Domů
Teplárenství
V Litoměřicích hloubí dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii
Geotermální enegie
Zdroj: Pixabay

V Litoměřicích hloubí dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii

Teplárenství
4 komentáře
31. leden 2024, 17:31
ČTK

Vrtná souprava v areálu Jiříkových kasáren v Litoměřicích začala hloubit dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii. Teplo z nitra Země chce město využít pro vytápění i chlazení. Vrty poskytnou data pro návrh konstrukce, určení počtu a hloubky hlavních vrtů, které již budou sloužit pro ukládání a jímání tepla. Náklady na geotermální projekt SYNERGYS v následujících pěti letech jsou přes miliardu korun. Se zkušebním provozem se počítá v roce 2027, řekl dnes novinářům manažer projektu Antonín Tym.

Průzkumné vrty budou hluboké 200 a 550 metrů. Vrtná souprava se k dnešku dostala do 29 metrů. Hotovo bude zhruba za měsíc. Odebrané vzorky budou odborníci ihned zkoumat. Zjišťovat se bude složení hornin, rozložení puklin pod zemí, teplotní vlastnosti, vydatnost spodní vody a směr proudění, což je klíčové pro hloubku vrtů a jejich celkovou účinnost. „Spodní voda totiž může úložiště ochlazovat. Je proto nutné použít speciální izolaci. Na druhou stranu, pokud se část vrtů použije ke chlazení např. v budovách, je proudění vody přínosem,“ uvedl Tomáš Fischer, ředitel výzkumného centra Ringen, které se v kasárnách otevřelo v roce 2019. Teplo z vrtů by mohlo nahradit spalované hnědé uhlí. Hlubinná geotermální energie představuje podle odborníků prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie.

Práce začaly téměř s ročním zpožděním. „Řadu měsíců se nám nedařilo najít dodavatele,“ uvedl Tym. Náklady na dva vrty jsou zhruba 20 milionů korun, uhradí je dotace z evropských zdrojů.

Jakmile odborníci získají potřebná data, začnou se hloubit v areálu kasáren další mělké vrty. Finančně a technicky nejnáročnější částí projektu je realizace dvou hlubinných vrtů, které se dostanou tři až čtyři kilometry pod zem. Dodávat by mohly vodu teplou až sto stupňů Celsia. Společně s mělkými úložišti tepla, které využijí naopak přebytečné teplo v letním období, budou fungovat jako dva hlavní zdroje energie. Využije je společnost Energie Holding, jež vlastní sítě a pokrývá zhruba 70 procent tepelné potřeby města.

Projekt SYNERGYS, jehož hlavním cílem je využití geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku a podobně, Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty v programu spravedlivé transformace, jejichž realizace byla schválena. Náklady se odhadují na 1,25 miliardy korun. „Mám z toho obrovskou radost. Téměř dvacet let náročné a v mnoha ohledech průkopnické práce, provázené donedávna jistým nepochopením strategického významu geotermální energie jak ze strany státu, tak i Evropské unie, snad již konečně bude korunováno úspěchem,“ uvedl senátor za Litoměřicko a bývalý dlouholetý starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Byl jedním z těch, co stáli u zrodu myšlenky využití tohoto obnovitelného zdroje energie.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pavel
31. leden 2024, 17:40

Trikrat hura. Sice to trvalo jako vzdy ale konecne se vrta a plati to EU. Geotermalni energie je dalsi moznost jak ukazat prostrednicek rusum nebo arabum a penize muzou zustat v CR! Je to cista energie a ta se ma podporovat na maximum.

Galipoli
5. únor 2024, 09:17

Asi jste to mysle jako vtip. V Litoměřicích se provrtali do hloubky 2,1 km kde naměřili měl koncovou teplotu 63˚C. Pokud by chtěli dosáhnout teploty minimální pro HDR (>180 °C) musel byste vrtat do hloubek > 5000 m. A těch vrtů realizovat několik. Kolik by asi ty vrty stály? A jak dlouho by trvalo, než by se vychladily a musely se vrty provést jinde?

Petr prochaska
31. leden 2024, 18:07

200 metrů dosahují vrty pro tepelná čerpadla.

Petr Benda
31. leden 2024, 18:28

Tak tady to je průzkumný vrt, ale běžně jsou vrty pro tepelná čerpadla 100-120 metrů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se