Čína sníží podporu pro novou fotovoltaiku a větrné elektrárny

Čínská vláda rozhodla o snížení státní podpory pro nově vznikající velké fotovoltaické a on-shore větrné elektrárny. Podpora pro nově vznikající velké fotovoltaické elektrárny poklesne oproti letošnímu roku o 19 %, pro větrné elektrárny o 15 %. Důvodem jsou klesající ceny technologií.

V pondělí tohoto týdne oznámila čínská Národní komise pro reformy a rozvoj, že v příštím roce dojde ke snížení výkupních cen elektřiny z nově zprovozněných solárních a větrných elektráren. Pokles výkupních cen by měl odrážet pokles investičních výdajů na výstavbu zmíněných obnovitelných zdrojů.

Výkupní ceny elektřiny z nově dokončených velkých fotovoltaických elektráren by proti letošnímu roku měly poklesnout o 19 %, z on-shore větrných elektráren poté o 15 %. Toto rozhodnutí by nemělo ovlivnit výkupní ceny z off-shore větrných elektráren, ani malých střešních fotovoltaik.

Úspora kolem 860 milionů USD ročně

Čínská vláda díky tomuto rozhodnutí znatelně sníží jeden ze svých mandatorních výdajů. Odhaduje se, že tímto opatřením ušetří kolem 860 miliónů amerických dolarů ročně. Z toho 650 miliónů z fotovoltaiky a 210 milionů z on-shore větrných elektráren.

Průměrná cena fotovoltaických panelů dle Bloomberg poklesla v letošním roce o 30 %, ceny větrných elektráren v letošním roce také poklesly.

Zmíněné snížení výkupních cen nebude však v celé zemi stejné. V oblastech s nižší intenzitou dopadajícího slunečního záření, potažmo menší silou větru budou výkupní ceny sníženy méně. Vláda se tak pravděpodobně snaží zajistit stejnou dobu návratnosti pro všechny projekty nehledě na místě instalace.

Čínské místní samosprávy by dále měly při výběru developerských firem pro nové obnovitelné zdroje pokračovat v aukcích. Díky ním je možné dále snížit ceny vyráběné elektřiny.

zdroj úvodní fotografie: PV Tech5 odpovědí na Čína sníží podporu pro novou fotovoltaiku a větrné elektrárny

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Jasně, nemá smysl přeplácet. Zbytečně by vyhazovali peníze a přehřívali trh. U velkých instalací se přejde na systém aukcí a i v Číně začnou trhat rekordy v tom, jak levně je možné elektřinu z VtE a FVE vyrábět.

  • Martin Hájek napsal:

   Ono hlavně nemá smysl stavět další větrníky tam, kde sice pěkně fouká, ale není tam síťová infrastruktura. To je přesně ten problém, o kterém jsem psal dříve, jakmile se vyčerpá existující infrastruktura, mají OZE zásadní problém i při klesající ceně technologie:

   „Úřady už letos přestaly vydávat povolení ke stavbě nových elektráren v severních provinciích, které sice mají nejlepší větrné podmínky, ale zároveň tamní přenosové sítě nestačí vyrobený proud přenést do průmyslových center na východě. Míra nevyužití tamních turbín je tam nejvyšší a pohybuje se od 13 do 39 procent. Schvalování nových turbín v ostatních provinciích pokračuje dál.“

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Jasně, že to nemá smysl. Bude se stavět, tam kde jsou dobré podmínky pro výrobu a zároveň přenosové kapacity nebo přímo v místech spotřeby. Lokality se špičkovými zdroji se časem dočkají navýšení přenosových kapacit, budou se hledat způsoby jak lépe využít současná vedení, upraví se provozní řády, apod. Prostě takové ty normální věci.

    • Milan Vaněček napsal:

     Ano, je dobré že i Čína snižuje podporu OZE, za 10 let už se nebude žádná nová podpora pro FVE a VtE vypisovat, budou představovat nejlevnější zdroje el. energie a všichni budou budovat pouze tomu přizpůsobenou infrastrukturu včetně storage.

    • Martin Hájek napsal:

     Pane Veselý, a nemyslíte, že právě taková místa jsou v Číně už dávno plná? Oni Číňani asi nebudou takoví hlupáci, aby zbytečně stavěli tam, kde není k dispozici dost přenosové infrastruktury, kdyby existovala nějaká lepší místa kde ta infrastruktura je a fouká tam. V místech spotřeby těžko postavíte větrné elektrárny, to je asi dost evidentní. K navýšení přenosových kapacit jistě dojde, ale bude to pár let trvat a zajistí to s bídou rozumné využití těch větrníků, které už dnes stojí, ale energii z nich nejde prakticky využít. Řekneme si na konci letošního roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *