Domů
Obnovitelné zdroje
GfK: Solární panely na dům či chatu si chce dát více než čtvrtina Čechů
fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater
Zdroj: Steve Rainwater

GfK: Solární panely na dům či chatu si chce dát více než čtvrtina Čechů

Pořídit si fotovoltaické panely na dům či chatu chce do budoucna 29 procent Čechů. Zájem o toto solární zařízení na výrobu elektřiny klesá se stoupajícím věkem. Více než polovina lidí kvůli vysoké ceně o pořízení panelů neuvažuje a 13 procent lidí neví, k čemu fotovoltatické panely slouží. Vyplynulo to z průzkumu společnosti GfK.

„První pořízení panelů je sice finančně bolestivé díky vysoké pořizovací ceně, přesto ale atraktivita nejméně částečné energetické soběstačnosti, kterou panely svým vlastníkům poskytují, stále roste,“ uvedla Kristina Hanušová z GfK.

Velkou zásluhu na zvyšování počtu fotovoltaických panelů má podle ní podpora Státního fondu životního prostředí a postoj některých bank poskytujících výhodné úvěry na jejich pořízení.

Podle údajů společnosti S-Power, která mimo jiné zajišťuje dodávku fotovoltaických elektráren pro největšího alternativního dodavatele energií v ČR Bohemia Energy, činí průměrná cena solární elektrárny pro rodinný dům 219.075 korun bez státní dotace. Se státní dotací to je 143.475 korun.

Tesla a SolarCity
Ilustrační foto

Mezi těmi, kteří o pořízení fotovoltaických panelů uvažují, jsou především muži ve věku od 18 do 39 let. Nejméně často o pořízení tohoto zařízení přemýšlejí lidé z Prahy, což je dáno nízkým podílem individuálního bydlení v hlavním městě.

Na 13 procent lidí nedokáže říci, k čemu fotovoltaické panely slouží. Ostatní nejčastěji uvádějí, že se panely používají k výrobě elektřiny pro osvětlení či vytápění nebo k ohřevu vody. O možnosti zpětného prodeje elektřiny do sítě ví 38 procent dospělých obyvatel.

Více než polovina Čechů o pořízení panelů neuvažuje. Uvádějí, že nemají kam panely umístit, protože buď bydlí v bytě nebo nemají vhodnou střechu. Významným důvodem odmítnutí je ale i vysoká pořizovací cena panelů. Obavy z malé efektivity panelů nebo nemožnosti jejich ekologické likvidace hrají v rozhodování jen malou roli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
19. září 2017, 11:30

Přečtěte si

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Stephen-Thomas-Slabiny-uchazecu-o-vystavbu-reaktoru-zpozdeni-zdrazeni-ci-zruseni-projektu-504617

a uvidíte dvě možné cesty:

jedna bez dotací, to co lidé si sami chtějí pořídit (viz článek výše)

a druhá: nejdražší možný způsob pro naši energetiku (srovnatelný s fotovoltaickým tunelem na polích 2009-10).

Co myslíte že zvítězí?

Milan Vaněček
19. září 2017, 12:30

Ještě kdyby byly u nás práva majitelů nemovitostí co chtějí fotovoltaiku na své střeše nastaveny podobně jako v Německu tak by to malé české firmy stavěly za tu cenu cca 143 tisíc a žádná státní dotace by potřeba nebyla.

Petr Závodský
19. září 2017, 19:59

Tak pokud čerpáte z takovýchto zdrojů, tak potom začínám chápat Vaše komentáře....

Petr Závodský
19. září 2017, 20:11

Zajímalo by mne jestli jste v roce 2009 a možná 2010 vychvaloval rozvoj fotovoltaiky nebo bojoval proti "tunelářům" ....

Petr Závodský
19. září 2017, 20:09

V ČR žije 10,56 milionů obyvatel. Tedy dle výzkumu by 3 milióny lidí chtělo na střechu solární panel. V ČR je cca 2,2 mil. rodinných domů a 160 tisíc chat a chalup ... Takže to vypadá, že fotovoltaiku chce víc než 100% majitelů "střech" (pokud nepočítám bytové domy, těch je také cca 2 mil., ale tam to nezáleží na nájemnících, popř. se musí dohodnout sdružení vlastníků).

Nějak tomu průzkumu nevěřím. Bohatší žijí ve městech a tam je poměr domů výrazně nižší, chudší na vesnicích možná mají větší a lépe využitelné střechy, ale výdaj přes 150tis. Kč s návratností v řádu 15 let+ je pro ně nedosažitelný (ano lze půjčka, ale to je další riziko...).

Milan Vaněček
19. září 2017, 21:41

Pane Závodský, asi jste to nečetl, jinak by jste věděl jaký je zdroj v PL přetištěného článku. Je to tam uvedeno.

Jinak ve 2,2 milionech rodinných domů žije asi více než 3 miliony obyvatel, nemyslíte?

A na to že při nejvyšších vypsaných dotacích pro fotovoltaiku na světě v roce 2010 sem přitáhnete spoustu investorů jsem upozorňoval nejen já. Ale hlasy bezvýznamných jsou vždy ignorovány, i nyní.

Petr Závodský
20. září 2017, 08:17

Ano, zelený institut v Německu a cituje to česká Calla placená z Rakouska.

Žije, jen poukazuji na to že každý z těch co by chtěli FV nemá svojí střechu ... takže manžel chce a manželka a jedno dospělé dítě nechce... např., takže ten průzkum nedává úplně smysl.

Křížek
3. prosinec 2018, 21:15

No chtěl bych taky FV na zahradu,ale nevím jaký tady potřebuji kw a jak se to počítá.Mám tam lednici,tv 2x.bojler.mikrovlnku,klimatizaci,sporák,no jen trouba a další.prostě jak na baráku.jen nedosáhnu na dotace a tak nevím co s tím.Přes 200 táců za to nedám,tak jsem přemýšlel,zda neexistuje něco s kapacitou jen třeba pro lednici a tak.Býváme tam jen v létě.Dík za odpověď.Křížek

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se