Obnovitelné zdroje energie

Britská vláda chrání spotřebitele, nové dotace na OZE do roku 2025 nebudou

Britské ministerstvo financí oznámilo, že v rámci ochrany spotřebitelů nepočítá s novou podporou nízouhlíkových zdrojů nejméně do roku 2025. Do té doby také vláda zafixovala výši uhlíkové daně. Ostrovní stát každoročně vyplatí na již přiznané podpoře okolo 9 miliard liber. Pro investory do obnovitelných zdrojů je to špatná zpráva a jako zklamání ji označily také enviromentální skupiny.

Ve středu zveřejnilo briské ministerstvo financí zprávu k podpoře nízkouhlíkových zdrojů jako součást doprovodných dokumentů k britskému rozpočtu. Hlavním sdělením zprávy je, že dokud náklady na podporu neklesnou (současné odhady předpokládají, že podmínka nebude splněna dříve než v roce 2025), nedovolí vláda zavádění žádných nových dotací.

Důvodem je snaha udržet náklady na energie co nejnižší a chránit tak spotřebitele, kteří platí vysoké účty za podporu větrných, solárních a jaderných zdrojů – ročně okolo 9 miliard liber. Všechny stávající závazky včetně podpory jaderné elektrárny Hinkley Point C zůstávají v platnosti, spolu s rozpočtem 557 milionů liber pro dodatečné CfD (Contracts for Difference).

„I přesto, že je pan kancléř pyšný na vedoucí pozici Velké Británie v ochraně klimatu, skrytě v neohlášeném textu rozpočtu odhalil, že se bude jednat o jeden z nejméně zelených rozpočtů, protože v něm nejsou žádné nové peníze pro obnovitelné zdroje nejméně do roku 2025,“ řekl John Sauven, generální ředitel Greenpeace.

Zpráva může zhatit plánované pilotní projekty jako je přílivová elektrárna Swansea Bay. Kritika přichází z řad enviromentálních skupin – WWF označila zprávu za obrovské zklamání, Greenpeace jako nejméně zelený rozpočet, ale i z komerčního sektoru – Aldersgate Group (např. IKEA a Marks & Spencer) označila nejasnosti v oblasti investic do nízkouhlíkových zdrojů za zklamání.

Uhlíková daň beze změny

Vláda také oznámila, že do roku 2025 zmrazila daň za emise CO2, navzdory výzvě energetických společností tuto daň zvýšit. Tento krok je příjemný zejména pro majitele uhelných elektráren, kteří mají sice svá zařízení do roku 2025 odstavit, nicméně do té doby budou s nižší daní více profitovat. Podle některých expertů může mít Británie bez navyšování uhlíkové daně problémy s plněním emisních cílů.

„Je zklamáním, že ministerstvo financí pokračuje v nekonečném zmrazování uhlíkové daně, jelikož to může ohrozit dosažení emisních cílů Spojeného království do roku 2030,“ uvedl Bob Ward z Grantham Reasearch Institute a dodal, že „současná cena za tunu CO2 je pravděpodobně příliš slabá na to, aby zajistila transformaci trhu k OZE a jádru.“18 odpovědí na Britská vláda chrání spotřebitele, nové dotace na OZE do roku 2025 nebudou

 1. Martin Hájek napsal:

  Zajímavé je, že Britové platí na OZE na občana v přepočtu méně, než Česká republika, a už toho mají plné zuby. My se ještě pořádně prohneme, až nám dá EU nové smělé cíle do roku 2030. To už Britové nebudou muset řešit.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Nemáte pravdu. To jen vláda Jejího Veličenstva tak moc miluje výrobu elektřiny z jaderných a plynových elektráren, že vše ostatní musí stranou. Stejně tak Unie nám dá to, co si v ní vyjednáme.

   • Martin Hájek napsal:

    Mluvil jsem o Britech a měl jsem na mysli jejich vládu. Nevím, z čeho vycházíte v názoru, že by si Britové rádi za zelené dobro ještě připlatili. Je k tomu nějaký výzkum veřejného mínění?

    • Jan Veselý napsal:

     Tak se vyjadřujte přesně. A jinak tady a tady dávám nějaké odkazy na výzkumy veřejného mínění. Jeden z těch dvou si dokonce nechala pro sebe vypracovat vláda samotná.
     Jinak vzhledem k tomu, že už se onshore VtE a některé FVE už dnes staví v Británii bez dotací a cena půjde ještě určitě dolů, bych o OZE měl strach jen ze strany správní a legislativní šikany. Offshore VtE taky letí s cenou úžasně rychle dolů.
     Odskáčou si to technologie, které taky mohly dostat šanci. Třeba bioplyn, přílivové nebo příbojové elektrárny.

     • Martin Hájek napsal:

      No tak potom je všechno v nejlepším pořádku, když se OZE staví bez dotací. To by byla dotační schémata zbytečná.

 2. Petr napsal:

  Odstartovala naplno nová dějinná éra reindustrializace Západu a logicky i nutný konkurenční boj o co nejlevnější elektřinu pro robotizovaný průmysl.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   To už Britové konečně zlikvidovali ten projekt na obludně drahou elektřinu zvaný Hinkley Point C?

   • Milan Vaněček napsal:

    To že zruší dotace pro VtE a FVE je v pořádku, ty se bez dotací obejdou určitě před 2025. Ale kdyby opravdu chtěli ochránit spotřebitele před zdražováním tak musí zrušit všechny Contracts for Difference pro JE, ale zřejmě se řídí heslem: rychle si namastit kapsu a co bude za 10-20 let až CfD začne vyplácet dotace, to nás nezajímá, to zaplatí jiní.

  • Martin Hájek napsal:

   Naštěstí pro kontinentální Evropu tento boj Britové odstavením uhlí prohráli předem. Také proto už hezkých pár let chudnou.

   • Petr napsal:

    Britové žádné uhlí neodstavili, prostě jim po 200 letech přesně podle dlouhodobých plánů došlo, proto taky byli schopni v Londýně tak dopředu vymyslet pomalé těžké prosazování CO2 náboženství s obřími odpustky ve finanční prospěch burzovních a bankovních spekulantů, kterých v tom samém Londýně mají světově nejvíc.

    • Martin Hájek napsal:

     Myslel jsem uhelné elektrárny, do nichž se samozřejmě uhlí dávno dováželo. Přesto šlo o zdaleka nejlevnější elektřinu v Británii.

   • Jan Veselý napsal:

    Britskou ekonomiku už dlouhá léta drží nad vodou ropa, plyn a City. Průmyslová výroba jde postupně do háje už tak 40 let. Nejsou kvalitou schopni konkurovat Němcům ani Japoncům. I Francouzi jsou lepší.

    • Martin Hájek napsal:

     Ropa už víceméně dávno došla, plyn dochází a City půjde do háje, až se kšefty se státními dluhopisy přesunou na kontinent a o to už se Francie s Německem po brexitu postarají.

    • Pavel napsal:

     A to sis vycucal odkud, veselý? Británie takřka zkrachovla v 70. letech, díky 30 letům odborářskému socialismu. Z toho je naštěstí vytáhla Thatcherová. Dneska díky odborářskému socialismu krachují frantíci.

     • Martin Hájek napsal:

      Jste na omylu. Francie je na tom co se týče průmyslu proti Británii ještě docela dobře (i když samozřejmě to také není žádná hitparáda). Umí vyrobit auta, civilní letadla i třeba bojovou loď. Británie už dnes nic z toho neumí. Británie vypadla z kategorie pěti největších ekonomik světa, předběhla jí Francie.

  • C napsal:

   Reindustrializace se jen tak konat nebude, i s roboty tak nějak nejsou lidi, po asi 30 -40 letech globalizace a outsorcingu nejsou dopravní kapacity pro přepravu polotovarů, surovin, byť se teď vozí kontejnery zboží, tak zajistit kapacity pro výrobní průmysl je problém, zcela jiné směřování, jiné požadavky… Jen pro zajímavost železnice je tak zacpaná osobní dopravou že nákladní vlaky mají projíždí republiku třeba celý den. Na silnicích taky není pořádná kapacita, takže jsou tu problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *