Austrálie uvedla do provozu své největší fotovoltaické elektrárny

Tento týden byly úspěšně dokončeny dvě největší fotovoltaické elektrárny v Austrálii. Dohromady by měly ročně vyprodukovat 360 GWh elektrické energie. Velké fotovoltaické elektrárny jsou finančně podporovány Australian Renewable Energy Agency (ARENA). Podle odhadů se během následujících dvou let instalovaný výkon velkých fotovoltaických elektráren v Austrálii zdvojnásobí.

Největšími australskými fotovoltaickými elektrárnami jsou nyní elektrárny Nyngan a Broken Hill. Dohromady bylo na výstavbu obou projektu použito více než dva miliony solárních panelů. Instalovaný výkon elektrárny Nyngan je 102 MW, elektrárna v Broken Hill má výkon 53 MW.

Ročně by elektrárny měly být schopny vyprodukovat přibližně 360 000 MWh, což by stačilo na pokrytí spotřeby 50 000 australských domácností.

Austrálie má ideální klimatické podmínky pro solární elektrárny

Austrálie má největší podíl domů s fotovoltaikou na světě. Celkový instalovaný výkon malých střešních fotovoltaických elektráren činí 4,59 GW. Naopak velkých fotovoltaických elektráren v Austrálii příliš není. To by se ale mělo v příštích letech změnit.

Jak projekt Nyngan, tak projekt Broken Hill byl finančně podpořen Australian Renewable Energy Agency (ARENA). Dohromady podpora ze strany ARENA činila 166,7 milionů dolarů.

„V budoucnosti bude tento historický úspěch označen jako moment, kdy velké solární elektrárny začaly být hlavním přispěvatelem australské energetiky.“

Ian Kay, výkonný ředitel Australian Renewable Agency

ARENA navíc loni v září vyhlásila soutěž na podporu velkých fotovoltaických elektráren, na kterou vyčlenila 100 milionů dolarů. Přihlásilo se celkem 77 projektů, z nichž ARENA vybrala nejlepších 22, které postoupily do dalšího kola.

Zdroj úvodní fotografie: ARENA

Autor:2 odpovědí na Austrálie uvedla do provozu své největší fotovoltaické elektrárny

  1. Perikles napsal:

    Chybka – úvodní odstavec by dle toho následujícího měl obsahovat 360 GWh, nikoli 360MWh…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *