Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Evropská komise schválila Dánsku podporu OZE na tento a příští rok

Obnovitelné zdroje v Dánsku budou moci čerpat státní podporu dle navržených schémat, potvrdila Evropská komise. Dánsko na podpoře pro nové zdroje zaplatí během dvaceti let větrným a solárním elektrárnám 1,1 miliardy dánských korun (DKK), tedy zhruba 3,8 miliardy Kč. Cílem země do roku 2030 je dosáhnout 50% podílu obnovitelných zdrojů na domácí spotřebě energie.

Evropská komise minulý pátek oznámila, že dánská schémata podpory větrných a solárních elektráren na roky 2018 a 2019 jsou v pořádku. Dánsko má za cíl dosáhnout 50% podílu OZE na své spotřebě do roku 2030 a do roku 2050 se stát kompletně nezávislé na fosilních palivech.

V rámci tohoto přechodu Dánsko plánuje podpořit obnovitelné zdroje pomocí následujících tří schémat:

 • Aukce pro různé typy OZE – Celkem proběhnou dvě aukce (jedna ještě letos a druhá příští rok) s rozpočtem 842 milionů DKK (zhruba 2,9 miliardy Kč), ve kterých budou o podporu soutěžit onshore i offshore větrné elektrárny a solární elektrárny. Úspěšní výrobci budou podporu získávat formou zeleného bonusu.
 • Podpora pro onshore větrné elektrárny v testovacím a demonstračním provozu – s rozpočtem 200 milionů DKK (690 milionů Kč).
 • Přechodná podpora onshore větrným elektrárnám – s rozpočtem 50 milionů DKK (zhruba 170 milionů Kč).

Podpora bude úspěšným uchazečům garantována na 20 let od připojení zařízení k síti a Dánsko ji bude financovat ze svého státního rozpočtu.

V souladu s cíli EU

V odůvodnění rozhodnutí Evropská komise uvádí, že zmíněná schémata pomohou Dánsku zvýšit podíl elektřiny vyrobené z OZE, což je v souladu s cílem Evropské unie, zatímco možná narušení trhu kvůli státní pomoci jsou minimalizována. Podíl Dánska na unijním cíli pro výrobu elektřiny z OZE do roku 2020 je 30 %.

„Evropská komise zhodnotila všechna tři schémata dle evropských pravidel pro státní podporu a shledala, že tato tři dánská schémata podpoří rozvoj offshore a onshore větrných a také solárních technologií v souladu se všemi nařízeními,“ uvedla Evropská komise v tiskovém prohlášení.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid3 odpovědí na Evropská komise schválila Dánsku podporu OZE na tento a příští rok

 1. Petr napsal:

  Tý jo, už to začali dotovat přímo ze státního rozpočtu, Německo bude muset brzy teda taky, protože to lhaní, že to tam neplatí těžce domácnosti ve prospěch velkého průmyslu, už jim do budoucna nemůže vydržet při všech těch tlacích na podvolení Bruselské centrální vládě banksterů.

  • Jan Veselý napsal:

   Jo, to je hrůůůůůzaaaaa, 1.1 miliardy DKK během 20 let. V současnosti je rozpočet Dánského království okolo 130 miliard DKK/rok a loni měli 1.3 miliardy DKK přebytek rozpočtu, prachy jsou. A Dánsko na tom netratí, jen co Vestas odvede na daních a co vydělá Ørsted (majoritu má stát) přinese státu mnohem vyšší zisk.

   • Pavel napsal:

    A jakým hysterickým výkřikem okomentuješ další nepohodlný fakt, že Dánsko má díky dotacím do oze parodií na elektrárny nejvyšší cenu elektřiny v Evropě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *