GTM: Objem instalací solárních elektráren v USA bude letos stejný jako loni

Objem nových instalací solárních elektráren se v USA podle organizace GTM Research v letošním roce nebude nijak měnit oproti hodnotě z loňského roku. Za stagnací odvětví stojí pokles nových domácích instalacích na klíčových trzích, stejně jako zpomalení výstavby velkých elektráren.

Predikce o stagnaci nově instalovaného výkonu přichází i po silném prvním čtvrtletí, ve kterém objem instalací vzrostl o 13 % na 2,5 GW. Objem nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách, který v posledním desetiletí prudce rostl, se loni v USA propadl o téměř 30 % na 10,8 GW. Za výrazným meziročním poklesem stál zejména silný rok 2016, kdy developeři urychleně dokončovali své projekty, aby nepřišli o daňové zvýhodnění.

Přestože se pokles nových instalací týkal především velkých solárních farem, propad nastal i na poli domácích fotovoltaických elektráren, a to 15 %. Za největší částí výkonu nainstalovaného u amerických domácností stála se 40 % v loňském roce tradičně Kalifornie. Tamní trh se však i nejvíce meziročně propadl, a to o polovinu z celkových 475 MW. Ve srovnání v rokem 2016 tak objem domácích instalací poklesl o 19 %. Pro letošní rok GTM Research tak snížila svou predikci růstu výkonu o 8 % na 2,2 GW.

V případě takzvaných utility-scale instalací, tedy elektráren o výkonu vyšším než 1 MW, organizace naopak mírně zvýšila svůj odhad nově instalovaného výkonu o 2 % na 6,6 GW. Nová dovozní cla na čínské fotovoltaické panely, která americký prezident Trump schválil na začátku letošního roku, se mají totiž projevit až v následujícím roce, jelikož většina developerů si panely pro letošní instalace již zajistila. Přestože GTM Research pro příští rok snížila odhad růstu výkonu o 600 MW, má sektor velkých solárních elektráren vzrůst o 5%. V letech 2021 a 2022 má však stagnovat, a to právě kvůli dopadům zvýšených cel.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *