Britská ropná společnost BP zvýší investice do obnovitelných zdrojů

Britská ropná společnost BP se chystá koupit více podniků v oblasti výroby „zelené“ energie. Společnost současně stanovila nové cíle v boji s emisemi oxidu uhličitého. Celkově chce investovat až 500 milionů dolarů.

Společnost BP zvýšila minulý rok zisk o 139 % na 6,2 miliard dolarů (129 miliard korun). Společnost zvýšila zisk díky vyšším cenám ropy a rostoucí produkci ropy a zažila tak nejúspěšnější rok od roku 2004. BP uvedla, že v letošním roce zahájí šest nových ropných a plynárenských projektů.

Velká část nové strategie společnosti BP se však zaměřuje na čistou energii. Na nový směr hodlá vynaložit zhruba 500 milionů dolarů (10 miliard korun) z jejího programu na kapitálové výdaje ve výši 16 miliard dolarů (332 miliard korun).

„Nejedná se o závody o obnovitelné zdroje energie, jsou to závody ve snižování emisí skleníkových plynů. Význam obnovitelných zdrojů roste rychleji než jakýkoliv jiný zdroj energie v historii. Svět bude však i několik dalších desetiletí potřebovat ropu a zemní plyn,“ uvedl Bob Dudley, výkonný ředitel společnosti BP.

Společnost BP nedávno koupila za 200 milionů dolarů (4 miliardy korun) podíl v největší evropské vývojové společnosti Lightsource v oblasti solárních článků a v nejbližší době plánuje další velké investice do solárních technologií.

BP není jediná ropná společnost diverzifikující své aktivity. Na konci minulého roku koupila anglo-nizozemská Shell provozovatele nizozemské sítě pro nabíjení elektromobilů a dále zakoupila společnost First Utility, jednoho z největších britských dodavatelů elektřiny. Dalšími významnými ropnými giganty, kteří investovali do obnovitelných zdrojů, byli norský Statoil (plovoucí větrná farma) a francouzský Total (podíl ve společnosti Eren).

Zdroj úvodní fotografie: The Guardian

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *