Domů
Obnovitelné zdroje
Díky obrovskému boomu se Uruguay zařadí mezi země s největším podílem energie z větru

Díky obrovskému boomu se Uruguay zařadí mezi země s největším podílem energie z větru

Uruguay se chystá třikrát navýšit svojí výrobu z větrných elektráren spolu se záměrem investorů postavit větrné elektrárny v hodnotě 2,3 miliardy euro. Státem vlastněná přenosová společnost UTE si dala za cíl vyprodukovat neuvěřitelných 38 % elektrické energie z větrných elektráren do konce roku 2017 a stát se tak vedoucí zemí v Jižní Americe v oblasti výroby elektrické energie z větru.

Pokud se Uruguayi podaří svůj plán naplnit, v rámci využívání větrné energie se zařadí mezi takové velikány, jako je světový lídr Dánsko, kde měly větrné elektrárny v roce 2014 39% podíl na pokrytí spotřeby elektřiny.

Dle Světové asociace pro větrnou energii byl vloni stát z Jižní Ameriky nejrychleji se rozvíjejícím trhem s větrnou energií na světě. Kapacita instalovaných větrných elektráren se za minulý rok téměř osminásobně zvýšila.

Příznivé větrné podmínky a zároveň ochrana před problémy se suchem

Stát s populací pouze 3,3 milionů obyvatel se chystá orientovat svojí budoucí výrobu na vítr z důvodu nízkých provozních nákladů a také jako ochranu proti problémům se suchem. V Uruguayi se velká část elektrické energie produkuje z vodních elektráren a častá, dlouhá sucha v posledních letech ji donutila se obrátit na fosilní paliva. To se má ale brzy změnit.

Uruguay je dobrým místem pro využití větru z Atlantického oceánu díky svým dlouze se táhnoucím nízkým pahorkům. Uruguay je rovným nízko položeným státem s nejvyšším bodem okolo 500 metrů nad mořem. Už jenom díky tomuto faktu by měly větrné turbíny operovat na 40 % své kapacity. Pro srovnání, v U.S. je průměr 34 % za minulý rok. Díky vysoké účinnosti budou větrné farmy generovat elektrickou energii za poloviční cenu než obvyklé paroplynové elektrárny.

Tento rok si Uruguay nastavila za cíl celkovou kapacitu 800 MW a do konce roku 2017 dokonce 1400 MW. Uruguay předpokládá, že část vyrobené energie bude exportovat do sousedních zemí, jako je Brazílie či Argentina. V rámci budoucí spolupráce testuje Uruguay a Brazílie nové vedení s možností přenosu výkonu 500 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se