Dánsko chce do roku 2035 pokrýt veškerou spotřebu elektřiny pomocí OZE

Dánsko je malou zemí s velkými energetickými cíli. V sedmdesátých letech minulého století vyrábělo 92 % spotřebované energie z dovážené ropy. Dnes má Dánsko největší podíl větrných elektráren na celkové spotřebě elektrické energie. Cílem země je do roku 2035 vyrábět veškerou elektrickou energii pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Větrné elektrárny mají v Dánsku největší zastoupení v energetickém mixu ze všech zemí na světě. V roce 2014 větrné elektrárny vyrobily 39,1 % celkové spotřebované elektrické energie v Dánsku. Loni to bylo už 42,1 %. Další metou je padesátiprocentní podíl do roku 2020.

Dánsko má pro provoz větrných elektráren vhodné podmínky, průměrná rychlost větru je 7,6 metrů za sekundu. Výkon větrné turbíny roste se třetí mocninou rychlosti (viz vzorec pro teoretický dosažitelný výkon zde).

Dánsko má více než 5300 větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 5070 MW. S výstavbou offshore větrných elektráren začalo v roce 1991, nyní jejich výkon dosahuje 1271 MW.

Do roku 2050 uhlíkově neutrální

Dánsko patří k lídrům i ve využívání kombinované výroby elektřiny a tepla. Dvanáct procent veškeré energie v Dánsku je vyráběno pomocí kogenerace. Celkový instalovaný výkon decentralizovaných kogeneračních jednotek, kterých je v Dánsku 670, činí 2300 MW.

Velkou výzvou v dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 je vytvoření bezemisní dopravy. Dánsko se snaží omezit prodej nových aut na fosilní paliva vyššími daněmi, naopak elektromobily jsou bez daně a ve městech jsou pro ně vyhrazena bezplatná parkovací místa.

Podle odhadů jsou v Dánsku 4 miliony kol a více než 10 000 kilometrů cyklostezek a oddělených cest pro kola. Jedna třetina všech dojíždějících do zaměstnání nebo školy jezdí na kole.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *