jaderná elektrárna fessenheim edf

Francouzská rada pro energetiku posvětila vyšší cíle OZE

Francouzská Rada pro energetické odvětví odsouhlasila navýšení současných cílů pro obnovitelné zdroje, které by se do roku 2030 měly podílet na celkové výrobě elektřiny v zemi ze 40 %. Do roku 2023 by se měl instalovaný výkon v solárních elektrárnách ztrojnásobit a ve větrných elektrárnách zvýšit o 250 %. V dalších týdnech promítne francouzská vláda tyto cíle do návrhu nového energetického zákona.

Hlavními body nového energetického zákona jsou omezování výroby z jaderné energie, která by měla klesnout ze současných více než 75 % na 50 %, a zároveň navyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

V oblasti obnovitelných zdrojů půjde především o nárůst výroby elektřiny v solárních elektrárnách a v onshore větrných elektrárnách. Výkon ve větrných farmách by do roku 2018 měl dosáhnout 15 000 MW a do roku 2023 až 25 000 MW instalovaného výkonu. Dle agentury Reuters přitom v původním návrhu bylo pouze 23 300 MW.

Stejně ambiciózní cíl je navržen i pro solární elektrárny, jejichž výkon by se měl do roku 2023 ztrojnásobit a dosáhnout instalovaného výkonu 20,2 GW. Podle údajů provozovatele přenosové soustavy RTE byl instalovaný výkon solárních elektráren ve Francii  6 191 MW na konci roku 2014 a v loňském roce se zvýšil o dalších 879 MW.

Podle posledních údajů z roku 2015 se obnovitelné zdroje elektřiny podílely na celkové výrobě elektřiny ve Francii z 18,7 %. Velká většina elektřiny z obnovitelných zdrojů pochází z vodních elektráren.

Druhou z výrazných změn je již zmiňované omezení výroby elektřiny z jaderných elektráren, které má klesnout na 50 % ze současných 77 %.

Zároveň francouzský prezident Francois Hollande potvrdil, že jaderná energetika nebude omezována do roku 2019, kdy by měl být odstaven první z reaktorů ve Fessenheimu. V letošním roce se přitom již objevily informace o tom, že elektrárna Fessenheim by měla být uzavřena již letos.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *