Čína přeskočila Německo v instalaci fotovoltaických panelů

Čína je novým světovým lídrem v oblasti fotovoltaických elektráren. Do této doby mělo největší instalovaný výkon fotovoltaických panelů Německo. Podle posledních statistik National Energy Administration (NEA) se Čína přehoupla přes hranici 43 GW instalovaného výkonu a posunula se tak do čela světového žebříčku. Na druhém místě je Německo, třetí zůstává USA.

Již delší dobu Čína mohutně investuje do nízkouhlíkové energetiky. Proto není překvapením, že se podle posledních statistik NEA stala zemí s největším instalovaným výkonem fotovoltaických panelů na světě.

Celková kapacita čínských fotovoltaických panelů je 43,2 GW. Dlouhou dobu světovému žebříčku vévodilo Německo, ale nyní je se 39,6 GW (podle Federal Network Agency) na druhém místě. Třetí příčka patří Spojeným státům americkým s instalovaným výkonem 27,8 GW.

Od roku 2011 se kapacita fotovoltaických elektráren zvýšila třináctkrát

Čína zaznamenala prudký nárůst instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren od roku 2011. Za tuto dobu se výkon fotovoltaických elektráren zvýšil třináctkrát. Jen v loňském roce bylo vybudováno 15,1 GW.

Čína je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Na loňské klimatické konferenci v Paříži čínská vláda prohlásila, že do roku 2020 hodlá snížit emise škodlivých látek při výrobě elektrické energie o 60 %.

Postupně se snaží omezit spalování uhlí a nahradit je obnovitelnými a jadernými zdroji. Za minulý rok se v Číně investovalo do OZE 110 miliard dolarů. Aktuálně je v Číně ve výstavbě 24 jaderných reaktorů.

Podle slov Benjamina Sportona, generálního ředitele World Coal Association, zůstane uhlí i v příštích desetiletích základem čínského energetického mixu a Čína bude i nadále největším světovým producentem a spotřebitelem uhlí.

Autor:Jedna odpověď na Čína přeskočila Německo v instalaci fotovoltaických panelů

  1. Milan Vaněček napsal:

    Čína je již delší dobu i světovou jedničkou v instalovaném výkonu větrných elektráren. Ale daleko největší podíl (přes 15%) čisté energie v Číně představují vodní elektrárny.
    A k redukci uhelných elektráren v Číně v okolí velkoměst povede boj se smogem, obdobně jako to bylo v šedesátých letech v Londýně a v osmdesátých letech v Kalifornii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *