Egyptský fotovoltaický průmysl přilákal investice ve výši 1,8 miliardy dolarů (39 miliard korun). Tyto investice pocházejí zejména z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD – European Bank of Reconstruction and Development) a Mezinárodní finanční korporace Světové banky (World Bank´s IFC – International Finance Corp). Celkový nový instalovaný výkon se má pohybovat kolem 1,4 GW.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Mezinárodní finanční korporace (IFC) se budou finančně podílet na nových fotovoltaických projektech v Egyptě. Egypt chce do roku 2022 vyrábět 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V současné době země vyrábí 90 % elektrické energie z ropy a zemního plynu.

EBRD podporuje celkem 16 projektů a IFC se bude finančně spoluúčastnit na 13 projektech. EBRD poskytne 380 milionů dolarů (8 miliard korun) a IFC poskytne 203 milionů dolarů (4 miliardy korun). Zbylé peníze získaly EBRD a IFC od jiných investorů.

„Jedná se o první soukromé projekty v oblasti obnovitelné energie v Egyptě a není to jednoduchá makroekonomická nebo geopolitická situace. Egypt je schopen díky správnému regulačnímu rámci přilákat různé investory a tento rok měl by pohodlně získat potřebné finance pro vybudování 1 GW,“ uvedl Harry Boyd-Carpenter, vedoucí oddělení energetiky EBRD. 

Solární projekty, které získaly finanční prostředky, se vyvíjejí v solárním parku Benban v egyptské provincii Aswan. Očekává se, že lokalita bude mít celkový instalovaný výkon 1,8 GW a celkové náklady by se měly pohybovat kolem 2,8 miliard dolarů (61 miliard korun). Solární park má být dokončen v první polovině roku 2019.

Poskytnuté úvěry ve výši 500 milionů dolarů (11 miliard korun) jsou součástí programu, na základě kterého EBRD začala v roce 2015 investovat v Egyptěa. Plán byl tehdy odložen kvůli devalvaci egyptské libry a skutečnosti, že egyptská vláda zpočátku neumožnila mezinárodní arbitráž na smlouvy o obnovitelných energiích.

EBRD investuje do projektů společně se společnostmi Proparco, Islamic Development Bank a Green Climate Fund. IFC spolupracuje s African Development Bank, Finnfund, čínskou Asian Infrastructure Investment Bank a několika dalšími.

Zdroj úvodní fotografie: Smart Commercial Solar

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *