Investice do OZE mohou v Británii do roku 2020 poklesnout o 95 %, tvrdí studie

Podle britské organizace Green Alliance hrozí Spojenému království v průběhu nadcházejících tří let rapidní pokles investic do obnovitelných zdrojů. Hlavní příčinou propadu nicméně nebude pokles cen technologií, ale klesající počet projektů vzhledem k omezování jejich podpory.

Podle analýzy organizace poklesly investice do obnovitelných zdrojů v zemi v průběhu posledních 6 měsíců o 1,1 miliardu liber (34,9 mld. Kč). Patrné jsou i změny mezi odhady budoucích investic z jara a podzimu loňského roku. Oba scénáře nicméně počítají s více než 90% poklesem investic mezi lety 2017 a 2020.

zmeny-v-odhadu-investic-do-oze-v-uk-do-roku-2020

Poslední odhady Green Alliance z listopadu loňského roku (oranžová křivka) naznačují pokles po roce 2017 oproti odhadům z jara (šedá křivka). Zdroj: Green Alliance

„Obnovitelné zdroje budou levnější než nové uhelné elektrárny nejpozději do roku 2025, pokud umožníme společnostem stavět, získávat zkušenosti a snižovat své náklady. Vláda ale neuvolnila poslední část podpory nutné k tomu, aby se obnovitelné zdroje staly nezávislými na podpoře. Není žádným překvapením, že výsledkem je 95% pokles v investicích,“ cituje deník The Guardian Dustina Bentona, zástupce ředitele organizace Green Alliance.

Podle mluvčího vlády je vláda odhodlána směřovat k nízkouhlíkové budoucnosti, přičemž podle odhadů nevládní poradní organizace, která analyzuje britské veřejné finance, připadnou v období 2020/2021 na projekty obnovitelných zdrojů investice v rozsahu 8,4 miliard liber (265 miliard Kč).

Naopak dobrou zprávou je podle Green Alliance změna v trendu vývoje investic do nízkouhlíkové a vysokouhlíkové infrastruktury, kdy v loňském roce došlo poprvé od roku 2012 k relativnímu poklesu investic do vysokouhlíkové infrastruktury, do které organizace řadí elektrárny spalující fosilní paliva, letiště či výstavbu silnic.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *