Egypt získá 1,8 miliardy dolarů na výstavbu zhruba 1,4 GW fotovoltaiky

Egyptský fotovoltaický průmysl přilákal investice ve výši 1,8 miliardy dolarů (39 miliard korun). Tyto investice pocházejí zejména z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD – European Bank of Reconstruction and Development) a Mezinárodní finanční korporace Světové banky (World Bank´s IFC – International Finance Corp). Celkový nový instalovaný výkon se má pohybovat kolem 1,4 GW.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Mezinárodní finanční korporace (IFC) se budou finančně podílet na nových fotovoltaických projektech v Egyptě. Egypt chce do roku 2022 vyrábět 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V současné době země vyrábí 90 % elektrické energie z ropy a zemního plynu.

EBRD podporuje celkem 16 projektů a IFC se bude finančně spoluúčastnit na 13 projektech. EBRD poskytne 380 milionů dolarů (8 miliard korun) a IFC poskytne 203 milionů dolarů (4 miliardy korun). Zbylé peníze získaly EBRD a IFC od jiných investorů.

„Jedná se o první soukromé projekty v oblasti obnovitelné energie v Egyptě a není to jednoduchá makroekonomická nebo geopolitická situace. Egypt je schopen díky správnému regulačnímu rámci přilákat různé investory a tento rok měl by pohodlně získat potřebné finance pro vybudování 1 GW,“ uvedl Harry Boyd-Carpenter, vedoucí oddělení energetiky EBRD. 

Solární projekty, které získaly finanční prostředky, se vyvíjejí v solárním parku Benban v egyptské provincii Aswan. Očekává se, že lokalita bude mít celkový instalovaný výkon 1,8 GW a celkové náklady by se měly pohybovat kolem 2,8 miliard dolarů (61 miliard korun). Solární park má být dokončen v první polovině roku 2019.

Poskytnuté úvěry ve výši 500 milionů dolarů (11 miliard korun) jsou součástí programu, na základě kterého EBRD začala v roce 2015 investovat v Egyptěa. Plán byl tehdy odložen kvůli devalvaci egyptské libry a skutečnosti, že egyptská vláda zpočátku neumožnila mezinárodní arbitráž na smlouvy o obnovitelných energiích.

EBRD investuje do projektů společně se společnostmi Proparco, Islamic Development Bank a Green Climate Fund. IFC spolupracuje s African Development Bank, Finnfund, čínskou Asian Infrastructure Investment Bank a několika dalšími.

Zdroj úvodní fotografie: Smart Commercial Solar

Autor:3 odpovědí na Egypt získá 1,8 miliardy dolarů na výstavbu zhruba 1,4 GW fotovoltaiky

 1. Vláďa napsal:

  Jak bude řešená ochrana FV panelů před účinky prachových bouří (chamsínů)?

 2. Vláďa napsal:

  Čas je pěkná potvora. Asuánská přehrada je už na konci životnosti. Není myšlena hráz ale generátory a turbíny. Dnes je Asuán využíván jako zdroj vody pro zalévání zemědělské výroby. Z původních bloků jsou v možném provozu 2 až tři turbíny. Ostatní je zalepeno bahnem. Tak že instalace obrovské FV je vlastně náhrada uvedených zdrojů. Je zde velká příležitost pro výrobce akumulace. Cca 150 km pod Asuánem je velká hliníkárna (Nag Hammady) a ta je velký spotřebitel el. energie ale el. energii spotřebovává 24 hod denně. Tam asi nebude možno spotřebovávat el. energii pouze když sluníčko svítí.

  • Petr napsal:

   Jednoduché řešení 🙂
   Ta hliníkárna tam brzo skončí.
   Pokud není blízko velký důl na bauxit, tak dneska už nemá v té oblasti smysl.

   Jinak Egypt by spíš teď měl zkusit prorazit v domácích tepelněsolárních elektrárnách, a s tak obřími nákupy zahraničních panelů minimálně počkat 10 let na skutečně levné tenkostěnné.
   A hlavně to dělat lokálně v místech spotřeby a ne takové megastavby typicky projektované cizími finančníky dědici starých kolonialistů a otrokářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *