Domů
Obnovitelné zdroje
Americký rozpočtový výbor schválil škrty pro programy OZE a další peníze pro fosilní paliva

Americký rozpočtový výbor schválil škrty pro programy OZE a další peníze pro fosilní paliva

Americký rozpočtový výbor ve středu schválil  Energetický a vodohospodářský rozpočet pro fiskální rok 2019, který v porovnání s rokem 2018 zavádí škrty pro programy energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie  ve výši 243 milionu dolarů. Zároveň dochází k navýšení rozpočtu pro výzkum a vývoj využívání fosilních paliv o 58 milionů dolarů.

Schválený rozpočet, který mimo jiné zajišťuje také finance pro zajištění národní jaderné bezpečnosti, nebo ochranu energetické infrastruktury před kybernetickými a dalšími hrozbami, zajišťuje finance pro energetické programy spadající pod americké Ministerstvo energetiky (DOE).

Financování těchto programů v rámci DOE má v roce 2019 vzrůst o 504 milionů na 13,4 miliard dolarů. Tyto finance mají za cíl podpořit ekonomickou konkurenceschopnost USA a pomoci při realizaci národního plánu na energetickou soběstačnost.

Na výzkum a vývoj pro využívání uhlí, zemního plynu, ropy a dalších technologií fosilních paliv, které mají USA pomoci lépe využít bohatých přírodních zdrojů energie a zároveň udržet nízkou cenu energií, má pro rok 2019 připadnout 785 milionů dolarů. O 128 milionů dolarů má vzrůst také rozpočet na podporu inovací a rozvoje jaderné energetiky. Výzkum, vývoj a „demonstrační aktivity“ mají mít pro rok 2019 rozpočet 1,2 miliardy dolarů.

Naproti tomu programy energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie, které již v posledních letech získaly významné investice, mají být seškrtány o 243 milionů dolarů.

„Toto je dobře vyvážený zákon, který klade důraz tam, kde je to nejvíce zapotřebí – v zajištění zásadních potřeb v oblasti národní bezpečnosti a v investování do infrastruktury,“ tvrdí Mike Simpson, předseda podvýboru pro energii a vodohospodářství.

Škrty jsou podle některých promeškanou příležitostí

„Snižováním podpory pro tyto druhy programů USA předává pozici lídra v čistých technologiích a technologických inovacích zemím jako je Čína, která do těchto technologií investuje,“ uvádí Rob Cowin, vedoucí sekce klimatických a energetických záležitostí pro Unii zainteresovaných vědců

Zdroj úvodního obrázku: ZManMatt

Štítky:OZE
USA
uhlí

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se