COP21

Akcie společností věnujících se OZE po COP21 vzrostly

Na úspěch pařížské klimatické konference a uzavření dohody o omezení globálního oteplování reagovaly akcie společností věnující se obnovitelným zdrojům. Zvedly se zejména společnosti REC Silicon, Gamesa nebo Vestas. 

Řada evropských společností posílila v návaznosti na pařížskou klimatickou konferenci, která je první významnou mezivládní dohodou od roku 1997, kdy byl podepsán Kjótský protokol. Na konferenci se zúčastněné země dohodly na udržení oteplení planety oproti období před průmyslovou revolucí o maximálně 2 °C.

Podpis klimatické dohody podpoří rostoucí sektor obnovitelných zdrojů, který je svým objemem odhadován na 600 mld. dolarů.

Například norská společnost REC Silicon, která se věnuje zpracování křemíku pro aplikaci ve fotovoltaických panelech, vzrostla o 10 %.

Rostly také akcie společností zabývající se výrobou větrných turbín. Dánský Vestas a španělská Gamesa si připsaly 5-7 %. Výrobci větrných turbín od počátku roku prochází silným obdobím, od počátku roku si připsaly přes 70 %.

Výrobce technologií pro biopaliva Novozymes si připsal 1,2 %, společnost Scatec Solar 2,5 % a Enel Green Power 0,7 %.

„Pařížská klimatická dohoda rozhodně pomůže sektoru obnovitelných zdrojů v růstu, protože povede k průběžným investicím států do technologií OZE,“ řekla pro agenturu Reuters Andrea Williams ze společnosti Royal London Asset Management, která sama uvažuje o zařazení akcií OZE do svého portfolia.

Goldman Sachs‘ jmenoval i další společnosti, které mohou těžit z úspěchu na Pařížské konferenci COP21. Zejména společnost Tesla Motors, společnost SolarEdge a Albemarle, která dodává lithium používané pro výrobu baterií.

Přesto mnozí před nákupem akcií na základě pařížské konference varují a dodávají, že je potřeba nechat věci uležet. Problémem by mohly být i prezidentské volby v USA příští rok, pokud by je vyhrál zástupce Republikánů. Ti jsou obecně ke klimatickým otázkám skeptičtí.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *