Domů
Obnovitelné zdroje
AFP: Marocké město Šafšáuan chce být vzorem v udržitelném rozvoji
Enel mění strategii, zaměří se na obnovitelné zdroje

AFP: Marocké město Šafšáuan chce být vzorem v udržitelném rozvoji

Na severu Maroka chce být malé město Šafšáuan přilepené na horském úbočí vzorem udržitelného rozvoje. Maroko nedávno zahájilo několik projektů týkajících se životního prostředí a za podpory krále Muhammada VI. realizuje strategii „zelených“ energií. Píše o tom agentura AFP.

„Tento dopravní prostředek je praktický a neškodí životnímu prostředí,“ říká Azíz, který na elektrickém kole projíždí ulicemi.

„Můžeme se tak rychle přemísťovat bez používání znečišťujících dopravních prostředků,“ zdůrazňuje tento zaměstnanec městské rady.

Jízdní kola půjčuje město. Tato iniciativa je součástí rozsáhlého programu v lokalitě, kde žije 45.000 obyvatel a kterou navštěvuje mnoho turistů i vyznavačů konopí, neboť tento region je pověstný jeho pěstováním.

„V dubnu 2010 městská radnice jednomyslně schválila program, podle něhož se má stát Šafšáuan městem trvalého rozvoje,“ vysvětluje starosta Muhammad Sifání.

„Šafšáuan ještě není ekologickým městem, ale chce jím být. Jsme v přechodné fázi. Na úrovni Maroka a Afriky vůbec jsme v tomto směru velmi pokročilí,“ dodává.

Nedávno otevřené městské koupaliště bylo vybaveno solárními panely. V jeho blízkosti se nachází „centrum ekologie“, postavené z recyklovaných kontejnerů, kde jsou znázorněny „zelené“ projekty v Šafšáuanu, financované především Evropskou unií.

„Na žádost města jsme sem přijeli, abychom podpořili přeměnu energetiky,“ vysvětluje Virginie Guyová, koordinátorka projektu francouzské nevládní organizace Skupina obnovitelných energií, životního prostředí a solidarity (GERES).

Ilustrační foto

K jejím iniciativám patří centrum informující občany, jak šetřit s energií, či instalace fotovoltaických panelů na některých objektech, jako je městská knihovna. Dokončuje se muzeum ekologie.

Šafšáuan je jednou ze 12 lokalit na jihu Středomoří, jíž bylo v rámci evropského programu poskytnuto v přepočtu asi 23,4 milionu eur. Město bylo označeno za „vzornou obec iniciující změnu chování občanů směrem k využívání ekologicky čisté energie“.

Ne všechno je však v Šafšáuanu „zelené“.

„Obecní skládka neodpovídá normám,“ připouští starosta.

„Věřím však, že se nám do roku 2021 podaří všechny problémy vyřešit,“ dodává.

Zelené mešity, solární parky a větrné elektrárny, elektrické autobusy, zákaz používání plastových sáčků… Marocké království pravidelně zdůrazňuje své ekologické úsilí.

V roce 2016 se v Marrákeši konala 22. světová klimatická konference a Maroko na ní představilo ambiciózní plán rozvoje obnovitelných energií. Do roku 2030 chce zvýšit podíl obnovitelných energií na 52 procent.

Hlavním projektem této strategie je komplex Núr, který má být jednou z největších solárních elektráren na světě. Otevřen byl loni v únoru 20 kilometrů od města Varzázát na prahu pouště.

Vyřešit je však třeba ještě některé problémy: podle nedávné zprávy Světové banky zveřejněné místním tiskem dosahuje znečištění ovzduší ve velkých městech znepokojivých rozměrů. Také mnoho projektů vyhlášených na světové klimatické konferenci nevykročilo ze stadia pouhých deklarací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr
5. prosinec 2017, 12:03

Tomu se říká vzorová zelená ekologie dle evropsko-bruselské kolonizační ideologie.

Odlesnit v Africe kopce, postavit na nich solární velkoparky, a čekat na záplavy a sesuvy půdy.

Na vrcholu obrázku je vidět ještě původní lesní pozadí.

Jan Veselý
5. prosinec 2017, 13:53

Je to ilustrační foto, jste si jistý, že tu prasečinu fakt udělali ve zmiňovaném městě či u něj? A nechte si ty ideologické výkřiky o "zlém Bruselu" na iDnes nebo Novinky, tady mi to připadá nevhodné.

C
5. prosinec 2017, 20:42

Petře,

sorry, chováte se tu jako totální pitomec, už podruhé tu šaškujete s ideologickými pitomostmi, naprosto bez ověření! Jednak když si to zvětšíte tak ta krajina, půda, ale hlavně auta a lidi na té fotce nevypadají jako Afričani, i na těch pár pixelech je vidět že mají akorát tak černou halvu a světlejší kůži. Když to proženete přes google, tak je z getty images a ze stavby 100MW solárního komplexu v roce 2014 u města Wuhu v Čínské provincii An-chuej. Pokud se dobře pamatuji, tak Čína není v Africe a EU pro ni nemá program rozvojové pomoci.

Fakt, 2 minuty hledání by vás zachránily před tím abyste se tu tak ztrapnil a nás všechny by ušetřily čtení vašeho dalšího ideologického, dovolím si říct, výblitku. Toto už je minimálně 2. za 24 hodin.

Martin Hájek
5. prosinec 2017, 21:24

Místo zbytečného rozčilování byste se, pane C, možná měl raději podívat po nějaké fotce z toho Šafšášulinu, abychom se tedy dozvěděli, jak to tam pod péčí EU skutečně vypadá.

C
5. prosinec 2017, 22:55

Jo až nebude google pictures plný žánrových obrázků cestovek, pak vám to možná najdu.

Petr
6. prosinec 2017, 09:25

Na věci to v podstatě, ale nic nemění.

Čína přebrala tuhle ideologii přímo od EU, a ještě ji znásobila.

Brusel nemá co posílat naše peníze na blbosi do Afriky, když v Bulharsku a dokonce i na někde na Slovensku žijí hromady lidí v daleko horších podmínkách než v tom Maroku, a kdyby nedával obří prachy do migrace , tak mohl raději nabídnout ve své východní části 600 eur každému vlastnímu cikánovi, co stráví 40 hodin týdně jakoukoliv neškodlivou prací, čímž by pro svou propagaci i pozitivní rozvoj lidstva učinil násobně víc.

Kdyby se počkalo na normální nedotované nasazení, tak tam za pár let postaví elektrárnu na stonky z té místní marihuany, v tamních kopcích větrné elektrárny, nebo pro arabský prostor ideální solátrně-termální elektrárny s večerní špičkou.

C
6. prosinec 2017, 18:50

Ach jo,

příručka novinkáře, kapitola 2. 3. stránka dole. "když tě nic jiného hraj to na city a předstírej zájem o ty co ve skutečnosti nesnášíš."

Brusel,byť je tam dost úředníků se chová jen podle toho jak si přejí obyvatelé, ale na západě, protože kverulantské postsocialitické země tam už nikdo nebere vážně.

Ty vaše nedotované ceny by byly jako čekání na Godota, nikdy by nepřišly, protože by se nerozjela masová produkce která vytvořila tlak na pokles cen.

A jen tak mimochodem, kdyby se nedělaly tyto rozvojové projekty, tak si koledujeme ještě o větší problém. Na rozdíl od USA si tu jaksi nesedíme za oceánem, ale z větší části světa sem dojdete pěšky, nebo na kole, takže když se něco podělá, tak to tu máte během měsíce.

Pašeráci jsou jedna věc, ale druhá jsou současné dopady změn klimatu, nedávná historie a pár dalších drobností, které způsobují migraci.

Ale třeba se nám Petr hlásí se způsobem jak to celé zastavit a třeba se hlásí i do týmu co to půjde řešit na místo.

Howg

Martin Hájek
5. prosinec 2017, 16:27

To se to zelená, za 23 milionů Euro z kapsy evropského daňového poplatníka...

Kdyby tam EU radši zaplatila školu s pořádným učitelem, to by bylo jistě podstatně užitečnější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se