Domů
Obnovitelné zdroje
Británie chce dále podporovat centralizované OZE
Offshore větrná elektrárna
Offshore větrná elektrárna. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deccgovuk/

Británie chce dále podporovat centralizované OZE

Budoucnost obnovitelné energie v pobrexitové Británii může ležet ve velkých offshore větrných elektrárnách a energii z vln. Naopak zavedené technologie se budou pravděpodobně muset obejít bez zvýhodnění, které by provozovatelům umožnily snadněji dosáhnout zisků.

Dva dny před tím, co Britská vláda zrušila ministerstvo pro energie a klimatické změny (DECC) a nahradila jej novým ministerstvem obchodu, energií a průmyslové strategie, promluvil o budoucnosti OZE ve Velké Británii mluvčí DECC na konferenci v Londýně. Konference pojmenovaná „Delivering Electricity Market Reform and priorities for new Contracts for Difference“ byla organizovaná fórem Westminster Energy, Environment & Transport.

Declan Burke, vedoucí sekce odpovědných za takzvanou Contracts for Difference (CfD) podporu, na konferenci oznámil, že země bude do konce roku 2020 pořádat další 3 CfD aukce. Vyplývá to z rozpočtu, který v březnu představil bývalému správci státní pokladny Georgi Osbornovi.

CfD podpora nahradila jiné, alternativní, formy státní podpory. Jedná se o mechanismus, prostřednictvím kterého Britská vláda pomáhá velkým projektů obnovitelných zdrojů.

rp_windrader-474576_1280-725x483.jpg

Podle rozpočtu z roku 2016 má Spojené království během následujících 15 let poskytnout v rámci nových CfD přibližně 730 milionů liber. Přibližně 299 milionů liber má být vynaloženo na aukce, které má vláda oznámit do konce tohoto roku.

Podle Burka se mají aukce týkat zatím méně zavedených technologií, jako jsou právě offshore větrné parky a technologie na výrobu z vln.

Burke zároveň ve svém projevu dal jasně najevo, že rozměr projektu má pro vládu nejvyšší prioritu. Na otázky, zda vláda vypíše druhou aukci cílenou na zavedené technologie, jako jsou fotovoltaické panely nebo klasické větrné elektrárny, Burke prohlásil, že mechanismus CfD je zajímavým kompromisem a že offshore parky je možné stavět ve větším měřítku.

Budoucnost OZE v Británii je nejistá

Od nového ministerstva pro obchod, energetiky a průmyslovou strategii se zatím žádná změna vládních priorit nebo rozpočtu určeného na OZE neočekává.

Budoucnost OZE ve Spojeném království je ale i tak nejistá. Británii nyní vládnou stoupenci Brexitu, a ti se vůči OZE spíše vymezují.

Zdroj úvodního obrázku: cuxclipper

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se