Na Bali vznikne největší komerční elektrárna, která vyrábí elektřinu z mořských vln

Finská společnost Wello, která se zabývá vývojem alternativních zdrojů energie, oznámila první komerční objednávku jejího zařízení na výrobu elektřiny z energie mořských vln. Elektrárna o výkonu 10 MW má být realizována na Bali.

Indonéská společnost Gapura Energi Utama si u finského výrobce objednala 10MW elektrárnu využívající energii mořských vln, takzvaný Penguin park. S instalovaným výkonem 10 MW se projekt řadí na první místo ve své kategorii. Instalace proběhne po obdržení všech povolení, s čímž se počítá na konci letošního roku.

„Jsem velmi pyšný, že naše dlouhodobá práce na vývoji je nyní odměněna touto objednávkou. Toto je jen začátek, řešení pro výrobu elektřiny z vln Wello Penguin má potenciál být prodáváno po celém světě. Cena vyrobené elektřiny je už teď srovnatelná s offshore větrnou energií a při sériové výrobě chceme náklady ještě snížit o 50 %.“

Heikki Paakkinen, CEO a zakladatel firmy Wello

Koncept přeměny kinetické energie vln na elektřinu firma vyvíjela a testovala přes deset let. Zařízení, které podle výrobce bylo testováno v náročných podmínkách včetně 18metrových vln, nemá žádné pohyblivé části, které by byly v přímém kontaktu s mořskou vodou. I díky tomu mají být náklady na údržbu velmi nízké. Zařízení je tiché a výrobce udává, že může být použito na téměř jakémkoli pobřeží.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *