Finsko chce do roku 2030 pokrýt polovinu spotřeby pomocí OZE

Finská vláda rozhodla, že poskytne 80 milionů eur na podporu biopaliv a nových technologií v energetice. Jde o další krok k vytyčenému cíli. Finsko by chtělo do roku 2030 pokrýt polovinu svých energetických potřeb pomocí obnovitelných zdrojů.

Kromě podpory OZE vláda potvrdila plán na omezení spalování uhlí a snížení využití dovážené ropy.

„Finsko přestane využívat uhlí k výrobě elektřiny a omezí dovoz ropy pro domácí potřeby o polovinu v období 2020-2030.“

prohlášení Ministerstva práce a hospodářství

Spotřeba černého uhlí, které se dováží především z Ruska, klesla v roce 2015 o 26 % oproti roku předchozímu. Podle předběžných dat finského statistického úřadu se loni spotřebovalo 2,6 milionů tun černého uhlí, což je nejméně od osmdesátých let minulého století.

Odstavování uhelných elektráren bude pokračovat

Kvůli nízkým cenám elektřiny, které se v minulém roce ocitly na patnáctiletém minimu, bylo již zakonzervováno nebo trvale uzavřeno několik finských uhelných elektráren.

Energetická společnost Lahti Energia nedávno oznámila, že plánuje zakonzervování svojí elektrárny Kymijarvi o výkonu 170 MW, která k výrobě elektřiny využívá uhlí a plyn. Provoz by měl být přerušen v červnu roku 2019.

Další finská společnost, Pohjolan Voima Oy (PVO), minulý rok rozhodla, že zavře dvě své uhelné elektrárny – Tahkoluoto (na obrázku) a Kristiina, obě o výkonu 240 MW. Podle PVO lze očekávat, že v rozmezí let 2013 až 2016 bude ve Finsku uzavřeno 1800 MW výrobní kapacity.

Autor úvodní fotografie: Estormiz

Autor:Jedna odpověď na Finsko chce do roku 2030 pokrýt polovinu spotřeby pomocí OZE

  1. Lukáš Brandejs napsal:

    Masivní podpora OZE a na místo uhelek v základním režimu jádro, to je cesta Finů k minimalizaci emisí. Cesta, která je dosti odlišná od zbytku Evropy, ale stejně legitimní. Až budoucnost ukáže, která je skutečně lepší a efektivnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *