Čistírna vod v Helsinkách za 100 milionů euro bude produkovat bioplyn, teplo a hnojivo

Místní úřad pro životní prostředí v Helsinkách úspěšně zajistil půjčku od Evropské investiční banky (EIB) v hodnotě 100 milionů euro na projekt čistírny vod poblíž hlavního města Finska. Čistírna bude vybudována na místě současné staré čistírny vody a kromě funkce čistírny bude nabízet mnoho dalších funkcí. Projekt bude vyrábět bioplyn, rozdělovat vyrobené teplo při procesech spojených s čistěním a výrobou bioplynu a použitý odpad dodávat jako hnojivo místním zemědělcům.

 

 

Široké možnosti výroby

Projekt je výjimečný svojí velikostí a množstvím funkcí. Čistírna vody se tak stane alternativním zdroje energie a ještě bude produkovat vysoce organické hnojivo. Bioplyn se bude vyrábět standardní metodou anaerobní biologické stabilizace z čistírenských kalů. Vyrobený bioplyn se často využívá lokálně jako palivo do kogeneračních jednotek nebo přímou přeměnou na teplo.

Během provozu čistírny, jak při samotné činnosti, tak při výrobě bioplynu, vzniká odpadní teplo, které se v novém projektu má znovu využít na výrobu termální energie. Čistírna bude navíc odpadní organické pevné materiály vzniklé čistěním vody a výrobou bioplynu, které jsou plné živin, dodávat zemědělcům za účelem hnojení půdy.

Jeden z hlavních důvodů podpory projektu od EIB je ochrana citlivého ekosystému Baltského moře. Čistírna vody bude navržena dle nejpřísnějších standardů. Vice prezident EIB se k půjčce přímo vyjádřil:

 „Podpora udržitelných zásob pitné vody, čistění odpadu a zlepšení vodní biologické rozmanitosti je jedním z cílů Evropské Investiční banky.“

Projekt čistírny má být v provozu do konce roku 2020 a bude schopný zajistit čistění odpadní vody pro 550 000 obyvatel. EIB si od projektu také slibuje celkové zlepšení situace v regionu Helsinek a celém Baltském moři. Během výstavby čistírny je vytvoří asi 1500 pracovních pozic.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *