Domů
Obnovitelné zdroje
Čína plánuje projekty solárních a větrných elektráren bez dotací
Mulan wind farm, North China

Čína plánuje projekty solárních a větrných elektráren bez dotací

Čína letos plánuje výstavbu pilotních projektů větrných a solárních elektráren, které nebudou přijímat státní dotace. Čína se tímto krokem snaží podpořit nárůst konkurenceschopnosti OZE a zároveň využít rychlého poklesu investičních nákladů. V reakci na prohlášení zveřejněné čínskou Národní rozvojovou a reformní komisí (NDRC) vzrostly akcie výrobců solárních panelů v New Yorku a Hongkongu.

Nové projekty solárních elektráren bez státních subvencí mají vyráběnou zelenou energii prodávat za stejné ceny jako nepodporované tepelné elektrárny na uhlí. Nedotované elektrárny zároveň mohou být vyloučeny z některých transakcí na trhu s elektřinou a budou uzavírat dlouhodobé kontrakty o nákupu elektřiny s pevnými tarify.

Pilotní projekty budou realizovány pouze v lokalitách, kde budou místní úřady schopné zaručit, že vyrobená „zelená“ energie bude plně spotřebována, a jejich výstavba nesníží poptávku existujícím projektům.

„V některých regionech s dobrými přírodními zdroji a stabilní poptávkou již bylo dosaženo „bezdotačních“ podmínek, nebo rovnosti cen energií,“ – z prohlášení NDRC

Čínští regulátoři se tímto krokem zároveň snaží snížit jak národní přebytek kapacit v OZE, tak významné náklady na jejich podporu. Již minulý rok Čínská vláda otřásla trhem kvůli rozhodnutí omezit finanční pomoc solárním developerům s cílem zpomalit rekordní tempo růstu a integrovat stávající kapacity do elektrické sítě.

Systém aukcí se bude využívat i nadále

V navazujícím komentáři NDRC oznámila, že náklady na výstavbu solárních elektráren v Číně mezi lety 2012 a 2017 klesly o 45 %. Náklady na výstavbu větrných elektráren za stejné období klesly o 20 %.

Podle NDRC tlak na zavedení uvedených pilotních projektů neznamená zrušení dotací na všechny velké projekty solárních a větrných elektráren. Během stávající fáze budou pilotní projekty zaměřeny na regiony s dobrými podmínkami a garantovanou spotřebou, v ostatních oblastech bude ke snížení nákladů a dotací na projekty OZE i nadále využíván systém aukcí.

Zdroj úvodního obrázku: Land Rover Our Planet

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
loudil
13. leden 2019, 11:52

To je velmi dobrá zpráva ! OZE v Číně výhledově zcela bez dotací a státní podpory. Za 5 let 2012-17 klesla průměrná cena výstavby solárních projektů o 45 % a pokles zřejmě dál pokračuje. Už je mnoho oblastí, kde se vykupuje elektřina z uhelných elektráren za stejnou cenu jako ze solárních a přitom se solární projekty uživí. To je jediná možná cesta pro rozvoj OZE.

energetik
14. leden 2019, 06:55

Je super že to povolili už i v Číně, i když ta podmínka "a jejich výstavba nesníží poptávku existujícím projektům" to asi všude zablokuje.

energetik
14. leden 2019, 07:00

Není pravda že v Číně existují nějaké "nepodporované tepelné elektrárny na uhlí". Takové elektrárny neexistují snad nikde na světě a v Číně už vůbec ne, tam žádné uhelné elektrárny a těžaři za způsobené škody nikomu neplatí.

Petr
14. leden 2019, 12:58

No v EU taky vlastníci lánů stametrových větrníků neplatí za změny proudění větru a způsobené sucho v centru Evropy, takže si můžou s uhelkama podat ruce.

energetik
14. leden 2019, 13:29

Změna proudění je nesmysl. Vzduch bude vždy proudit z tlakové výše do tlakové níže a nikdy ne jinak. Větrník to proudění maximálně trochu zbrzdí, takže vichřice bude trošku slabší a odletí méně střech. Takže odměna by jim měla náležet.

Navíc porovnáváte něco co má zanedbatelný vliv s něčím co prokazatelně a několika násobně více zabíjí život po celé planetě na jednotku vyprodukované energie.

Karel
14. leden 2019, 17:56

Energetiku uveďte pls zcela konkrétně alespoň jednu jedinou podporu tepelným elektrárnám na uhlí v ČR... Připomínám elektrárnám - neřeším těžaře. Děkuji

Jan Veselý
14. leden 2019, 19:17

Když jsem byl před časem byl na konferenci, prezentovala tam paní z MŽP o tom, jak probíhají jednání (nové BREF pro energetiku) v Bruselu. Silně mi to asociovalo Hlavu 22: "Co je dobré pro ČEZ a EPH, to je dobré pro ČR."

Stát zajistil české uhelné energetice odklad povinnosti plnit emisní limity.

Uhelné elektrárny jsou podporovány tím, že stát za ně zatáhne okolo 50 miliard korun v negativních externalitách (tj. více než je jejich roční obrat).

Karel
14. leden 2019, 20:35

Pane Veselý - stejná výzva jako Energetikovi - buďte konkrétní.

Tady máte odkaz na BREF který zmiňujete (http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/lcp.html) najděte mi tam úlevu "only for CZ power plant"

50 mld Kč na negativní externality - opět uveďte relevantní zdroje částky a těch negativních externalit. Díky

A abychom si¨rozuměli předem - rozhodně netvrdím, že uhelky jsou bez negativních vlivů na životní prostředí. Jen tvrdím, že existují daleko významnější elementy (např. doprava, lokální topeniště apod). A až ty uhelky, jádro apod. budete chtít škrtem pera zavřít, bude velmi dobré mít náhradu. Máme??? Ale pls opět konkrétně a technicky...

Karel
14. leden 2019, 20:41

Pane Veselý - opět stejná žádost jako na Energetika - buďte konkrétní. Tady máte dokument BREF o kterém se zmiňujete (http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/lcp.html) najděte mi tam jediný odklad plnění emisních limitů s poznámkou "only for CZ power plant".

50 mld - uveďte zdroj částky a které negativní externality jsou tím řešeny... Díky

Carlos
14. leden 2019, 22:24

Suma 50 mld ročně vychází ze zprávy Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, můžete si ji dohledat, bohužel jejich web je nepřehledný.

Úlevy pro uhelky v ČR jsou velmi dobře zdokumentované minimálně v minulém období.

V současnosti není náhrada, ale je klidně možné na ní začít pracovat. V první řadě je to příprava naší sítě na vyšší podíl OZE a také měnící se situaci okolo vody a tím výrazného omezení dosažitelného výkonu akumulačních hydroelektráren. Pokud budou například přehrady vltavské kaskády - Orlík, Slapy, konvertovány na PVE, bude možné využívat jejich plný výkon v zásadě bez omezení. Tím se bavíme o dalších 500MW, umožňujících teoreticky instalovat až 600MW FVE/VtE a 1.5GWh kapacity aniž by bylo třeba udělat něco jiného než výměnu turbín a změnu příslušných provozních řádů čtyř dotčených nádrží. Což bude mít, mimochodem, pozitivní efekt ve formě možnosti udržet vyšší hladinu a neplýtvat vodou. Spolu se započtením rozdílu mezi minimem a maximem spotřeby v létě, asi tak 3GW se bavíme o možnosti zdvojit výkon FVE na 4.3GW a to klidně do roku 2025, budu-li optimistou, bez dalších zásahů.

Do roku 2030 se dá připravit projekt konverze lomu ČSA na PVE, pokud se pamatuji, výkon by byl někde kolem 2-5GW, navrhoval jsem to tu už párkrát, s dobou provozu až 10 hodin. Což je 27GWh při 2.7GW, což beru za základní variantu.realizovat by se to dalo zároveň s provozem a rekultivací lomu. kdy by byla v provozu 2035-2040? Další 3.3GW a navíc je to s dobrým napojením na SRN, takže i možnost nákupu severomořské elektřiny. Tímto by byla v zásadě pokryta asi třetina až polovina roku. Díky tomu by bylo možné pak nainstalovat až 13.8GW. Toto se snad dá stihnout do roku 2040, pokud začneme zostra a hned.

Dále je tu projekt Lipno-Dunaj, taky s celkem slušným výkonem a velmi dlouhou dobou provozu, limit je ale možný odběr z Dunaje. Výkonově se zase bavíme o 0.5-XGW.

To se bavíme o tom co si troufnu predikovat, o čem si dovolím prohlásit že je alespoň trochu reálné a je realizovatelné. Další věci budou odvislé od vývoje technologií, například ceny FVE, VtE, pokrok na poli E-fuels. Dá se myslím celkem s jistotou tvrdit že při dosažení ceny 25€/MWh se E-fuels mohou začít vyplácet jako akumulace, beru-li dolní limit účinnosti výroby paliv 60% a horní limit účinnosti výroby elektřiny 60%, pokud je ale účinnost procesu 80% a vyšší, jsme asi 5-10€ pádu ceny EE od toho aby se stala zajímavými. Ovšem prvně bude přirozeně vytlačena ropa z dopravy, kde máte obrovskou vatu pro nasazení E-fuels.

Ondra
15. leden 2019, 07:35

Pane Carlos dřív sem Vás považoval za celkem rozumnýho člověka aspoň podle Vašich argumentů. To už ale neplatí protože ste trochu "zvaněčkovatěl" a pokryteckej přístup typu jednou to zkritizuju ale pak se mi to hodi tak je to ok podle mně není uplně v pořádku.

1) nemůžete sem hodit odkaz na tu studii? Pan Karel sem hodil konkrétní odkaz a "můžete si ji dohledat, bohužel jejich web je nepřehledný" není úplně fér protože tou studii tady argumentujete vy a měl by jste to doložit. Nebo se z nějakýho důvodu bojíte dát sem na ni odkaz?

2) neustále tady bojujete proti roli státu v energetice. Nějak si nevzpomínám že bych od Vás viděl nějaký špatný slovo k Energiewende díky který se z německý energetiky stal brutálně centrálně řízenej systém. Potom tady pořád sníte o projektu Dunaj-Lipno - to si jako myslíte že by takovej projekt bylo možný realizovat bez účasti dokonce několika států?!

3) Zrovna před pár dny (jestli se nepletu) ste tady s panem Veselým vymýšleli jak sou velký zdroje jako jaderky hrozně zranitelný a lepší sou malý decentrlizovaný zdroje protože při výpadku jedný elektrárny to síť tolik nebolí. Můžete mi vysvětlit jak do týhle koncepce zapadá PVE u hranic s Německem s výkonem 2 - 5 GW?!

Milan Vaněček
15. leden 2019, 09:33

Ondro, Vy jste jak ten povozník co říkal nad koně není, auta fuj a přijal jen něco moderního a to byly vzducholodě (jádro).

Ale nakonec auta i letadla zvítězila i když to taky není nejlepší řešení pro člověka i přírodu.

Tož tak, technický pokrok nezastavíš.

Ondra
15. leden 2019, 09:50

Pane Vaněčku můžete mi prosím vysvětlit proč ze mně děláte člověka kterýmu vadí OZE a líbí se mu jenom jádro? Vůbec tady nepropaguju jaderný elektrárny a nikdy sem neměl proti OZE z principu nic a nikdy sem ani nic takovýho do diskuze nepsal.

Jenom sem chtěl po panu Carlosovi aby mi vysvětlil proč mu jednou ta stejná věc hrozně vadí (nebezpečí odstavení velkýho zdroje a zásahy státu do energetiky) ale v jiným případě je to úplně v pořádku a sám to tady ještě navrhuje jako řešení. Prostě obyčejnej dvojí metr kterej Vy bohužel aplikujete velmi často a proto tam bylo to přirovnání k Vám.

Tož tak technickej pokrok určitě nechci zastavit :) Pěknej den

Milan Vaněček
15. leden 2019, 10:15

Ondro proto že "zvaněčkovatěl" je pro Vás negativní hodnocení a víte že já horuji pro technický pokrok a fotovoltaiku zvláště. ????✌️

A je lepší když stát technický pokrok rozumně podporuje než když proti němu bojuje.

Martin Pácalt
15. leden 2019, 12:34

Ondro, Carlos vám na toto asi odpoví i sám, ale tipoval bych, že v tomto případě PVE ČSA nevadí, protože by umožňovaly provoz desítek tisíc FVT elektrárniček na střechách jednotlivých domácností (řečeno bez sarkazmu). mimochodem, projekt Dunaj-Lipno podle mě kulhá v tom smyslu, že by se mísily různé zdroje vody(o invazivních druzích žijících v Dunaji nemluvě), což u standardní PVE v rámci jednoho povodí nikdy nemůže nastat.

Osobně si myslím, že je nejlepší pro energetiku kompromisní řešení mixu velkých a malých zdrojů, protože to obecně vyhovuje největšímu množství názorů, nikdo není úplně poražen ani vítěz. Velká energetika zvyšuje hospodárnost, malá energetika vás nenechá úplně potmě, když jde do tuhého. :-)

Martin Pácalt
15. leden 2019, 12:37

Carlosi, bez jízlivosti, kde jste vzal výkon 2-5GW? Co jsme tady spolu řešili před pár měsíci, vypadalo to na jednu PVE v ekvivalentu Dlouhých strání (přes 600MW, do 1GW, podobné převýšení) . Pokud jste myslel jednu lokalitu, jsem zmatený ;-) .

Jinak platí, že v Krušnohoří byly plánovány min. dvě PVE, jen každá jinde, a bez dolu ČSA jako spodní nádrže.

Karel
14. leden 2019, 20:43

Pane Veselý - opět stejná žádost jako na Energetika - buďte konkrétní. Tady máte dokument BREF o kterém se zmiňujete (http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/lcp.html) najděte mi tam jediný odklad plnění emisních limitů s poznámkou "only for CZ power plant".

50 mld - uveďte zdroj částky a které negativní externality jsou tím řešeny... Díky

Carlos
15. leden 2019, 20:34

Pane Ondro,

ano asi mi to včera trochu ujelo, vyšší dávky kofeinu mají asi za následek vyšší "nasertívnost", takže to ujelo, stejně tak je to pořád dokola odkazovat ty stejné reporty, ty stejné stránky. Ne, není to omluva, ani se tak omlouvat nezkouším.

Dokument je tady: czp. cuni. cz/czp/images/stories/Vystupy/WP/WP2012_1.pdf Nic novějšího nikdo, pokud vím, dohromady nedal. Jedná se o stranu 21 dokumentu, 22 PDFka.

Teď abych přešel k PVE.

PVE, až na pár výjimek které by byly na Vltavě, jedna je na Jihlavě, nejsou primárním zdrojem, na rozdíl od JE, jejich vyřazení by sice způsobilo komplikace, minimálně v řádu hodin, ale neznamenalo by to vyřazení primárních zdrojů. Pokud máme v síti sice dvě velké PVE, pro příklad, 2.5 a 3 GW, k tomu 13GW FVE a 10GW tepelných zdrojů, biomasa, spalovny, paroplyn, i nějaké to závodní uhlí třeba, a těchto malých tepelných elektráren bude 100 o 100MW (taková konfigurace může existovat a asi bude protože přece jenom u nás existuje zima a bavíme se o výhledu na 1-2 dekády), tak ztráta 5.5GW PVE nebude znamenat v zásadě problém, u JE znamená. PVE jsou jenom jakýmsi ekonomizérem a jak napsal pan Pácalt, ano ty PVE jsou velké a budou potřebovat, byť osekanou, síť alespoň 220kV, spíše 400kV, ale umožní regulaci a zaintegrování, třeba 10k dalších výroben a tady nastává ten zásadní rozdíl oproti scénáři s JE. V nejhorším se mi ta PVE rozpadne na 10k ostrovů s nějakou výrobou, ale stále s dostupnou EE, u JE bych měl akorát moře tmy. A ve skutečnosti by se mi ta síť asi ani nerozpadla na 10k ostrovů, ale možná vůbec, protože, v závislosti na tom jak budou navrženy ty výrobny, chtělo by to aby měly baterie třeba na překlenutí hodiny plného výkonu, bude možné, byť za cenu vysokých nákladů, udržet dodávky na 110kV a 22kV. Ano, asi by to bylo na hraně, bylo by to možná náchylné na výpadky, minimálně ze začátku, než by se ustavila nějaká opatření, ale neznamená to republiku po tmě.

Proč by někdo ale využíval ty PVE? Ona cena z FVE bude brzy kolem 40€/MWh, to neporazíte klasikou, tedy při 75% účinnosti PVE by byla cena EE kolem 54€, i s nadsazenými 10€ za akumulaci 1 MWh, jsme na 64€, tady začíná paroplyn a ostatní zdroje, minimálně. Pokud klesne cena FVE na 35€ a níže, porážíte i best-case scenario pro JE. Byť při dosažení těch 35€/MWh se začíná vkrádat konkurence v podobě E-fuels, díky umořování poptávky zde bych pak čekal pár let stagnace, či i tepelné akumulace, energie se stává v ten moment dost levnou a do popředí se dere cena technologie a další.

Co se týče centralizace, je rozdíl mezi centralizací řízení, a výroby, centralizace řízení s využitím IoT není problém, pokud může každá část fungovat nezávisle.

Pane Pácalte,

Tam je jeden menší trik, mám tam vybranou polohu nahoře na kopci, je to plošina o rozloze asi 42ha, ty změny mi vznikají jen a pouze z toho že změním, nepamatuji se většinou jak hlubokou nádrž jsme použil posledně, nepíši si to, hloubku horní nádrže, je možné že posledně jsem počítal 20, včera jsem dal 40 a hned jsme na dvojnásobku, něco zahraje i jestli použiji 10 či 12 hodin provozu. Opravdu nemám soubor kde bych tu PVE měl pevně popsanou. :)

Pro upřesnění, horní nádrž mapy. cz/s/3kH87

Pane Karle,

ne, ale díky za to, tohoto jsem si tam ani nevšiml, adresa je nahoře. v odpovědi panu Ondrovi

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se