Domů
Obnovitelné zdroje
Geotermální vrty v Tanvaldu získaly územní rozhodnutí
aberthaw-power-station
aberthaw-power-station. Autor: http://www.geograph.org.uk/profile/13890

Geotermální vrty v Tanvaldu získaly územní rozhodnutí

Geotermální vrty pro výstavbu elektrárny v Tanvaldu na Jablonecku získaly po třech letech územní rozhodnutí. Investor – společnost Entergeo, se tím přiblížil realizaci záměru. O vydání územního rozhodnutí na stavbu geotermální elektrárny firma usiluje od prosince 2014. S rozhodnutím stavebního úřadu ale není spokojena radnice. Zastupitelé záměr vybudovat elektrárnu ve městě opakovaně odmítli, rozhodnutí proto město napadne, čas na to má do 22. října. ČTK to dnes řekl starosta Vladimír Vyhnálek (Volba pro město).

„Máme jasné rozhodnutí zastupitelstva a už jsme se spojili s právničkou, která bude psát odvolání,“ řekl starosta.

Postoj města k projektu se podle něj nezměnil, jsou dvě platná rozhodnutí zastupitelstva proti záměru, a pokud je někdo nezmění, zůstávají v platnosti.

„Využijeme všech zákonných prostředků, abychom stavbě zabránili, stejně to nakonec bude muset rozhodnout soud,“ řekl Vyhnálek.

Řízení kolem projektu se podle něj táhnou už příliš dlouho a blokují rozvoj města v lokalitě, která by mohla sloužit průmyslové výrobě a nabídnout pracovní příležitosti. „Zájemci by byli,“ poznamenal starosta.

Klasifikace vhodnosti lokalit z hlediska geotermální energie. Zdroj: geomedia.cz
Ilustrační foto

Entergeo plánuje stavbu geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T v blízkosti centra města. Pro výstavbu chce firma využít pozemek pod železniční tratí, na kterém stojí vodní elektrárna. Proti záměru firmy se postavilo nejen tanvaldské zastupitelstvo, petici odmítající projekt podepsalo 2116 obyvatel Tanvaldu a jeho okolí. Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti.

„Experimentovat takhle ve městě se nemá,“ dodal Vyhnálek.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo před několika lety postavili lidé v Semilech a také v nedalekém Benešově.

Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a čerpání vody se případně omezí. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
C
11. říjen 2017, 20:31

Nebyl by k dispozici nějaký komentář ke geotermální mapě? jaké jsou tam parametry atd. Ono je to sice hezké, ale pokud se pamatuji tak jsou mapy s izotermami které vypadají jinak a mají myslím poněkud horší parametry.

Pokud by se technologie ukázala jako bezpečná, průchodná a udržitelná, pak by se dalo jít do decentralizace energetiky, z jistého pohledu je to nejideálnější zdroj jaký existuje, zřejmě i snadno kombinovatelný s dalšími OZE.

Martin Hájek
12. říjen 2017, 15:45

Jsou to především cucy z prstu. Reálně žádný podrobný průzkum geotermálního potenciálu v ČR neproběhl a už vůbec ne co se týče projektů s hloubkou 4 km. Takový vrt totiž zatím v ČR není ani jeden. Nic proti této technologii, zatím jsou ovšem její náklady naprosto extrémní a zcela nesrovnatelně vysoké v porovnání s alternativami. A souhlasím s názorem, že není vhodné ji poprvé testovat zrovna uprostřed města.

Vinkler
12. říjen 2017, 07:25

Samozřejmě teplárna má být ve městě, protože má fixní náklady zejména na sítě.

Ale pokud působí emise - jakékoli, včetně otřesů, je to stejný problém jako s jiným zdrojem (i s OZE).

Neověřené lépe ve městě nestavět. Daleko za městem nemá smysl. Rozumné je zastupitelstvo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se