18. únor 2025
Argentina vypisuje další aukci na OZE, soutěžit se bude o 1,5 GW výkonu

V rámci programu RenovAR vypisuje argentinská vláda již třetí kolo aukcí pro obnovitelné zdroje, a to v objemu 1,2 GW. V prvním kole aukcí, které proběhlo na přelomu roku byl soutěžen podobný výkon, celkově 1100 MW, z čehož bylo vysoutěženo 818 MW.
Většinu projektů, které byly úspěšné v prvním kole aukcí, tvořily větrné a solární zdroje. Pouze jeden o instalovaném výkonu 1,2 MW byl založen na technologii použití bioplynu. Následně proběhla druhá aukce Ronda 1.5 a v obou kolech se setkalo 123 nabídek, z čehož bylo vybráno 59 vítězných projektů. Za první dvě aukce bylo vysoutěženo celkem 2 424 MW instalovaného výkonu a průměrná vysoutěžená cena těchto projektů byla 57,4 USD/MWh.
Pro třetí kolo aukcí byly již vydány podrobnější podmínky v oběžníku argentinské vlády. Tentokrát je soutěžený výkon rozdělen následovně: 550 MW větrné elektrárny, 450 MW fotovoltaika, 100 MW biomasa a 35 MW bioplyn. Dle harmonogramu budou výsledky aukce zveřejněny na konci října.
20% podíl OZE do roku 2025
Na základě vysoutěžených cen v minulých aukcích, byly stanoveny následující maximální ceny: 56,25 USD/MWh pro větrné zdroje, solární musí být levnější než 57,04 USD/MWh. Oproti tomu je více podporován vznik výroben na bioplyn a biomasu, kde jsou maximální ceny stanoveny na 110 USD/MWh pro biomasu a 160 USD/MWh pro bioplyn.
Cílem Argentiny je do konce letošního roku dosáhnout na podíl z OZE ve výši 8 % z celkové spotřeby elektřiny a do roku 2025 je tento cíl nastaven na úroveň 20 %. Pro srovnání, EU si dala za cíl dosáhnout podílu 20 % energie z OZE do roku 2020.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
29. duben 2025
19. srpen 2025
22. červen 2026
21. červen 2026
22. červen 2026
22. červen 2026
Offshore parky bez dotací možná zůstanou pouze na papíře. Německé asociace žádají vládu, aby jednala
24. červen 2026







