Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas

ČEZ koupil devět projektů větrných farem ve Francii v pokročilé fázi příprav

Skupina ČEZ od developerské společnosti ABO Wind koupila devět větrných farem v šesti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Výši transakce neuvedl.

„Jedná se o vstupní projekt na francouzský trh obnovitelných zdrojů a věříme, že další budou následovat. Podobnými akvizicemi v zemích se stabilním regulatorním prostředím pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o tři miliardy korun v roce 2020,“ uvedl ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

Schreier dále sdělil, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 megawattů (MW) instalovaného výkonu.

„Elektrárny disponují provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let,“ podotkl.

ČEZ byl dosud ve větrné energetice aktivní v Rumunsku, Německu, Turecku a v Česku. Aktuálně provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

čez budova

Ilustrační foto

V západní Evropě byl ČEZ dosud aktivní hlavně v Německu. Naposledy na začátku května koupil významný minoritní podíl v drážďanské společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta víc.

ABO Wind působí na trhu 20 let. Firma v Evropě postavila 616 větrných turbín s celkovou instalovanou kapacitou přes 1300 MW, z toho 286 MW ve Francii.

Autor:15 odpovědí na ČEZ koupil devět projektů větrných farem ve Francii v pokročilé fázi příprav

 1. Milan Vaněček napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, že ČEZ investuje naše peníze (je to majoritně státní firma) do zahraničních větrných elektráren když v ČR dělá vše proti uplatnění větrné energetiky? Kdyby budoval projekty v ČR ve spoluvlastnictví s místními komunitami (ty dají pozemek a souhlas se stavbou za spoluvlastnictví 20-40%větrné elektrárny) tak by nemohl být (podobně jako v Německu) problém se schvalováním nových větrných elektráren u nás. Stovky MW výkonu lze postavit velmi rychle.

  • Peppa napsal:

   U nás fouká pořádně jen na horách a žádná obec nechce mít na horizontu vrtule. Tak to vidím já.

   • Milan Vaněček napsal:

    Peppo, tak to není. Když obec bude mít z té řekněme 50 MW elektrárny 20-40% z cca sto milionu Kč ( u fotovoltaiky z roku 2010 je to asi 6 krat více), tak na to za pravidelny příjem 20-40 milonů ročně urcitě kejvnou.

    • Martin Hájek napsal:

     🙂 Skvělý nápad, jen má tu chybu, že 20-40 mio ročně jim ani za park 50 MW nikdo nedá ani omylem, to by ho musel dotovat ze svého. Navíc v ČR žádný prostor pro další 50 MW park nad rámec těch už připravovaných prostě není. S tím se smiřte, není ho kde postavit a není ho kam připojit. 50 MW už znamená přípojku 110 kW, to je úplně mimo realitu. Proberte se, člověče.

     • Martin Hájek napsal:

      Pardon, samozřejmě 110 kV

     • Milan Vaněček napsal:

      To od Krušných hor do Čech nevedou žádné dráty? Já myslel, že je tam od uhelných elektráren předrátováno. A že by třeba šlo je částečně nahradit. A to ne tak, jako je měl nahradit Temelín.

     • C napsal:

      Břeclavská rozvodna má rezervu cca 60MW, v plánech je další a celý jeden potah 110kV do Mikulova je provozován jako 22kV a ve výhledu je jej na 110kV převést.

     • Martin Hájek napsal:

      Pane Vaněčku, dole v údolí samozřejmě dráty jsou. Jenomže na hřeben Krušných hor je to odtamtud hezkých pár kilometrů obvykle dost obtížným terénem, kde můžete položit tak leda kabel, to stojí majlant.
      Pane C – já mám jiné informace, kdysi jsem tam řešil jeden projekt a rezerva tam nebyla, rozhodně ne 60 MW. Jinak velmi doufám, že nechcete zprasit krajinu u Mikulova nějakými větrníky.

   • Dada napsal:

    S rostoucí nadmořskou výškou klesá hustota vzduchu a tím i samotná účinnost. Nicméně určitě tu je prostor i pro větrníky. Při pohledu do příhraničí s Rakouskem a Německem je toho důkazem. Velké větrné farmy jsou i na kopcích v Maďarsku. Každopádně zajímavý nápad.

    • Martin Hájek napsal:

     To asi bude pravda, ale v ČR opravdu nemáme takové převýšení, aby se to reálně projevilo. Spíše se projevuje to, že reálně není, kde větrník postavit.

   • Martin Hájek napsal:

    Ano, fouká jen na horách a tam se tlučou větrníky s ochranou přírody – viz tetřívek a turistikou, která přináší obcím daleko více peněz a pracovních příležitostí. To je realita. Můžeme s ní nesouhlasit, můžeme plácat hlouposti jako pan Vaněček, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

    • Milan Vaněček napsal:

     Když přejedete na kole hranice z jižní Moravy do Rakouska, tak všude vidíte vinice. Ale na hranicích nastává zvláštní meteorologický jev. V Rakousku to fouká, větrníky se točí, u nás bezvětří, žádné větrníky.
     A ještě jeden ekonomický jev: pro rakouské vinaře jsou větrníky výborné finanční přilepšení, aspoň jsem o tom četl. Ale, jak říká pan H. na jiném místě, u nás by vinařům nikdo žádné peníze nedal. U nás si vydělávají prý turistikou, to v Rakousku není kvůli větrníkům možné.
     Takže nevím kdo plácá hlouposti…. Ale možná je to tou anomálií v místech, kde probíhá státní hranice….

     • Martin Hájek napsal:

      Tak se na tu jižní Moravu dojeďte, pane Vaněčku, zeptat, co si o tom místní myslí. Ale doporučuji Vám uzavřít před tím vysokou životní pojistku.
      Ano, fouká i na jižní Moravě a v přípravě tam byla i řada projektu. Zaplaťpánbu se z toho nezrealizovalo nic a tak máme tento kout republiky dosud uchován i se zcela neopakovatelným tzv. Moravským Toskánskem, které jezdí fotit lidi z celého světa. Jinak v dolních Rakousích na větrácích tak skvěle vydělávali, až je tam zakázali úplně stavět. Takže asi tak. Nevím jak vy, ale já bych tam na dovolenou nejel, v průmyslové krajině jsem celý pracovní rok a nevidím důvod, proč tam trávit dovolenou. Ale možná někdo z lesů to může mít třeba naopak, to nevylučuji.

 2. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Pane Vaněčku, je to velice jednoduché. V ČR si ČEZ chrání svoje současné kapacity a zisky. Ty ve Francii nemá, tak nemá problém cpát se na trh EdF. Tak do dělají i jiní.

  • Ondra napsal:

   Já bych teda řekl, že je to ještě jednodušší – stačí si ten článek pořádně přečíst a myslet hlavou. Jasně se tam píše: „Elektrárny disponují provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let“. Kdyby tohle měly větráky i u nás, tak je tady investoři (včetně ČEZu) sazí jednu vedle druhý.

   Pro pana Vaněčka: Promiňte, ale to co tu píšete, je totální kravina. Proč ČEZ investuje peníze (naše asi těžko, v komunismu už nežijem), je jasný – ví, za kolik projekty koupí, má tam na 15 let garantovanou cenu -> jistej zisk bez velkýho rizika. Vám je ale očividně jedno, co ČEZ udělá, protože vždycky je to špatně. Pořád tady hlásáte, jak by měl investovat do OZE a když to udělá, tak je to zase špatně … Na to už není co říct.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *