Australská vláda nechce další investice do „škaredých“ větrných elektráren

Australská vláda rozhodla, že Clean Energy Finance Corporation (CEFC) již dále nebude investovat do existujících větrných technologií ani do střešních solárních systémů a zaměří se na technologie nové. CEFC je státní organizace, která vznikla v roce 2013 a má za úkol investovat do obnovitelných zdrojů.

V našem politickém zájmu je zrušit Clean Energy Finance Corporation.“ řekl australský premiér Tony Abbott. „Ale dokud CEFC existuje, chceme, aby investoval do nových technologií, ne do existujících větrných elektráren.

Premiér Abbott je známý svým negativním postojem vůči větrným elektrárnám. Již dříve oznámil, že se bude snažit omezit nárůst počtu větrných parků a označil je za „vzhledově škaredé„. Pokladník (australská obdoba ministra financí, pozn. red.) Joe Hockey šel ještě dál, podle něj jsou větrné elektrárny „naprosto odporné„.

Negativní zpráva pro zahraniční investory

Již nyní je jasné, že rozhodnutí vlády bude mít vliv na celý sektor, zejména na investory ze zahraničí.

CEFC se vždy spíše zaměřoval na financování nových zajímavých technologií, než na komerční obnovitelné zdroje jako je vítr. Ale nová směrnice, která CEFC zakazuje investovat do větru, posiluje přesvědčení, že investoři do obnovitelných zdrojů nejsou v Austrálii vítáni,“ nechal se slyšet Kane Thornton, generální ředitel Clean Energy Council.

Podle tzv. Renewable Energy Target (RET) bylo původně plánováno, že v roce 2020 bude 41 000 GWh australské elektrické energie pocházet z obnovitelných zdrojů. V červnu byla tato hranice snížena na 33 000 GWh. Cílem RET je zajistit výrobu alespoň 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Původní hranice 41 000 GWh byla stanovena v roce 2001, letos došlo k jejímu snížení. Další přezkoumání budou následovat každé dva roky.

 

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *