nakonec nebylo podobně materiálově a finančně nákladné, jako stavba JE. Podívejte se jak velká a dobře tepelně izolovaná nádrž to musí být pro uložení ne mnoha energie.

Je to mimochodem ve Finsku a městečko (podle výkonu akumulace to musí být nějaké pasivní domy s minimální spotřebou) to umí vytápět jeden týden.

U nás je dokonce patentován podobný systém s vyšší teplotou (stačí pak nižší objem). Pro RD se odhaduje potřeba nádrže 100 kubíků. Tj, krychle 4,6*4,6*4,6 m písku. To nebude zrovna nejlevnější. A připočtěte si k tomu odpovídající FVE + další propriety.

Pravděpodobně bude takové teplo podstatně dražší, než nakupovat elektřinu ze sítě vyrobenou novou JE.

richie
6. duben 2024, 22:43

Pavel 6. duben 2024, 10:31

Teď se začíná rozjíždět tato technologie:

Písková baterie je nová technologie, která slibuje levné a udržitelné řešení pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, jako je slunce nebo vítr. Písková baterie využívá písek nebo jiné křemičité materiály, které se zahřívají elektřinou a uchovávají energii jako teplo.Dec 29, 2023

Někde v Norsku se s tím chystají napájet celé město.

asi by ste si mali o tom precitat trochu viac ako len nejaku kratku spravu bez

tato technologia je levna a udrzitelna .. ako kedy .. strasne neefektivna metoda a pouzitelna len pre obmedzeny rozsah pripadov

Pavel
6. duben 2024, 15:10

Taková normální sobota. Ráno cena spot těsně v plusu a teď hodně v mínusu cca 22 eur. Minulý prodloužený víkend, kdyby na solární panely nenapadal písek ze Sahary, tak by zase síť klekla.

Co jsem vypozoroval tak během minulého týdne byl regulován i výkon jaderných elektráren. Šlo to od desíti dopoledne asi o 150 - 200 MW na pět hodin dolů - ve Francii to dělají regulérně ani tam to neběží na 100% 24/7.

Teď už preventivně téměř odstavili plynové elektrárny aktuálně 20MW.

A to máme nainstalováno odhadem 4000 MW v solárních el. Do dvou let je plán cca 10000 MW plus vítr a další.

Od března do října elektřina za hubičku.

Od října zdvojnásobit nebo ještě lépe ztrojnásobit vedení do Německa plus postavit několik paroplynek a můžeme kupovat levnou energii přes tu slavnou Lipskou burzu, kterou hodně lidí tak nenávidí.

Možnosti jsou jak mít levnou elektřinu.

Doba, kdy šlo relativně levně postavit nový jaderný blok je definitivně pryč.

Nějaký atomový nadšenec by nám zde mohl prezentovat aktuální termín dokončení a rozpočet pro Mochovce 4. Je tam nějak ticho po pěšině a už to mělo dávno tisknout peníze.

A málem bych zapomněl, že i v zimě soláry vyrábí a při téch plánovaných 10000 MW to bude dělat nějakých 10% - 20% denní spotřeby.

Milan Vaněček
6. duben 2024, 21:03

Ano Pavle, takhle to funguje. Nové technologie nám musí přinášet čistou a levnou elektřinu, ne zdražovat elektřinu.

Je to paráda, když se člověk podívá na německý Agorameter, jak krásně fotovoltaika a větrné elektrárny fungují.

agora-energiewende.org/data

tools/agorameter/chart/today/power_generation/03.04.2024/06.04.2024/hourly

A jak jsem psal, i v běžných cenách nová fotovoltaika neustále zlevňuje (i přes vysokou inflaci v EU), kdežto nové jádrov současnosti drahé, neustále ještě zdražuje.

Myslím, že to dnes už vidí každý, i ČEZ, a že těch fotovoltaických a větrných elektráren Česká republika ještě mnohem více postaví. Jen nesmíme předčasně rušit ty staré, energetický přechod chce svůj čas.

richie
6. duben 2024, 23:15

Milan Vaněček 6. duben 2024, 21:03

Ano Pavle, takhle to funguje. Nové technologie nám musí přinášet čistou a levnou elektřinu, ne zdražovat elektřinu.

zial ale zatial to nefunguje, za tie roky co Nemecko pretlaca energieende, tak koncova cena elektriny len zdrazuje ..

Je to paráda, když se člověk podívá na německý Agorameter, jak krásně fotovoltaika a větrné elektrárny fungují.

ano, ked si vyberiem dni, ked to ide .. ale ked si vezmem len tyzden/dva predtym tak uz to tak nie .. a toto je ten hlavny problem tej novej technologie .. ze je to nahodna vyroba a tazko predikovatelna ..

A jak jsem psal, i v běžných cenách nová fotovoltaika neustále zlevňuje (i přes vysokou inflaci v EU)..

ano a preto ma nemecko napriek zvysovaniu vykupnej ceny naplnit svoje aukcie s rokmi garantovanou cenou

..kdežto nové jádrov současnosti drahé, neustále ještě zdražuje.

a to mate odkial ? .. ked si pozriem ceny a cas vystavby Barakah, tak mi vychadza nieco ine ..

Myslím, že to dnes už vidí každý, i ČEZ, a že těch fotovoltaických a větrných elektráren Česká republika ještě mnohem více postaví. .. ak bude tlkana vystavbu a dostatocne dotacie, tak samozrejme CEZ bude stavat (boli by hlupy ak by nestavali, postavil by niekto iny)

najhorsie je, ze toto vsetko viete aj sam .. a napriek tomu to tu takto skreslene prezentujete

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se