Evropská investiční banka loni podpořila solární projekty za více než 1 miliardu EUR

Při příležitosti konference solární energetiky v Indii prezident Evropské investiční banky (EIB) uvedl, že banka v uplynulém roce podpořila řadu solárních projektů celkovou částkou přesahující 1 miliardu EUR. Zároveň slíbil navýšit investice do oblasti spojených s životním prostředím a OZE v rozvojových zemích.

Objem podpořených projektů prezident EIB oznámil před zahájením konference v Novém Dillí. Právě Indie, kde konference probíhá, je největším příjemcem financování EIB do solárních zdrojů mimo EU. Celkově se jedná o investice ve výši 640 mil. EUR, které mají zajistit čistou energii pro 4,2 mil. domácností a ušetřit vyprodukovaní 4 mil. tun oxidu uhličitého. Během konference má delegace vedená přímo ředitelem EIB podepsat smlouvy v objemu 500 mil EUR pro další projekty po celé Indii v součinnosti s Indickou agenturou pro rozvoj OZE (IREDA).

“Solární energie poskytuje čistou energii miliónům lidí po celém světě a nyní dominuje nově instalovaným zdrojům. Osud Země závisí na pokračování v rozvoji OZE, který poskytuje udržitelný ekonomický rozvoj. Evropská investiční banka vítá vizi Solární aliance, která ujišťuje země, které mohou být nejvíce dotčeny klimatickými změnami, že mohou využít odzkoušené solární zdroje.”

Werner Hoyer, prezident EIB

Zvýšené financování v oblasti OZE je součástí klimatické dohody z Paříže. Za loňský rok byly prostředky investovány kromě Indie také v Mexiku, Peru a dalších 13 evropských zemích. Od roku 2002 EIB vložila prostředky do solární energetiky v objemu větším než 6,3 miliard EUR.

Autor:

Štítky: , , ,


12 odpovědí na Evropská investiční banka loni podpořila solární projekty za více než 1 miliardu EUR

 1. Milan Vaněček napsal:

  Ještě bych dodal, že dle oficielních údajů za rok 2017 (právě teď publikovaných, viz třeba renewableenergyworld.com) bylo v roce 2017 instalováno 102 GW fotovoltaiky. Pro pamětníky uvádím, že celkové množství instalovaných fotovoltaických panelů bylo v roce 2000 jen 1GW. Nyní je to 405 GW a roční přírůstek (102 GW) i tempo růstu (37%) jsou pro nezasvěcené těžko představitelné.
  Polovina nových instalací byla v Číně která má v současnosti již 130 GW FVE (téměř třetina celosvětových instalací). Ve výrobě výrazně dominují polykrystalické křemíkové moduly.
  To jsou fakta a nyní můj názor:
  Je zřejmé, že instalovaný celosvětový výkon fotovoltaiky přes 1 TW bude dosažen ještě před rokem 2025.
  Positivní je že nové instalace výrazně rostou v rozvíjejících se zemích, s vyšší hodnotou oslunění než v Německu čili i generované současné stovky TWh elektřiny ročně rostou ještě rychleji a někde mezi léty 2020-30 předstihnou celosvětovou výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách.

  • Vláďa napsal:

   Skutečně OZE je kouzelné zaklínadlo. Bohužel nikdo nepíše jak to je když nefungují OZE. Je to horší než když nebyly připojeny. Zatím žádný zdroj OZE neumí rozumnou regulaci výkonu a spoléhá se na to že to někdo ureguluje. Je zde podpora OZE ale klasické zdroje na které je třeba se spoléhat žádnou podporu nemají. Klasické zdroje pomalu odcházejí a náhrada veškerá žádná.

   • Milan Vaněček napsal:

    Vy nevíte že jsou i tradiční, velmi staré, regulovatelné na povel OZE? Vodní průtokové či přečerpací elektrárny, biomasa, bioplyn, synthetický plyn. Tak co pořát tady opakujete ty Vaše řeči. Díky elektromobilitě kterou už nikdo nezvrátí tady budete mít i velkou akumulaci. A průtočné baterie budou dělat akumulaci především pro velkou energetiku.
    Přestaňte už brečet nad odchodem klasických zdrojů, ještě tak 30-40 let tu budou dožívat.

    • Petr napsal:

     V Německu už nedovolují stavět ani nové přečerpávací elektrárny, a staré neuvěřitelně nespravedlivě škrtí.
     A díval jste se někdy skutečně do podrobna na ty grafy elektřiny po celé EU, vždyť tam se ta biomasa ani nehne a k regulaci i přez velké dotace vůbec neslouží.

     Jinak z článku vyplývá ještě horší výhled pro Evropu než se zdálo, nejen že je nyní a na desetiletí bude výhodnější ekonomicky dodávat panely na globální jih, ale dokonce i Evropská investiční banka je začíná kupovat raději pro zahraničí, než třeba do nezaměstnaností a migrantskými gangy drcené členské Itálie.

     • C napsal:

      Stavět by dovolili, ale není o to ekonomický zájem právě pro nejistou budoucnost a poplatky.

    • Vláďa napsal:

     Že nenapíšete co umí vámi regulované zdroje vlastně regulovat o hlavně co dokáží regulovat. Přečerpávačky nic moc. Biomasa taky nic moc. Elektromobilita je taky na vodě. Ostatní zdroje OZE taky nic neumí. Napište jak to funguje.

    • Qwertz napsal:

     Pane Vanecek mate pekne „vlhke“ sny. Uz se opravdu vidim jak budu regulovat sit s akumulatoru (12kWh) meho auta a tesim se, ze si za 4-5let zaplatim vymenu. Radove nekolik tisic dolaru. V Jizni Australii kde napeti v siti poletuje od 240V do 265V. O regulaci elektromobilitou bych se vubec nezminoval.

     • Petr Závodský napsal:

      No hlavně jak Vám ten akumulátor v autě bude využívat operátor sítě a vy ráno zjistíte, že nedojedete do práce, nebo hůř zjistíte v noci, že nemůžete jet s nemocným dítětem na pohotovost.
      Ale ono to JDÉÉ jen se musí dostatečně dotovat 🙁

     • C napsal:

      K Austrálii, tam jmenovité napětí 240V je.

      Jinak co se týká té regulace pomocí EV, tak existovaly asi 2 pilotní projekty přímo výrobcem technologie ve spolupráci s automobilkou a v těchto se nastavuje kolik kWh z celé kapacity baterie se dá využít pro účely sítě, hlídá si to počítač v autě, takže pod nějaké nabití to nepustí. A to si navíc rozhodnete sám kolik tomu dáte, jestli 10, 15, nebo 3 kWh.

      Jinak je to samozřejmě bez patřičného ohodnocení pitomost. Ale slyšel jsem třeba o podnikateli, který, ale berte to jako JPP, měl novostavbu a dokud nezavedli proud (asi nějaké 3 měsíce skluz), tak chod domu zajišťoval baterií EV přes měnič, nabíjel v práci.

      Jinak 12kWh by bylo pro tyto účely hodně málo, je to málo i na plnokrevné EV, to je spíš tak pro PHEV.

     • VK napsal:

      Regulovat síť pomocí malého 12kWh akumulátoru jeho úplným vybitím z maxima do nuly je opravdu blbost.

      Ale pokud použijete opravdový moderní elektromobil, s akumulátorem třeba 60kWh, a budete ho vybíjet pro tento účel jen mezi 90% a 80% SoC menším proudem, třeba 0.1C, pak si troufám tvrdit že na životnost akumulátoru to bude mit nezměřitelný vliv.
      Předpokládám, že se bavíme o aktuální technologii lithiových akumulátorů.

      Otázka spíš je, kdo to zavede ve větším měřítku, a bude schopen na tom udělat takovou marži, aby se to vyplatilo řešit a řídit.

      Může to být třeba formou toho, že vám disribuční firma zdarma dodá domů nebo do práce nabíjecí wallbox a budou si ho řídit na základě omezení, jaké nastavíte.

     • Vláďa napsal:

      V autě máte regulátor nabíjení který pracuje podle vyhodnocení stavu baterie. Samozřejmě jeden automobil nic nedokáže. Když jich bude ve stejném režimu 1000000 potom to bude problém. Ke stejné síti bude připojeno významné množství OZE a co se bude dít potom. Jak pozná regulátor nabíjení že je v síti stav umožňující nabíjení nebo že je třeba zapnout střídař a do sítě dodávat? Mají dnešní elautomohily uvedené vybavení.

     • VK napsal:

      Prvni vlastovky pouziti elektromobilu na stabilizaci frekvence v siti:

      https://www.youtube.com/watch?v=NDYhihUbovM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *